stat
Impreza już się odbyła

Grupa społeczna Metropolitanka działająca przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w cyklu wykładów i spacerów "Akademia dawnego Gdańska". Każdy z nich dotyczyć będzie określonego zagadnienia związanego z historią Gdańska. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 12 marca o godzinie 18:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

lis 23-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
"Akademia dawnego Gdańska" jest projektem herstorycznym (z ang. her story - jej historia, w przeciwieństwie do his story - jego historia). Inspiracją dla jego stworzenia były losy kobiet, które toczyły się na terenie miasta. Zestawienie biografii bohaterek z dziejami Gdańska odsłoni przed uczestniczkami i uczestnikami Akademii jego nieznane dotąd oblicze. Cykl pozwoli poznać zarówno architekturę miasta, jak i codzienne zwyczaje jego niegdysiejszych mieszkańców.

Wykłady "Akademii dawnego Gdańska" będą prowadzone przez osoby związane z tym miastem. W roli prelegentów wystąpią pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz doświadczone przewodniczki gdańskie.

Pierwszy z wykładów zostanie poświęcony nieślubnej córce skandalizującego pisarza okresu modernizmu - Stanisławie Przybyszewskiej. Profesor Ewa Graczyk, autorka książki "Ćma", przedstawi sylwetkę nieszczęśliwej dramatopisarki, której życie zostało naznaczone przez szereg tragedii. Opowieść o kobiecie, której jasnowidz rzekomo przepowiedział sławę, będzie pretekstem do zobrazowania Gdańska lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.
---
Stanisława Przybyszewska (nieślubna córka Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny) prawie całe swoje krótkie dorosłe życie (zmarła w 1935 roku mając 34 lata) przeżyła w samotności, można powiedzieć, że wręcz w izolacji, całymi dniami nie spotykając nikogo znajomego, w baraku Polskiego Gimnazjum w Gdańsku. Pisała po 10-12 godzin na dobę nowele, powieści, dramaty i ogromne, często nigdy nie czytane - czy nawet nie wysyłane - listy.

---
Prof. Ewa Graczyk ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. Swoją karierę naukową związała z macierzystą uczelnią, pracując jako adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG. Opublikowana w roku 1994 książka "Ćma" powstała na bazie jej pracy doktorskiej. W ubiegłym roku ukazała się jej najnowsza publikacja zatytułowana "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju".
---
Harmonogram "Akademii dawnego Gdańska":
12.03.2014 godz. 18.00, prof. Ewa Graczyk, "O Stanisławie Przybyszewskiej",
09.04.2014 godz. 18.00, Ewa Czerwińska, "Najstarsza ulica prawego miasta - Piwna i ulica Chlebnicka",
14.05.2014 godz. 18.00, Gabriela Danielewicz, "Towarzystwo Polek w Pruskim Gdańsku",
04.06.2014 godz. 18.00, prof. Andrzej Januszajtis, "O zegarze astronomicznym w bazylice Mariackiej",
10.09.2014 godz. 18.00, Krystyna Stankiewicz, "Najważniejsze kamienice Głównego Miasta",
8.10.2014 godz. 18.00, Barbara Ząbczyk- Chmielewska, "Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku",
5.11.2014 godz. 18.00, dr Jacek Friedrich, "Powojenna architektura w Gdańsku",
3.12.2014 godz. 18.00, dr Ewa Barylewska - Szymańska i Wojciech Szymański, "Architektura Wolnego Miasta Gdańska".