stat
Impreza już się odbyła

13 grudnia 2024 - 3 stycznia 2025, g. 8:00

Wstęp wolny
„Czas, jak rzeka”
Na wystawę, której tytuł zainspirowany został piosenką Czesława Niemena, składają się ze zdjęcia, plakaty, stare żakowskie programy. Wystawa ukazuje ważne i znaczące dla klubu wydarzenia kulturalne, ale także zdjęcia z imprez i zabaw o charakterze mniej oficjalnym. Pokazuje, z perspektywy półwiecza Żaka, ducha zmieniających się czasów, nastrojów, obyczajów i mód.
Termin: listopad 2007

„Jazz w obiektywie Zygmunta Grabowieckiego”
Zygmunt Grabowiecki – fotoreporter-marynista fotografią prasową zajął się podczas studiów na Politechnice Gdańskiej, gdzie wykonywał zdjęcia do dwutygodnika „Kronika Studencka”. Zawodowo fotografuje od 1960 roku. W latach 1959 – 1964 dokumentował żakowskie imprezy, m.in. występy Czesława Niemena, Niebiesko Czarnych, żakowskie teatrzyki, koncerty jazzowe, jam sessions. Te zdjęcia można obejrzeć w ramach urodzinowej wystawy Żaka „Czas, jak rzeka” i w urodzinowym albumie. W latach 60-tych uczestniczył w Światowej Wystawie Fotografiki Jazzowej, gdzie otrzymał nagrodę „Srebrny Helikon”. Uczestniczył także w wystawach: Światowa Wystawa Portretu (1963, wyróżnienie), World Press Photo (1964, honorowe wyróżnienie), „Polski Jazz” (1965, Montreal, wystawa indywidualna), „Opus 25 – Jazz”. Laureat Orderu Stańczyka, Złotego Medalu "IMPRESJE MORZA". W 1980 roku zdobył GRAND PRIX, Złoty i Brązowy Medal za zdjęcia marynistyczne na olimpiadzie. W sumie otrzymał 8 wyróżnień w światowym konkursie WORLD PRESS PHOTO.
Dzisiaj specjalizuje się w reportażu społecznym, profesjonalnych zdjęciach lotniczych dla celów reklamowych, katalogowo-wydawniczych i prasowych. Wiele tych zdjęć lotniczych można oglądać na łamach poczytnych periodyków, na widokówkach, w folderach, kalendarzach, albumach i na stronach internetowych.
Jego hobby to fotografowanie przyrody.
„Jazz w obiektywie Zygmunta Grabowieckiego” to 9 zdjęć z lat 60-tych, m.in. z festiwalu Jazz Jamboree w 1962 i 1966 roku. Czarno-białe zdjęcia przedstawiają muzyków New York Quartet, pianistę Mela Waldrona (na JJ’66 grał m.in. z Janem Garbarkiem), Jana Ptaszyna Wróblewskiego, trębacza Dona Ellisa.
Wystawa w kawiarni Żaka.