stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Bloki mówią.

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
sty 12

niedziela, g. 11:00

Wstęp wolny
Tym razem naszą gościnią będzie Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, poetka, psycholożka i wykładowczyni, która niedawno zadebiutowała ksiażką poetycką zatytułowaną Plama na świecie. Z autorką porozmawia Aleksandra Wrona poetka, pisarka oraz dziennikarka działu rozrywki i kultury portalu Trójmiasto.pl.
Wstęp wolny

***
O autorce:
Małgorzata Osowiecka-Szczygieł (ur. 1990) poetka, psycholożka, wykładowczyni.
Mieszka w Sopocie. W 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka z wierszami Plama na świecie (Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie) będąca pokłosiem konkursu debiutJana. Publikowała w Odrze, Blizie, Fabulariach, Akancie, Czasie Literatury, Wizjach, Helikopterze, Malkontentach, Drobiazgach, Stronie Czynnej, Tlenie Literackim, Stonerze Polskim, Liberte, teksty publicystyczne w Polityce oraz Newsweeku. W 2021 roku nominowana do Nagrody Głównej w konkursie im. Jacka Bierezina. W 2022 roku finalistka projektu Pierwsza książka wierszem Biura Literackiego. Zwiedziła Australię, USA i Kanadę.

O książce:
Plama na świecie to debiutancki zbiór 33. wierszy laureatki I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego debiutJana na debiutancki tomik poetycki Czarnolas 2022.
Tak mówił Karol Maliszewski, jeden z jurorów konkursu, o tym zestawie: słyszę tu głos () czujny, czuły, bystry, inteligentny, otwierający oczy czytelników na te wszystkie codzienne nasze przeoczenia (). Nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Zachwyca mnie też rozmach: podróżny, kulturowy (), utwory z tego zestawu hulają po świecie, proponując punkt widzenia kogoś niezakorzenionego, ciągle w drodze, sprawdzającego swoją tożsamość na wielu frontach percepcji.
Drugi juror Karol Dehnel tam mówił o konkursie debiutJana w swojej konkursowej laudacji: było to jurorowanie dość proste, w tym sensie, że czasami jak jurorzy zaczynają ze sobą rozmawiać, to okazuje się, że każdemu podoba się zupełnie co innego. Tym razem było inaczej. Ta zgodność była zadziwiająca. Widać tutaj wyraźne różnice w kwestii biegłości, już mniejsza o to, jaka się komu podoba poetyka, ale świadomości literackiej i tak dalej.
Paweł Podlipniak, sekretarz konkursu DebiutJana: To na wskroś współczesna poezja, trafnie diagnozująca otaczające nas, mówiąca żywym językiem i bardzo sprawnie operująca nowoczesną formą. Autorka z olbrzymią empatią pochyla się nad trudnymi tematami. Nie ważne czy będzie to migawka z aktualnej, czy nibyzakończonej wojny, czy też ślad po pandemii i wymieranie gatunków. Osowiecka za każdym razem sprowadza to do sfery bardzo osobistej, pozwala czytelnikowi dotknąć, poczuć ból, jaki zapewne czuła autorka skryta za zasłoną z podmiotu lirycznego. Nie ma tam ani grama sztuczności i ta autentyczność jest jedną z zalet tej poezji, bo brak tu tak powszechnej obecnie autokreacji, zabawnie fałszywych tonów, kiedy dwudziestoletni autor przemawia głosem pięćdziesięciolatka z potężnym bagażem traum i doświadczenia życiowego. W wierszach Małgorzaty Osowieckiej spotkamy też doskonale poprowadzony motyw podróży, konfrontowania siebie i przeżyć z nowym, zaskakującym czy też pięknym otoczeniem. Podmiot liryczny na tle to też kolejny oryginalny element tej poezji.

__
Plama mieści się na ul. Pilotów 11 na osiedlu Zaspa Młyniec.
Jak dojechać do Plamy?
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
- SKM (6 min pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa
- autobus (5 min pieszo od Plamy):
Zaspa SKM 01: 127, 158, 227, 258
Zaspa SKM 02: 127, 158, 227, 258
- tramwaj (11 min pieszo od Plamy):
Startowa 01: 2, 4, 8
Startowa 02: 2, 4, 8, 12