stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pierwsza edycja Baltic Opera Festival zaplanowana jest w terminie 14 - 17 lipca 2023 roku. W przestrzeni Opery Leśnej w Sopocie oraz w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

sty 25

sobota, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
Zaprezentowane będą łącznie cztery produkcje dzieł scenicznych. Wielowymiarowy aspekt Festiwalu Operowego, podkreślony udziałem najwybitniejszych postaci tego świata, bez wątpienia na trwałe wpisze się w cykl organizowanych w Polsce najbardziej prestiżowych imprez muzycznych o randze międzynarodowej.

Baltic Opera Festival powstał w Trójmieście z inicjatywy wybitnego polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego. Pragnienie, by wykorzystać niesamowitą przestrzeń sopockiej Opery Leśnej zrodziło się w 2009 roku, gdy artysta po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w Złocie Renu Richarda Wagnera. Inicjując Festiwal, nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych, dzięki którym Sopot, w latach 30. XX wieku, nazywany był Bayreuth Północy.

Baltic Opera Festival 2023 rozpocznie cykliczne święto sztuki operowej, kierowane zarówno do melomanów, jak i szerokiej publiczności całej Europy. To właśnie dla widzów budowany jest program artystyczny oparty nie tylko na niemieckim repertuarze operowym, ale również na polskich dziełach scenicznych. Program główny to jednak nie wszystko. Baltic Opera Festival składać się będzie także z licznych wydarzeń towarzyszących. Nie zabraknie okazji do spotkań z gwiazdami czy możliwości udziału w warsztatach masterclass.

Program Festiwalu:

14 lipca godz. 18:00

Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69
Inauguracja Festiwalu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69 jest w twórczości Karola Szymanowskiego utworem szczególnym. To jedyny przypadek, w którym kompozytor sięgnął po lekką formę operetki. Autorem oryginalnego libretta i zachowanych w partyturze tekstów śpiewanych był przyjaciel Szymanowskiego - Julian Krzewiński-Maszyński, artysta operetki lwowskiej, wzięty autor wielu librett komicznych i operetkowych. Niestety, pełne libretto Loterii nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące ze sobą utwory muzyczne. Na potrzeby produkcji Baltic Opera Festival dopisał je znakomity dramaturg i scenarzysta - Wojciech Tomczyk. Będzie to wyjątkowa realizacja. Zobaczymy w niej wszak samego... Karola Szymanowskiego, a premiera odbędzie się za jego pełnym przyzwoleniem.

Akcja operetki ma miejsce w Ameryce w 1908 roku. Tamtejszy właściciel fabryki samochodów, Tobiasz Helgoland, jest ojcem Charly'ego i Darly'ego - nicponi, którzy nie stronią od mocnych trunków. Na ich drodze staje podstępny impresario wędrujący po kraju z loterią na mężów, na której zjawiają się stare panny. Wśród przybyłych pojawia się także pani Troodwood. Kupuje los dla swojej córki Sary, która zdecydowanie za długo trwa w panieństwie. Hulaka Darly, pod wrażeniem dziewczyny, wpisuje się na listę loteryjnych nagród. Po szeregu komplikacji między parą rodzi się uczucie i odbywają się szczęśliwe zaręczyny.

Spektakl Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69 został wyprodukowany przez Operę Krakowską w Krakowie. Produkcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Produkcja Opery Krakowskiej

15 i 17 lipca godz. 21:00
Ryszard Wagner
Latający Holender

Opera Leśna w Sopocie

Okręt norweskiego kapitana wpływa do portu. Daland powraca bez zdobyczy, ale po przeżyciu niezwykłej przygody. Podczas morskiej wyprawy do jego statku przycumowała łódź z tajemniczą załogą bladych marynarzy, którzy proszą o zabranie listów. W niejasnych okolicznościach Daland spotkał też człowieka, który przedstawił się jako Holender. Po udanych interesach i okazyjnym zakupie diamentów Daland postanowił powierzyć Holendrowi rękę swej pięknej córki Senty. Dziewczyna od lat owładnięta jest obsesją Holendra tułacza - okrętu błądzącego po ocenach i sprowadzającego na żeglarzy nieszczęście. Okazuje się jednak, że mężczyzna, któremu Daland oddał córkę, to właśnie kapitan przeklętych żeglarzy. Nie doświadczy on upragnionej śmierci, dopóki nie spotka wiernej i oddanej kobiety. Senta postanawia go zbawić. Niestety, Holender to żywy trup, a ślub z trupem możliwy jest tylko poprzez śmierć. Gdy statek Holendra wpływa w mgłę, dziewczyna rzuca się ze skały w morze i ostatecznie uwalnia ukochanego od znienawidzonego życia.
Produkcja Opery Bałtyckiej

16 lipca godz. 18:30
Maraton Filmowy
Baltic Opera Festival

Opera Leśna w Sopocie

Startujemy wczesnym popołudniem, kończymy w środku nocy - słowo "maraton" jest więc jak najbardziej adekwatne do tego, co nas czeka w letnią lipcową niedzielę w Operze Leśnej. Określenie "filmowy" natomiast nie oddaje wszystkiego, co przygotowaliśmy dla Państwa na ten dzień. Oprócz filmów będą to: opera, muzyka, warsztaty, rozmowy, spotkania z artystami... Kto dobiegnie z nami do mety?

Wyjątkowym punktem Maratonu będzie możliwość zobaczenia zachwycającej nowatorskiej realizacji Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl miał premierę w Theater an der Wien, gdzie nagrodzony został kilkunastominutowymi owacjami na stojąco. Za sukcesem wiedeńskiej realizacji stoją przede wszystkim polscy soliści: Piotr Beczała i Tomasz Konieczny. O kulisach realizacji tej muzyczno-widowiskowej uczty opowie na spotkaniu z Państwem sam Mariusz Treliński.

Pomysłodawca Maratonu Filmowego - Paweł Marzec. Dyrektor Baltic Opera Festival ds. Organizacji Pracy Artystycznej i Impresariatu.

W programie:
15.00-17.30 Warsztaty dla dzieci
18.30-19.00 Spotkanie z Mariuszem Trelińskim
19.00-21.30 Opera na ekranie: Halka Stanisława Moniuszki, reżyseria: Mariusz Treliński, premiera: Theater an der Wien, 2019
21.45-22.30 Wilkanoc, animacja wykonywana "na żywo" przez Mariusza Wilczyńskiego, przy akompaniamencie Marcela Markowskiego (wiolonoczela)
22.40-23.00 Spotkanie z Adamem Dudkiem
23.00-23.10 Oblicze morza, reżyseria: Adam Dudek, 2020
23.20-24.00 Miniatury Larry'ego Weinsteina: Toothpaste, 2002, Burnt Toast (Traffic Jam, An Argument, The Perfect Moment, Nothing Happens in the Park, Justifiable Homicide, I Am soooo Over You, Forever and Ever, Choo Choo and You Too), 2005
00.10-02.10 Jak w niebie, reżyseria: Kay Pollak, 2004

Maraton Filmowy organizowany jest we współpracy z firmą Gutek Film.


Przestrzenie festiwalowe:
Opera Bałtycka w Gdańsku
Opera Leśna w Sopocie

Organizatorzy:
Opera Bałtycka w Gdańsku, Narodowe Centrum Kultury
Współpraca:
Dal Segnio
Opera Krakowska

Organizację 1. Edycji Bałtyckiego Festiwalu Operowego - Baltic Opera Festival dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 250 zł
Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69
115 - 160 zł

Latający Holender
25 - 250 zł

Maraton filmowy: 30 zł