stat
Impreza już się odbyła

Bliżej w sobie - bliżej innych - uważność i świadomość w rozwoju osobistym

  • Kalendarz
    12 - 23 sierpnia 2009
  • Lokalizacja
    Gdańsk Sopot
  • Bilety
wrz 30

poniedziałek, g. 10:00 - 11:30

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

6 maja - 26 listopada 2024, g. 10:00 - 18:30

Wstęp wolny
"Bliżej w sobie - bliżej innych" - rozwój osobisty poprzez trening uważności. -
cykl spotkań warsztatowych, Trójmiasto,

12-23 sierpnia 2009r.

Organizator: Rubedo - Rozwój Osobisty i Zawodowy
Kontakt: info@rubedo.pl
Tel. +48 502-582-576
www.rubedo.pl

PROGRAM

Wykład zapowiadający cykl spotkań:

"Kultywowanie uważności w życiu i w psychoterapii" - wykład z elementami doświadczalnymi
prowadzący: dr n med. Paweł Holas
termin: 7 sierpnia, g. 18.30
miejsce: GWP Uzdrowisko, ul. Bema 4, Sopot
wstęp wolny
Zapisy: info@rubedo.pl
+48 502-582-576

Uważność (ang. mindfulness), wg najczęściej cytowanej w literaturze definicji jej pioniera w świecie zachodnim - profesora Jona Kabat - Zinna, oznacza szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. Uważność ma swoje korzenie w wielu tradycjach medytacyjnych i kontemplacyjnych rozwijanych w różnych częściach globu, w szczególności stanowi podstawowy element buddyjskich praktyk medytacyjnych. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania uważnością na Zachodzie jako drogą rozwoju i leczenia, co znajduje swoje coraz większe uzasadnienie w badaniach naukowych. Uważność nie jest jednak ani techniką, ani metodą terapeutyczną, chociaż istnieje wiele różnych technik jej rozwijania jak i metod terapii na niej opartych. Jest raczej pewnym szczególnym sposobem bycia związanym z rozwijaniem systematycznej akceptującej samoobserwacji sprzyjającej harmonijnemu i zdrowemu życiu.
Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat uważności i sposobów jej rozwijania, spróbować doświadczyć jej poprzez krótką praktykę, a także zapoznać się z tym, jakie są obecnie kierunki jej zastosowania w medycynie i w psychoterapii.

Program cyklu spotkań:

"Portrety mnichów z Ladakh", Indie płn - wystawa zdjęć, pokaz filmu
Prace Władysława Żuchowskiego (Polska)
termin: 12 sierpnia, g.18.00
miejsce: Galeria Fotografii Cyklop, ul. Piwna 55, Gdańsk
wstęp wolny

"Żyj pełniej - w jaki sposób medytacja zwiększa jakość naszego życia?" - wykład
prowadzący: Tsewang Norbu - Vivek, Indie
termin: 14 sierpnia, g.18.00
miejsce: GWP Uzdrowisko, ul. Bema 4, Sopot
wstęp wolny
Zapisy: info@rubedo.pl
+48 502-582-576

Spotkanie podyktowane będzie przyjrzeniu się rozwojowi człowieka z perspektywy myśli buddyjskiej. Jednym z tematów poruszanych podczas wykładu będzie kwestia przyspieszonych zmian, jakie zachodzą we współczesnym świecie oraz znaczenia umiejętności uczestniczenia w nich w sposób świadomy - w prawdziwym kontakcie z sobą.
Zastanowimy się, w jaki sposób praktyka uważności może wesprzeć w efektywnym radzeniu sobie z problemami osobistymi oraz społecznymi. Umiejętność koncentracji, nastawienie na obserwację rzeczy takimi, jakie są oraz poczucie spokoju wewnętrznego przekłada się na generowanie energii do bardziej satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu zawodowym i osobistym, podejmowania trafnych decyzji oraz działania w sposób optymalny w danej sytuacji.

