stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aleksandra Szczodry: Tygrysy i żaby. Podróż na Wschód

Zapraszamy na wystawę prac Aleksandry Szczodry: Tygrysy i żaby.

7 - 30 listopada 2024

Wstęp wolny

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
wernisaż: 13.12.2019, godz. 17:00
wystawa czynna: 14.12-19.12.2019


kuratorka: Dominika Karc
organizatorzy: Artformator, Zbrojownia Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Galeria 18A

Wyruszyłam w podróż na Wschód. Przyglądając się innym kulturom, poszukując innych punktów widzenia, podróżując w głąb siebie, stworzyłam niezbędne warunki do skutecznego znalezienia powodów dalszych poszukiwań malarskich.

Podróż na Wschód, o której pisał Herman Hesse, to nie koniecznie podróż w sensie geograficznym, można mówić o niej jako o wtajemniczeniu, poszukiwaniu Świętego Graala, przeniknięciu w swoją jaźń, doświadczeniu Całkowitości, pełni, powrotu do domu, wędrówki do ojczyzny ducha, Wschód możemy odkrywać wszędzie i zawsze, symbolizuje wewnętrzne odrodzenie.

"Ten pochód wiernych i ufnych dążył na Wschód, do Ojczyzny Światła, nieprzerwanie i od wieków, był on w drodze od całych stuleci, zmierzając do świetlistej krainy cudu, do Ojczyzny. [...] Naszym celem był nie tylko Wschód, czy raczej: nasz Wschód był przecież nie tylko jakimś krajem czy pojęciem geograficznym, lecz również ojczyzną i młodością duszy, znajdował się wszędzie i nigdzie. Był jednością wszystkich czasów". - H. Hesse

Wschód zachwycił mnie niezmiernie, ale także zmęczył. Widzi się tyle, że w końcu chce się widzieć coraz mniej, a niesłychana wielość kolorów, zapachów, krajobrazów i ludzi wytwarza tęsknotę za czymś, co byłoby całkiem proste i znane. Gdy wróciłam do domu, odczułam na własnej skórze, jak w moim mieście jest pusto, a to co znane uspokaja myśli. Tyle drobnostek docenia się po powrocie. Jednak Wschód wraca do mnie w snach, wizjach, obrazach, a w momentach kryzysowych jest ze mną, wycisza, nadaje kierunek i sens, pozwala skontaktować się z tym, co rozumiałam wówczas o sobie samej.

By stworzyć cykl płócien i litografii i jak najlepiej utrwalić wrażenia, kierowałam się wspomnieniami, szkicami, notatkami, które stymulowały twórcze myślenie i ukierunkowały mnie na uchwycenie energetycznego przekazu wyniesionego z podróży. Obserwując, że w procesie twórczym i kolejnych podejściach obrazy ,,nie nadążały" za mną, miałam potrzebę ciągłego deklarowania się, performatywnego działania. Nieskończenie nakładałam na siebie kolejne warstwy farby, sprawdzając, czy obraz jest w zgodzie ze mną, czy osiągnęłam pozorny spokój.

Tytułowy tygrys i żaba są dla mnie esencją podróży. Tygrys jako symbol nieśmiertelności, żaba jako symbol powstawania, odradzania się życia, uzdrowienia - choć przekornie na ulicach Wietnamu to żab było mi żal najbardziej, gdy żywe czekały swego końca nad żarem rozbuchanych grillów.
AS

Aleksandra Szczodry (ur. 1983, Warszawa) - malarka, graficzka, animatorka kultury, współwłaścicielka Galerii 18A w Warszawie. Doktor sztuki. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2019) i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych (2007). Jej dyplom został wyróżniony w projekcie ,,Najlepszy Dyplom - Grafika. Uczeń i Jego Promotor" (SMTG Kraków) ukazującym fenomen pojawienia się każdego roku nowych osobowości artystycznych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą, gdzie prezentowała malarstwo olejne, grafikę warsztatową w technice litografii, performance i instalację. Zorganizowała ponad 30 wystaw sztuki współczesnej.