Actus Humanus: Europa Galante Centrum św. Jana Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Actus Humanus: Europa Galante

Wydarzenie w ramach

Geminiani: La Foresta incantata


EUROPA GALANTE

FABIO BIONDI - skrzypce, dyrygent

Europa Galante

muzyka dawna - koncerty w Trójmieście


Włoski zespół instrumentalistów specjalizujący się w wykonaniach muzyki dawnej, zwłaszcza barokowej, założony w roku 1990 przez Fabia Biondiego. Koncertował na całym świecie, m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Albert Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Center w Nowym Jorku i Sydney Opera House, a także w Izraelu, Kanadzie, Japonii i w Ameryce Południowej.

Elastyczna struktura Europa Galante umożliwia wykonywanie zarówno dużych form (opery, oratoria), jak i mniejszych (kompozycje kameralne). Gra zespołu odznacza się nienaganną techniką, praktykowaną w zgodzie z regułami wykonawstwa historycznego. Nie bez znaczenia są także brawura, precyzja i ogromna skala dynamiczna, dzięki którym formacja wzbudza entuzjazm publiczności na całym świecie.

Orkiestra dokonała kilkudziesięciu współczesnych prawykonań kompozycji pochodzących z XVII i XVIII wieku. Szczególne miejsce w repertuarze Europa Galante zajmuje muzyka włoska - Vivaldiego, Scarlattich, Caldary i Boccheriniego. Po latach współpracy z wytwórnią fonograficzną Opus 111 zespół podpisał kontrakt z Virgin Classics. Zaowocowało to wydaniem kilkunastu płyt, z których każda odbiła się głośnym echem wśród światowej krytyki muzycznej. Ostatnie nagrania utworów Vivaldiego zrealizowane dla Virgin - Pyrotechnics (z ariami w wykonaniu Vivici Genaux, 2009) oraz Ercole sul Termodonte (2010) - zdobyły ogromne uznanie krytyki. W lutym 2011 roku ukazał się album La stravaganza z koncertami Rudego Księdza, zaś w tym roku światło dzienne ujrzała zrekonstruowana wersja opery Vivaldiego L'Oracolo in Messenia, zdobywając prestiżowe wyróżnienie "Diapason d'Or" oraz przychylność odbiorców. W planach wydawniczych jest już opera Francesca Marii Veraciniego Adriano in Siria, która, zarejestrowana na żywo, angażuje pierwszy garnitur śpiewaczek: Vivicę Genaux, Ann Hallenberg, Sonię Prinę i Rominę Basso.

Działalność artystyczną formacji doceniło dwukrotnie (2002 i 2008) włoskie stowarzyszenie krytyków muzycznych Associazione Nazionale dei Critici Musicali, przyznając jej specjalne wyróżnienia. Zespół dwa razy był nominowany do nagród "Grammy" - w roku 2004za Concerti per mandolini, concerti con molti strumenti oraz w 2006 za operę Bajazet Vivaldiego. Zdobył także wiele innych nagród, takich jak: "Premio Cini", "Choc dé la Musique" (za debiutancką płytę), "Diapason d'Or" (w sumie 5 razy), "Diapason d'Or de l'Année", "RTL Prize", nominacje do "Nagrania Roku" w Hiszpanii, Kanadzie, Szwecji, Francji, Finlandii, "Grand Prix du Disque".

Europa Galante jest orkiestrą-rezydentem Fundacji Teatro Due w Parmie.

Fabio Biondi

Wybitny skrzypek wykonujący muzykę barokową. Naukę gry na instrumencie rozpoczął mając 5 lat, a debiutował już w wieku 12 lat z orkiestrą symfoniczną RAI, zaś cztery lata później grał koncerty skrzypcowe Jana Sebastiana Bacha w wiedeńskiej Musikverein. Wówczas jego zainteresowania zaczęły ogniskować się wokół wykonawstwa historycznego na instrumentach z epoki.

Współpracował m.in. z zespołami: La Capella Reial de Catalunya, Musica Antiqua Wien, Il Seminario Musicale, La Chapelle Royale i Les Musiciens du Louvre, wykonującymi barokową muzykę na instrumentach z epoki. Jego pierwsze rejestracje zawierały wymagające kompozycje włoskich geniuszy skrzypiec - Veraciniego, Locatellego oraz Tartiniego.

Przełomowym dla jego kariery artystycznej był rok 1990, gdy założył formację Europa Galante, która obecnie jest jednym z czołowych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Biondi, który należy do grona pionierów gry na instrumentach oryginalnych, łączy w sobie instynkt badacza z naturą lidera. Jego odczytania muzyki włoskiej, szczególnie dzieł Vivaldiego, wytyczyły nowy kierunek w wykonywaniu muzyki dawnej. Artysta z powodzeniem występuje jako solista, kameralista i dyrygent. Niesłychany temperament, technika i talent Biondiego powodują, że interpretacje karkołomnych dzieł skrzypcowych epoki baroku są porywające i buchające wirtuozerią. Ponadto jego intensywne badania muzykologiczne i historyczne przywracają współczesności wiele zapomnianych lub fragmentarycznie zachowanych dzieł muzyki dawnej.

Od 2005 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego do spraw muzyki dawnej Stavanger Symfoniorkester. Od 2011 jest wykładowcą w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Już jako dojrzały muzyk współpracował z National Orchestra Montpellier, Mahler Chamber Orchestra, Orquesta Ciudad de Granada, salzburską Mozarteumorchester, rzymskim zespołem Santa Cecilia i wieloma innymi. Jako solista i kameralista występował w Cité de la Musique w Paryżu, Hogi Hall w Tokio i Wigmore Hall w Londynie. Dokonał kilkudziesięciu nagrań dla czołowych wytwórni fonograficznych. Biondi gra na skrzypcach Andrei Guarneriego (Cremona, 1686). Zdarza mu się także używać instrumentu z 1766 roku, wykonanego przez Carla Ferdinanda Gagliana, użyczanego mu przez Fundację Salvatore Cicero z siedzibą w Palermo.

Informacja o biletach

Ceny biletów w przedsprzedaży/dniu imprezy:
40 zł / 70 zł - normalny
60 zł / 90 zł - premium