stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Adam Witkowski. Architektura sakralna w Polsce, druga połowa XX wieku

Klub ŻAK zaprasza na wystawę fotografii pt. "Adam Witkowski. Architektura sakralna w Polsce, druga połowa XX wieku.

29 czerwca - 8 grudnia 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł

6 grudnia 2024 - 1 czerwca 2025, g. 18.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa towarzysząca XII edycji Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2011 będzie czynna do 2 grudnia.

...pierwsza fotografia z serii powstała w zeszłe wakacje. Można powiedzieć, że wręcz przypadkowo. Impulsem było odnalezienie przeze mnie mojego pierwszego aparatu fotograficznego SMIENA a zaraz potem chęć sprawdzenia, czy wciąż potrafię go używać. Założyłem czarno biały film i skierowałem obiektyw na pierwszy budynek, który miałem przed sobą. Tak się akurat zdarzyło, że był to kościół. Po wywołaniu filmu właśnie to zdjęcie przykuwało moją największą uwagę a przez następne miesiące zacząłem dostrzegać niezliczoną wręcz ilość budynków sakralnych, które wcześniej najwyraźniej eliminowałem z pejzażu. Dobitnie zdałem sobie sprawę z niezaprzeczalnego fenomenu ilościowego, jak i różnorodności form budynków sakralnych...

Fragment rozprawy doktorskiej Architektura Sakralna w Polsce, druga połowa XX wieku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 2011

Fragment recenzji pracy doktorskiej, profesor Marek Wasilewski: Brak stylu i formy, albo inaczej to ujmując, jej naiwna wybujałość, która jest efektem niskiej świadomości estetycznej zamawiających i wykonujących zamówienie, jest kolejną raną zadaną krajobrazowi naszej codzienności. I właśnie tej ranie przypatruje się poprzez obiektyw aparatu fotograficznego Adam Witkowski. Artysta nie podejmuje się tutaj jednak wartościowania, rozumie bowiem jak delikatna i indywidualna w odbiorze jest to kwestia. Artysta pisze, że zafascynowała go żarliwość z jaką powstawały te budowle ich wymiar niematerialny i wyobrażony przyszły los opustoszałych świątyń, który można wyobrazić sobie, zdając sobie sprawę z kierunku, w jakim zmierzają przemiany społeczne i wrażliwość religijna. Autor stawia tezę, że mamy tutaj do czynienia z nową formą architektury romantycznej, w której adekwatnie do swoich możliwości i horyzontów, polscy proboszczowie bezwiednie powtarzają gest Ludwika Bawarskiego zwanego też Szalonym.

-----

Adam Witkowski - zajmuje się sztuką wizualną (malarstwo, grafika, instalacja, wideo) oraz dźwiękiem i muzyką (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa, nagrania terenowe). Od 2007 wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni Grafiki Multimedialnej. W 2006 roku otrzymał honorowe wyróżnienie dla Radia Copernicus w kategorii Digital Music w Ars Electronica, Linz Austrii. Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Często współpracuje z Anną Witkowską.

Wstęp wolny