stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Wódka i gorący piach na ból zęba? Ależ oczywiście! Jak wyglądała opieka zdrowotna w czasach PRL i czemu tak chętnie korzystano z usług znachorskich? Czy objazdowy gabinet stomatologiczny musiał wyrobić normę? Z nowej książki Aleksandry Kozłowskiej wyłania się niezwykły obraz powojennej polskiej medycyny. Na tym spotkaniu autorskim będą EMOCJE!

gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
Zapraszamy w sobotę, 27 kwietnia 2024 o godz. 16.00, do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Facet ma zamknięte oczy i szeroko otwarte usta. Zbielałymi palcami ściska czapkę. Choć zlany zimnym potem, siedzi spokojnie. Dla pewności jednak głowę przytrzymuje mu pomoc dentystyczna Helena Treczyńska. Teresa Radecka-Kozłowska (ciemny lok na czole, lśniący bielą uśmiech, równie biały płócienny fartuch) uzbrojoną w kleszcze dłoń kieruje ku dolnej czwórce pacjenta. Dwie przyglądające się scenie kobiety wstrzymują oddech Mogą obserwować zabieg, bo drzwi ambulansu są otwarte. Babki (pewnie rodzina mężczyzny) przystanęły więc w progu niczym wartowniczki. Pilnują, by gość w popłochu nie czmychnął, nie narobił wstydu. Jest sierpniowy, chłodny dzień 1965 roku. We wsi Małdyty objazdowa służba zdrowia działa pełną gębą. Plomba za plombą, rwanie za rwaniem. (fragment książki)

O autorce
Aleksandra Kozłowska 
- dziennikarka, reporterka, dawniej związana z Gazetą Wyborczą, jako freelancerka współpracuje m.in. z Polityką, Przekrojem i Tygodnikiem Powszechnym. Współautorka (z Mirellą Wąsiewicz) książki Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować (2023).

Oliwskie Święto Książki dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. C. Korzeniowskiego w Gdańsku, Biblioteka Oliwska, Księgarnia Kameralna Książka i Wino, Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych.