Actus Humanus: Ensemble Organum Kościół Św. Jakuba Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Actus Humanus: Ensemble Organum

Wydarzenie w ramach

Organum Vobiscum

ENSEMBLE ORGANUM
MARCEL PÉRÈS - kierownictwo muzyczne

Ensemble Organum

muzyka dawna - koncerty w Trójmieście


Ensemble Organum - wybitni specjaliści w interpretacji muzyki średniowiecza. W ciągu trzydziestu lat działalności wypracowali charakterystyczny styl, doskonale podparty badaniami muzykologicznymi nad dawną teorią i praktyką wykonawczą. O ich sile stanowi także mocno filozoficzne i interdyscyplinarne podejście do muzyki wieków średnich, pomagające nie tylko osadzić ją w kontekście kulturowym i społecznym, ale zrozumieć wzajemne powiązania między sztukami pięknymi oraz rozpoznać podlegające ewolucji elementy, które odnajdujemy w muzyce naszych czasów.

Założony w 1982 roku w opactwie Sénanque zespół przenosił siedzibę najpierw do fundacji Royaumont w Asnières sur Oise przy centrum badań nad muzyką średniowiecza (CERIMM), by od 2001 znaleźć swoje miejsce w opactwie Moissac w południowo-zachodniej Francji. Działalność formacji rozszerza założone przez Marcela Pérèsa, szefa artystycznego Ensemble Organum, Wędrowne Centrum Studiów nad Muzyką Dawną (CIRMA - Centre itinérant de recherche sur les musiques anciennes).

Poza naturalną cechą muzyki, jaką jest dawanie przyjemności, programy koncertów pomyślane są w taki sposób, by uwypuklić charakterystyczną dla zespołu interdyscyplinarną perspektywę, poszerzyć horyzont poznawczy i uczynić muzykę pięknym przyczynkiem do głębszej refleksji nad historią idei i kultury. Ensemble stara się także, by badania nad muzyką dawną stały się ważnym elementem współczesnego świata nauki i kultury.

Ensemble Organum było jednym z pierwszych francuskich zespołów, które zajęło się repertuarem historycznym niemal całej Europy, ukazując jej ewolucję od VI wieku. Mnóstwo koncertów - ponad tysiąc - na Starym Kontynencie, Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach, ponad czterdzieści wydawnictw płytowych, z których lwia część została wyróżniona przez prestiżowe magazyny i spotkała się z entuzjazmem krytyki oraz słuchaczy, a także liczne publikacje i występy w mediach branżowych i publicznych - to wszystko spowodowało, iż Ensemble Organum pod kierownictwem Marcela Pérèsa podczas trzydziestu lat swojego istnienia w znaczący sposób przyczyniło się do popularyzacji i przywrócenia współczesności muzyki dawnych wieków. Odtwarzając historię muzyki sakralnej, a poprzez muzykę także prądy ideowe wieków średnich, konsekwentnie ukazuje bogate dziedzictwo europejskie, którego źródła leżą w basenie Morza Śródziemnego, skąd rozprzestrzeniło się na cały kontynent.

Ensemble Organum i CIRMA wspierane są przez Francuskie Ministerstwo Kultury (Dyrekcję Regionalną ds. Kultury Midi-Pirenejów), radę regionu Midi Pireneje, radę naczelną regionu Tarn i Garonna oraz gminę Moissac.

Marcel Pérès

Stwierdzenie, iż Marcel Pérès jest najbardziej rozpoznawalną osobistością związaną z wykonawstwem muzyki średniowiecznej nie jest w żadnej mierze przesadzone. Być może mnogość aktywności i pól, na których realizuje się zawodowo zagwarantowała mu rozpoznawalność. Jest jednocześnie muzykologiem, dyrygentem, śpiewakiem, a nawet kompozytorem. Jest także uznanym autorytetem w dziedzinie wokalnej muzyki polifonicznej wieków średnich oraz współzałożycielem słynnej grupy Ensemble Organum, która specjalizuje się w interpretacji repertuaru historycznego z obszaru niemal całej Europy.

Marcel Pérès urodził się w algierskim Oranie w 1956 roku, dorastał jednakże w Nicei, gdzie podjął studia w konserwatorium w klasie kompozycji i organów. Studiował także w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie. Po powrocie do Europy w 1979 zainteresował się muzyką średniowiecza, zgłębiał ją pod Michelem Huglo w paryskiej École pratique des hautes études, czego konsekwencją trzy lata później było założenie formacji Ensemble Organum, z którą rozpoczął intensywne badania nad dawnym repertuarem liturgicznym.

W 1984 przy Fundacji Royaumont Pérès utworzył CERIMM - Centre Européen pour la Recherche sur l'Interprétation des Musiques Médiévales (Europejskie Centrum na rzecz Badań nad Interpretacją Muzyki Średniowiecznej), był jego dyrektorem po rok 1999. Ledwie dwa lata później podjął się kolejnej fundacji, zakładając w opactwie Moissac organizację CIRMA - Centre Itinérant de Recherche sur les Musiques Anciennes (Wędrowne Centrum Studiów nad Muzyką Dawną), które de facto jest czymś więcej, niż placówką badawczą. Obok intensywnych poszukiwań muzykologicznych, CIRMA prezentuje wyniki swych studiów w formie koncertowej i warsztatowej, pokazując nie tylko muzykę jako taką, ale, z jej pomocą, także szeroki kontekst kulturowy w którym powstawała, dawne techniki kompozycyjne i zasady rządzące tworzeniem dzieł oraz, co równie ważne, buduje most między współczesnością a czasami zamierzchłymi poprzez wskazywanie podobieństw i ewolucji muzycznej na przestrzeni wieków.

Dyrygent i założyciel Ensemble Organum zarejestrował ze swoim zespołem, głównie dla wytwórni Harmonia Mundi, ponad trzydzieści albumów przybliżających muzykę średniowiecza. Lwia część spośród nich została obsypana prestiżowymi nagrodami: Diapason d'Or, Classical Award czy Choc de l'année przyznawaną przez magazyn Monde de la Musique. Także działalność samego Pérèsa została doceniona - jest laureatem nagrody Leonardo da Vinci przyznanej przez francuski rząd (1990) oraz został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury (Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres) przyznanym mu w 1996 roku przez Ministerstwo Kultury Francji.

Informacja o biletach

Ceny biletów w przedsprzedaży/dniu imprezy:
60 zł / 90 zł - normalny
80 zł / 120 zł - premium