stat
Wydarzenie już się odbyło
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

AKADEMIA POLSKIEGO FILMU
Klejnot wolnego sumienia
(1981), reż. Grzegorz Królikiewicz, historyczny, Polska, 96 min.

Akcja filmu toczy się w XVI wieku. Na tronie polskim zasiada Henryk Walezy. W kraju wprowadzona została tolerancja religijna. Zaczynają się prześladowania innowierców. Gdy Walezy ucieka z kraju, jego miejsce na tronie zastępuje Stefan Batory. W tym czasie trwa spór między dwoma rodami: Sieniawskich i Bieleckich.

sty 15

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
Seans poprzedzony prelekcją.

Bohaterem prelekcji będzie postać Krzysztofa Ptaka operatora filmowego, wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi i członka Polskiej Akademii Filmowej, nagrodzony wieloma filmowymi nagrodami. Wieloletni współpracownik Bogdana Dziworskiego, pionier i promotor technologii cyfrowej. Autor zdjęć do takich filmów jak Papusza, Mój Nikifor, Dom zły, czy Ptaki śpiewają w Kigali.

Prelekcja: dr Grażyna Świętochowska adiunkt w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, redaktorka naczelna czasopisma naukowego Panoptikum. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Nagrodzoną w konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami w kategorii Debiut Roku książką Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali, autorka domyka długoletnie zainteresowanie kinem czeskim i słowackim.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów. 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny