stat
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wszystko na sprzedaż (196, reż. Andrzej Wajda, dramat, Polska, 94 min.

Autotematyczna opowieść o utracie przyjaciela zainspirowana tragiczną śmiercią Zbigniewa Cybulskiego.W tym bardzo osobistym filmie, do którego Andrzej Wajda po raz pierwszy samodzielnie napisał scenariusz, reżyser snuje refleksję nad fenomenem Zbigniewa Cybulskiego, portretuje polskie środowisko filmowe oraz po raz pierwszy w tak bezpośredni sposób mówi o samym sobie.

Fabuła skupia się na motywie poszukiwania zaginionego aktora, który nie pojawił się na planie podczas realizacji filmu. Ela, jego żona, oraz Beata żona reżysera i dawna miłość aktora podejmują próbę jego odnalezienia. W trakcie poszukiwań ekipa filmowa otrzymuje tragiczną wiadomość: aktor zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Aby dokończyć film, reżyser angażuje przyjaciela zmarłego, Daniela, który mimo początkowych wahań zgadza się wystąpić. Ostatecznie jednak i on porzuca plan zdjęciowy.

Film jest nie tylko hołdem złożonym wielkiej legendzie polskiego kina, ale także znakomicie uchwyconym portretem zbiorowym środowiska filmowego, w którym wszystko od emocji po tragedie może stać się materiałem do nowego filmu.

Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przed dr. Piotra Kurpiewskiego.

Dr Piotr Kurpiewski Redaktor Naczelny czasopisma Panoptikum, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii Historia na ekranie Polski Ludowej (2017), specjalizujący się w badaniach nad polskim kinem PRL oraz relacjami filmu i historii. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, współpracownik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 
gru 2

poniedziałek, g. 17:00

Wstęp wolny