stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Spacer po wystawie stocznia

Miasto Gdynia serdecznie zaprasza na specjalną, świąteczną edycję Spaceru architektonicznego w cyklu Architektura Dzielnic Gdyni pt.: "Modernizm Kamiennej Góry w okresie międzywojnia - znane i nieznane projekty, plany i realizacje".

lis 14

czwartek, g. 16:00

Gdańsk Rarusz Miasta, Długa 46/47
bilety 30-60 zł
Prowadzenie Robert Chrzanowski (historyk, badacz architektury, przewodnik)
Organizator Miasto Gdynia - Gdyński Szlak Modernizmu, realizacja Agencja Rozwoju Gdyni

Wprowadzenie do Archi-Spaceru:
Kamienna Góra, zakupiona w 1920 r., niemal natychmiast po powrocie Pomorza do Polski, przez powstałe w Warszawie Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich, miał stać się miejscem, w którym będzie kwitła wysokiej klasy urbanistyka i architektura, świadcząc o nowoczesności odrodzonego państwa, nie tracąc jednocześnie narodowego charakteru. Jak pisała w 1922 r. członkini Zarządu Towarzystwa, Zofia Chrzanowska:
"Od wiosny r. 1920 pracujemy, rzec można - ideowo, nad rozwojem tego cudownego zakątka Pomorza (...). Dwadzieścia willi, pięć zakładów przemysłowych, dwie szosy, osiem kołowych dróg oraz zbudowany z iście amerykańskim pośpiechem przez dwa i pół miesiąca hotel Cassubia na wzgórzu w cudownem położeniu nad morzem daje dowód, że Warszawa, Sz. Panie, czuwa, by nie zrobić takiej ohydy jak np. Zoppoty. Mamy nadzieję, że bezrząd i bezład nie zeszpecą idyllicznego zakątka".

- Jednak 15 lat później dziennikarz Zbigniew Uniłowski utyskiwał: "dzielnica willowa na Kamiennej Górze, tandetnie spartaczony teren, naszpikowany wąskimi, na skutek skąpych rozmiarów parcel, paskudnemi pudełkami często niewykończonych will. To zapobiegliwość przelotnych kombinatorów, różnych inżynierów i architektów spod ciemnej gwiazdy, spekulantów na gwałtownym rozwoju miasta, na popłochu i gorączce złota, rzuciła na poszczególne fragmenty Gdyni irytujące piętno swojem <>".

Jakie jest więc naprawdę oblicze Kamiennej Góry? Zapraszamy na spacer po jej krętych i momentami stromych uliczkach, podczas którego przyjrzymy się projektom wybitnych twórców, gwiazd gdyńskiej architektury: Stanisława Ziołowskiego, Wacława Tomaszewskiego, Jerzego Müllera, Maksymiliana Zuske czy Zbigniewa Kupca. Dla wielu odkryciem będą realizacje kilku mniej znanych projektantów, które także pozostawili po sobie arcy- ciekawe ślady m.in.: Eustachym Morawskim, Kazimierzu Janickim czy Bolesławie Szemiocie.

Wybrane obiekty na sobotniej trasie:
- Sienkiewicza 7, dom Zofii Wysockiej, 1936, proj. Eugeniusz Maciejewski
- Sienkiewicza 12, "Willa Trzech Róż", dom Kazimierza Bielińskiego, 1933, proj. Feliks Godlewski
- Kasprowicza 16, dom Adama Tomaszewskiego, 1936, proj. Stanisław Ziołowski
- Sienkiewicza 27, "Ala", dom Jana Mieszczanowskiego, 1935, proj. Stanisław Ziołowski
- Sienkiewicza 33, "Albatros", dom Wandy Białobrzeskiej, 1930, proj. Włodzimierz Prochaska, Stanisław Odyniec-Dobrowolski
- Sienkiewicza 38, dom Franciszka i Pauli Guttmanów, 1936, proj. Stefan Koziński, Leon Mazalon
- Mickiewicza 33, dom Stanisława Gondka, 1936, proj. Jerzy Müller
- Mickiewicza 34, "Astraea", dom Juliana Rummla, 1933, proj. Wacław Tomaszewski
- Mickiewicza 25, dom Zdenka Knoetgena,1938, proj. Jan Bochniak
- Mickiewicza 18, dom Albina Serbinowicza,1934, proj. Maksymilian Zuske

Archiwum UM Gdyni, Mickiewicza 33, dom Stanisława Gondka,

Partnerzy wydarzenia:
PTTK o. Morski Gdynia, Zabytkowa Gdynia, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Flora Development, Fresco Konserwacja dzieł sztuki