Graindelavoix to działający w Antwerpii multidyscyplinarny podmiot artystyczny, fascynujący się głosem i genealogią repertuaru wokalnego oraz relacjami między ludzkimi emocjami, historią i miejscem.
Zespół powstał na początku XXI wieku z inicjatywy antropologa i etnomuzykologa Björna Schmelzera i wkrótce potem rozpoczął występy publiczne. Już swym pierwszym nagraniem utworu Missa Caput Ockeghema wydanym w 2006 roku dla wytwórni Glossa Graindelavoix trafił na międzynarodowe sceny. Każdy nowy projekt muzyczny rozpoczyna się od konkretnego gestu muzycznego, repertuaru lub pracy, który obejmuje kompleksowe układanie czasu i operacyjnych aspektów prób. Schmelzer stworzył z Graindelavoix rodzaj afektywnej muzykologii w akcji. Partytura czy zapis nutowy stanowią nierozerwalną część poruszającego się obrazu muzycznego, który nadaje dynamikę spektaklu. Graindelavoix stara się uaktywnić i ucieleśnić zapis nutowy poprzez aktywne jego czytanie.
muzyka dawna - koncerty w Trójmieście
Artyści z Graindelavoix wywodzą się z różnych tradycji i reprezentują szerokie spektrum doświadczeń i stylów artystycznych. Podczas przestawienia ta heterogeniczność nie zanika, lecz uwypukla się jeszcze bardziej. Graindelavoix zbudował sobie reputację pioniera z powodu całkowicie nowego podejścia do starego repertuaru, wykraczając poza wizję podyktowaną wiedzą muzykologiczną czy historyczną, a w konsekwencji oferując śmiałe i często kontrowersyjne interpretacje, których wartość potwierdzają liczne międzynarodowe projekty współpracy, rezydencje, wykonania i płyty.
Graindelavoix zdobył prestiżową nagrodę Edison Award, dwie Klara Music Awards, Caecilia Prize belgijskiej prasy muzycznej oraz kilka nagród międzynarodowych magazynów muzycznych, takich jak Classica Répertoire, Pizzicato i Scherzo.
Graindelavoix występował dla Laus Polyphoniae Festival, Berliner Festspiele, Brooklyn Academy of Music in New York, Alkantara Festival oraz Gulbenkian Foundation z Lizbony, Early Music Festival Utrecht, Pieśń moich korzeni w Jarosławiu a także Wratislavia Cantans, Festival Alte Musik Regensburg, Festival de Saintes, Radio France, Avignon Festival, Concertgebouw Amsterdam oraz wielu innych miejsc i przedsięwzięć. W 2014 roku zespół przygotował współczesną instalację dźwiękową w Bazylice Servatius w Maastricht zatytułowaną Maastricht Cryptonomies z udziałem improwizujących muzyków Manuela Mota i Margaridy Garcia.
Od 2015 roku Graindelavoix jest rezydentem Fondation Royaumont pod Paryżem, gdzie gra koncerty i prowadzi kursy mistrzowskie. Zespół otrzymuje także strukturalne wsparcie Wspólnoty Flamandzkiej.