Zespół Les Talens Lyriques założył dwadzieścia lat temu klawesynista i dyrygent Christophe Rousset. Ta grupa instrumentalistów i śpiewaków zapożyczyła swą nazwę z podtytułu jednej z oper Jeana-Philippe'a Rameau Les Fetes d'Hébé napisanej w 1739 roku.
Zespół prezentuje szeroki repertuar operowy i instrumentalny, począwszy od wczesnego baroku aż po początki romantyzmu. W ten sposób stara się rzucić światło na wielkie arcydzieła historii muzyki poprzez wykonywanie rzadkich bądź niepublikowanych dzieł, stanowiących brakujące ogniwo w europejskim dziedzictwie muzycznym. Priorytetem zespołu jest nie tylko dająca wspaniałe efekty działalność artystyczna, która przynosi mu uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków, ale i intensywna kwerenda muzykologiczna oraz praca edytorska.
muzyka dawna - koncerty w Trójmieście
Les Talens Lyriques sięgają po wielkie dzieła operowe takich kompozytorów, jak Claudio Monteverdi Francisco Cavalli, George Frideric Handel czy Wolfgang Amadeus Mozart. Poczesne miejsce w ich repertuarze zajmują także kompozytorzy francuscy, zwłaszcza Jean-Baptiste Lully i Jean-Philippe Rameau. Wykonywanie tych utworów wiąże się ze ścisła współpracą z reżyserami operowymi i choreografami, takimi jak Pierre Audi, Jean-Marie Villégier, David McVicar, Eric Vigner, Ludovic Lagarde, Mariame Clément, Jean-Pierre Vincent, Macha Makeïeff, Laura Scozzi, Marcial di Fonzo Bo, Claus Guth, Robert Carsen i David Hermann.
Poza repertuarem operowym, zespół wykonuje również inne formy muzyczne, w tym madrygały, kantaty, airs de cour, symfonie oraz szeroki zakres muzyki sakralnej (msze, motety, oratoria, Leçons de Ténèbres i wiele innych). Ułatwia to elastyczny skład zespołu, który potrafi rozrosnąć się z kameralnego, złożonego z zaledwie kilku muzyków, do ponad sześćdziesięciu wykonawców reprezentujących wszystkie pokolenia.
Dyskografia Les Talens Lyriques obejmuje około czterdziestu tytułów nagranych dla międzynarodowych wydawnictw muzycznych, takich jak Erato, Fnac Music, Auvidis, Decca, Naïve, Ambroisie, Virgin Classics, a w ostatnich latach Aparté. Zespół jest także interpretatorem bardzo dobrze przyjętej ścieżki dźwiękowej do filmu Farinelli z 1994 roku.
Od 2007 Les Talens Lyriques poświęcają swój czas uczniom szkół ponadpodstawowych na cały świecie, wprowadzając ich w świat muzyki poprzez warsztaty, programy pobytowe i praktyczne zajęcia z orkiestrą. W 2014 roku zespół rozpoczął tworzenie innowacyjnych zasobów technologicznych, dzięki którym młodzi ludzie mogą odkrywać i doceniać repertuar doby baroku.
Les Talens Lyriques uzyskują wsparcie francuskiego Ministerstwa Kultury i Komunikacji oraz Miasta Paryż, a także Patrons Circle i Annenberg Foundation / GRoW - Gregory and Regina Annenberg Weingarten.