Fundacja Projekt Kultura w ramach Projektu: MAK dla Młodych Animatorów Kultury, zaprasza do udziału w imprezie "Afrosfera", która odbędzie się 19 czerwca (niedziela) 2011 r w klubie XKwadrat w Gdańsku o godzinie 17:00. Afrykańskie bębny, prelekcje, relacje z podróży, warsztaty i degustacja kawy afrykańskiej to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
"Afryka jest niezwykle zróżnicowanym i bogatym kulturowo kontynentem. Właśnie to chcemy pokazać." - mówi Paulina Fogtman, jedna z organizatorek Afrosfery.
Impreza rozpocznie się projekcją filmu "You deserve to know". To pokazanie rzeczywistości slumsu Kibera, w Nairobi (Kenia). To największy slums w Kenii i najbardziej zaludniony w Afryce. Film ukazuje problemy mieszkańców, z którymi borykają się na co dzień. Mimo braku najpotrzebniejszych rzeczy mieszkańcy slumsu wykazują się kreatywnością i chęcią działania. W "You deserve to know" pokazano Power Women Group, czyli grupę kobiet zarażonych wirusem HIV, które zajmują się wyrobem biżuterii, misek, ozdób. Kolejną osobą jest Solo7, malarz i artysta. Innym przykładem jest Kibera Community Youth Programme, który organizuje przedstawienia teatralne, prowadzi bibliotekę. Następną organizacją jest Pillars of Kibera - łączy taniec, sztukę i edukację. W filmie przedstawiono też pracę radia Pamoja FM.
Kolejnym filmem będzie "Sprawiedliwy Handel w mieście Solidarności", w którym szczególną uwagę zwrócono na problem wyzysku, a celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej sprawiedliwego handlu. Po projekcji przygotowano spotkanie z dyrektorem Stowarzyszenia Trzeci Świat i My, panem Tadeuszem Makulskim, który opowie o problemach poruszonych w filmie. Następnie wszyscy obecni będą mogli wziąć udział w rozmowie na temat pomocy rozwojowej dla Afryki.
Następnie osoby uczestniczące będą mogły niemal same dotknąć odrobiny Afryki. Organizatorzy zaprosili podróżników, którzy opowiedzą o swoich podróżach po Czarnym Lądzie.
Beata Jakuszewska skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata zatrzymała się w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej "wrotami Sahary". Przez sześć kolejnych miesięcy mieszkała wraz z Nomadami z plemienia Arib, którzy stopniowo się z nią oswajali i wtajemniczali w swoje życie. Wędrowała z nimi po pustyni, przygotowywała jedzenie podczas ognisk, uczyła się piec chleb w piasku, śpiewała i tańczyła. Była prawie jedną z nich. W tym czasie, w kontakcie z inną, zanikającą już kulturą, poznawała siebie i odkrywała to, co naprawdę ważne.
Beata Jakuszewska - zafascynowana nomadyzmem i światem. Od 10 lat podróżuje autostopem - wędrowała po Afryce, Azji, Bliskim Wschodzie i całej Europie.
www.yakooseska.blox.pl.
Kolejny gość to
Aldona Klebowska, która po obejrzeniu przezroczy z Namibii zauroczyła się i postanowiła pierwsze zarobione pieniądze przeznaczyć na bilet do Windhuk. Wraz ze znajomymi zwiedziła, podróżując autostopem, niesamowite zakątki tego urokliwego kraju, do którego później wracała jako pilot samochodów terenowych. Napisała pracę o plemieniu Himba. Podczas spotkania opowie o kulturze, zwyczajach oraz niesamowitych miejscach.
Pod koniec nadejdzie czas dla miłośników muzyki. W muzyczny świat afrykańskich rytmów zabierze nas Ksawery Kuligowski wraz ze swoją grupą warsztatową z klubu Projektornia GAK. Najpierw wsłuchajcie się w dźwięki bębnów, a potem sami dajcie się wciągnąć muzyczny trans i zamieńcie własne ciało w orkiestrę! Klaskanie, tupanie, pstrykanie i łączenie tych dźwięków w rytm - to wszystko czeka podczas warsztatu perkusji na ciele, w którym przybyli będą mogli wziąć udział zaraz po koncercie bębniarskim.
Ksawery Kuligowski - prowadzi warsztaty z gry na djembe, perkusji na ciele i ogólnie pojętej rytmiki, angażując np. drewniane kije. Przez 5 lat grał na djembe w międzynarodowym zespole perkusyjno-tanecznym Vimoroz w Danii inspirowanym rytmami z zachodniej Afryki. Uczył się od artystów z Ghany (Jessie Gor, Michael Domfeh, Kofi Blay) a w Perth w Australii uczęszczał na warsztaty Jibbiego (Senegal) z formacji Shangara Jive. Obecnie prowadzi zajęcia bębniarskie w Klubie Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz gra w uniwersyteckim zespole tańca brzucha Agadir. Współpracował z festiwalami, teatrem, chórami, ośrodkami terapeutycznymi, paradami i festynami dla dzieci.
Podczas imprezy będzie można podziwiać stoiska utalentowanych twórczyń biżuterii etnicznej oraz samodzielnie stworzyć urocze ozdoby. Chętni będą mogli spróbować afrykańskiej kawy i herbaty. Przez cały czas na ekranach telewizyjnych wyświetlane będą zdjęcia wykonane przez zaproszone podróżniczki podczas wypraw po Afryce.
Afrosfera to pomysł czterech kreatywnych młodych dziewczyn, uczestniczek Projektu MAK: Pauliny Fogtman, Judyty Kruk, Moniki Pencierzyńskiej i Soni Zając. Wspólnymi siłami, dzięki pomocy Fundacji Projekt Kultura i wsparciu finansowemu Miasta Gdańsk, zorganizowały wydarzenie i starają się zrealizować wspólny cel: pokazać mieszkańcom Trójmiasta uroki Afryki i zaciekawić nią uczestników spotkania.
Plan imprezy:
17:00 - pokaz filmu "You deserve to know"
17:40 - pokaz film "Sprawiedliwy Handel w Mieście Solidarności"
17:50 - potkanie z dyrektorem Stowarzyszenia Trzeci Świat i My, panem Tadeuszem Makulskim
18:10 dyskusja na temat rodzajów pomocy rozwojowej dla Afryki
18:25 przerwa
18:40 relacje podróżników z pokazem zdjęć (Beata Jakuszewska i Aldona Klebowska)
19.40 koncert bębniarski (Ksawery Kuligowski i grupa warsztatowa z klubu Projektornia GAK)
20:00 - 20:45 warsztaty perkusji na ciele