stat
Impreza już się odbyła

Anarchistki hiszpańskiej rewolucji

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Pokaz filmu Anarchistki opisujący walkę hiszpańskich kobiet podczas wojny domowej we wtorek, 15 kwietnia, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

paź 24

czwartek, g. 17:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 22

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
Hiszpańskie kobiety przegrały wojnę domową, i to nie tylko te, które opowiedziały się po stronie republikańskiej. Wszystkie kobiety! Bo za dyktatury Franco zostały zredukowane do roli "Aniołów ogniska domowego". Wtłoczenie w bezalternatywną rolę żony i matki na wiele lat określiło ich miejsce w społeczeństwie.

Film przedstawia krótka historia i działalność niezwykłej kobiecej organizacji anarchistycznej, powstałej w 1936 roku i skupiającej w swoich szeregach nawet 20.000 kobiet. Aktywistki na czele z Lucią Sanchez Saornil walczyły o liczne prawa socjalne i równouprawnienie kobiet. Ich feminizm, praca u podstaw i żywiołowa partycypacja trafiły na mur w postaci dyktatury generała Franco.

Opis filmu:

Rok 1936, trwa hiszpańska wojna domowa. Maria (Ariadna Gil), młoda zakonnica uciekając przed prześladowaniami znajduje schronienie w burdelu. Wraz z poznaną tam Charo (Loles Leon) przyłącza się do grupy anarchistek walczących o wyzwolenie kobiet. Podróż przez ogarniętą wojną Hiszpanię otwiera Marii oczy na okrucieństwa świata i zmusza do zrewidowania idealistycznych poglądów. "Anarchistki" to nie pozbawiona poczucia humoru opowieść o budzeniu się feministycznej świadomości.

Film Anarchistki, reż. Vincente Aranda. 122' 1996 - Belgia, Hiszpania, Włochy.

Pokaz filmu Anarchistki w cyklu Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 15 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

Plan kolejnych spotkań z cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory:
13 maja, godz. 18.00 Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji
Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. wydano pierwszy poradnik dla kobiet udających się w podróż autorstwa Lillias Campbell Davidson, założycielki Lady Cyclists' Association.
10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza
Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d'Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała... Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.
Pierwsze seminarium z cyklu Rewolucja kobiet odbyło się 11 marca: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości.
Spotkanie poświęcone hiszpańskim rewolucjonistkom odbyło się 8 kwietnia Mujeres Libres - hiszpańskie kobiety na społecznych barykadach.

Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.