"Zrozum buddyzm - praktyczne zastosowanie "tu i teraz" - warsztat
prowadzący: Tsewang Norbu - Vivek, Indie
termin: 15-16 sierpnia, g.10.00-18.00
miejsce: GWP Uzdrowisko, ul. Bema 4, Sopot
inwestycja: 220,00 zł - dwa dni / 110,00 zł - jeden dzień
Dochód przeznaczony na wsparcie ośrodka rozwoju osobistego Dhamma House, Ladakh, Indie Płn.
Zapisy: info@rubedo.pl
+48 502-582-576

Warsztat podyktowany zapoznaniu się z koncepcją buddyzmu oraz refleksji i dyskusji, w jaki sposób można integrować praktykę medytacji w codziennym życiu człowieka Zachodu.
Podczas spotkania przyjrzymy się ponadkultorowym wartościom, które wspierają rozwój osobisty człowieka. Zadamy sobie pytanie, na ile myśl buddyjska jest w zgodzie z nauką oraz, na ile możemy z niej czerpać, będąc wyznawcą innej religii, praktykując w innym nurcie niż szkoły buddyjskie lub będąc osobą nie praktykującą na co dzień.
Warsztat jest przestrzenią, w której zapoznasz się z przebiegiem życia Buddy oraz z dwu i pół tysięczną historią Buddyzmu. Dowiesz się, na czym polegają nauki sedan oraz zapoznasz się z różnorodnymi szkołami Buddyzmu i rozmaitymi typami praktyk medytacyjnych, m.in. kamma i rebirth. Ważnym elementem spotkania będzie godzinne doświadczenie medytacji Vipassana oraz dyskusja na temat odczuć związanych z praktyką.

"Uwolnij się poprzez dźwięk - praktyka Kido"
prowadzący: starsi uczniowie oraz nauczyciele Dharmy z Gdańskiego Ośrodka Zen Kwan Um
termin: 17 sierpnia, g.18.00
miejsce: więcej szczegółów już wkrótce na www.rubedo.pl
wstęp wolny
Mile widziana dotacja na ośrodek Kwan Um - wedle możliwości.

Praktyka z dźwiękiem pochodząca z koreańskiej tradycji Zen. Jak każda technika zen służy odnalezieniu swojej prawdziwej natury i uaktywnieniu naszego naturalnego nieograniczonego "pola" współczucia, miłości i zdolności pomagania.
Praktyka Polega na śpiewaniu "całym sobą". Idealna praktyka dla wszystkich osób, które potrzebują uwolnienia swojej ekspresji twórczej i nagromadzonych latami emocji.
Technika używania konsekwentnie przynosi oczyszczenie i równowagę emocjonalną, poczucie radości, poprawę zdrowia, jak i pozytywnie wpływa na nasze relacje ze światem. Najgłębszym jej sensem jest dotarcie do stałego kontaktu z naszą najgłębszą istotą - Ja, naszym Prawdziwym Ja, w tradycjach buddyjskich, w tym Zen, zwanych stanem oświecenia.

"Praktyka uważności w nurcie Vipassana" - wyjazd medytacyjny
prowadzący: Tsewang Norbu - Vivek, Indie
termin: 19-21 sierpnia
miejsce: ośrodek w okolicach Zakrzewa, Kaszuby
inwestycja: koszt dojazdu, nocleg + wyzywienie. Mile widziana dotacja na wsparcie ośrodka rozwoju osobistego Dhamma House, Ladakh, Indie Płn.
Zapisy: info@rubedo.pl
+48 502-582-576

