W programie: pokazy filmów, dyskusje.
Alternatywny Gdańsk*
Od lat wszyscy pchają się do kolejki tych, którzy obalili w Polsce komunizm. Wymienia się Solidarność, Wałęsę, Kuronia, kościół katolicki, Ronalda Reagana, a nawet muzykę rockową i krasnoludki. Do tej kolorowej gromadki książka
"Artyści, wariaci, anarchiści" wydana nakładem narodowego Centrum Kultury dorzuca jeszcze całą galerię świrów.
Dzieje gdańskiej opozycji w latach 70/80 zostały dosyć dobrze udokumentowane i opisane. Wydano liczne albumy i laurki o "Solidarności", wspomnienia o Wolnych Związkach Zawodowych, czy publikacje o Ruchu Młodej Polski. Tymczasem na marginesie tych uznanych i docenianych powszechnie formacji, w Gdańsku po 1980 roku zakiełkował też mały kwiatek anarchizmu. "Artyści, Wariaci, Anarchiści - opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych" to książka, która uzupełnia wiedzę na temat tych inicjatyw, które porwane wiatrem wolności poszybowały w kierunkach najmniej oczekiwanych.
Urodzone na gdańskim bruku
Totart i
RSA wpisują się barwny obraz miasta nieokiełznanego przez władzę. Czasem zabawne, a czasem dramatyczne historie z pogranicza polityki i sztuki, zarażone buntem i smarkaterią, zainfekowane konspiracją i czystym wygłupem pokazują jak młodzi ludzie w stanie wojennym próbowali być na przekór wszystkiemu.
Postulat bycia wolnym w zniewolonym kraju realizowano na różne sposoby. Totart buntował się przeciwko utartym kanonom estetycznym, grafomańskim schematom komuny i opozycji, tchórzliwym postawom "emigracji wewnętrznej", przyzwyczajeniom akademickim i wtórnym poglądom na świat i życie.
Zespoły rockowe z Gdańskiej Sceny Alternatywnej (m.in. Bielizna, Deadlock, Pancerne Rowery i wiele innych) zbudowały sobie życie obok systemu i stworzyły coś na kształt kolorowej, bikiniarskiej wyspy. Anarchiści z RSA rzucili wyzwanie militarnym filarom państwa nawołując do odmowy służby wojskowej i radykalizując nastroje polityczne ulicy.
W książce znajdziemy wiele nie znanych faktów z życia marginesu artystyczno-politycznego gdańskiego podziemia dekady Kiszczaka. Skandaliczne spektakle zakończone zakazami występów. Usuwanie z klubów. Niezależne koncerty. Demonstracje i happeningi. Walki z ZOMO i podziemne imprezy. Zloty, pikiety, protesty, balangi, podsłuchy i donosy. Alkohol, narkotyki i podziemne drukarnie. Raporty MO i SB.
Pierwsza w Polsce publikacja na temat prawdziwej alternatywy, gdy niezależność znaczyło coś więcej niż brudny riff na gitarze i hedonistyczną zabawę.
Napisana przez aktywnych uczestników sceny alternatywnej podziemnego Gdańska lat 80-tych - Pawła Konnaka (rozdział poświęcony grupie Totart "Tranzytoryjna formacja Totart w drodze do nieśmiertelności i wolności" ), Jarosława Janiszewskiego (część poświęcona muzycznej scenie alternatywnej) oraz Krzysztofa Skibę (rozdział "Chusteczki do nosa" o anarchistach z Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i ruchu Wolność i Pokój).
*"Artyści, Wariaci, Anarchiści - opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych". Książka wydana nakładem Narodowego Centrum Kultury. Niebawem trafi do księgarń.