Dwu i pół dniowy wyjazd w okolicach Trójmiasta, którego celem jest doświadczenie praktyki w nurcie Vipassana oraz miłe spędzenie czasu na łonie przyrody.
Vipassana jest sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację. Skupia się na głębokim związku umysłu i ciała, którego można doświadczyć bezpośrednio dzięki uważnej obserwacji symptomów fizycznych. Doznania z "ciała" , które pojawiają się podczas praktyki są połączone z tym, jak funkcjonuje nasz umysł. Ta właśnie samodzielna, oparta o pełną akceptacji obserwację, eksploracyjna podróż do wspólnego korzenia ciała i umysłu pozwala usunąć mentalne ograniczenia oraz osiągnąć równowagę wewnętrzną.
Vipassana oznacza "widzenie rzeczy, jakimi naprawdę są", a nie "takimi, jakimi wydają się być".
Poprzez systematyczne praktykowanie Vipassana zaczynamy rozumieć posiadane schematy myślenia, odczuwania i działania. Bezpośrednie doświadczenie medytacyjne uświadamia, czego potrzebujemy, aby w pełni się realizować się w życiu. Praktyka umożliwia uwolnienie się od ograniczeń fizycznych, emocjonalnych oraz mentalnych, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie możliwości realizacji posiadanego potencjału osobistego oraz wzrost poczucia zadowolenia z życia.
Technika ta jest stosowana w terapii indywidualnych osób, w rozwoju osobistym oraz rozwiązywaniu problemów społecznych (np. w więzieniach).
Czego doświadczysz na wyjeździe?
Uczestnicy wyjazdu poznają trzy główne typy medytacji buddyjskiej:
- medytacja Samatha
- medytacja Vipassana
- medytacja Loving Kindness (Meta Bhavana)
"Samatha" oznacza koncentrację. Jest również nazywana "cichą medytacją"", "spokojną medytacją" lub "medytacją skupienia". Celem medytacji Samatha jest osiągnięcie głębokiej koncentracji, której systematyczne praktykowanie prowadzi do życia spokojnego, przepełnionego poczuciem satysfakcji i szczęścia.
Podczas wyjazdu doświadczysz medytacji siedzącej, medytacji chodzącej oraz będziesz miał/a okazję uczestniczyć w wieczornych sesjach pytań i odpowiedzi dotyczących praktyki.
Loving Kindness (Metta Bhavana)
Technika, która polega na odczuwaniu oraz kierowaniu "kochającej dobroci" w stosunku do wszystkich stworzeń na świecie. Poprzez życzenie wszystkim stworzeniom na świecie szczęścia i pokoju, wzrasta poziom spokoju wewnętrznego, koncentracji oraz poczucie zadowolenia.
Istnieją dwa rodzaje metta bhavana. Jeden z nich jest podyktowany określonym istotom żywym lub grupom. Drugi natomiast jest skierowany do wszystkich - bez wyjątku - żywych istot na świecie. Praktyka Loving Kindness dla początkujących polega na kierowaniu dobroci i kochania do wszystkich stworzeń na świecie.
Dochód z warsztatów jest przeznaczony na wsparcie Ośrodka Rozwoju Osobistego - "Dhamma House", prowadzonego przez nauczyciela medytacji oraz założyciela organizacji Open Ladakh Tsewang Norbu - Vivek www.openladakh.com

Warsztat "JA - TY - MY. Co to znaczy prawdziwy kontakt ze sobą, z innymi i ze światem?"
prowadzące: Marta Czepukojć, Agata Szyplińska
termin: 22-23 sierpnia, g.10.00 - 18.00
miejsce: GWP Uzdrowisko, ul. Bema 4, Sopot
inwestycja: 260,00 zł
Zapisy: info@rubedo.pl
+48 502-582-576

- Czym jest dla Ciebie autentyczna relacja z drugim człowiekiem?
- Czy wiesz, czego potrzebujesz w kontaktach interpersonalnych?
- Czy zastanawiałaś się nad tym czego oczekujesz od relacji?
- Czy wierzysz, że możesz tworzyć w pełni satysfakcjonującą/e relację/e?
Warsztat jest przeznaczony dla osób, które chcą poznać siebie lepiej w obszarze budowania relacji, przyjrzeć się swoim potrzebom oraz oczekiwaniom związanym z relacjami, uświadomić sobie wzorce oraz schematy rządzące związkami oraz rozpocząć drogę do ich zmiany ku pełniejszemu realizowanie siebie w tym obszarze.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego będziesz miał/a możliwość:
- doświadczenia tego, w jaki sposób wchodzisz w relacje, jak je budujesz, co w nie wnosisz;
- przyjrzenia się temu, co jest twoim potencjałem, co źródłem trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów, budowaniu związków z innymi ludźmi;
- spotkania się ze swoimi potrzebami w różnego typu relacjach, jakie tworzysz;
- zdemaskowania swoich przekonań na temat relacji oraz tego, czy pomagają Ci one, czy też utrudniają budowanie prawdziwego kontaktu z innymi;
- zastanowienia się nad tym, na co warto zwrócić uwagę, aby w bardziej satysfakcjonujący sposób nawiązywać bliskie relacje;
- zatrzymania się na chwilę w kontakcie ze samą/ym sobą, ze światem...
Warsztat będzie inspiracją do bardziej świadomego, pełniejszego budowania relacji oraz do dalszego rozwoju osobistego w tym obszarze.
Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem ciekawych oraz efektywnych metod wspierających pełny rozwój osobisty: elementy inspirowane Big Mind, ustawienia Hellingerowskie, ćwiczenia interpersonalne z nurtu Gestalt, wizualizacje. ustawienia Hellingerowskie, ćwiczenia interpersonalne z nurtu Gestalt, wizualizacje, Totem Pole Process.