stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy w piątek 9 grudnia o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na debatę o muzyce zaangażowanej z udziałem Kamila Szuszkiewicza, Marcina "Dzidzi" Zabrockiego i Agnieszki Wiśniewskiej. Prowadzenie: Wojtek Zrałek-Kossakowski. Po debacie kameralny koncert duetu Szuszkiewicz/Zabrocki na trąbkę i saksofon.

15 - 21 listopada 2024, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
gru 7

sobota, g. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny
Zainspirowani Stanisławem Brzozowskim często mówimy o politycznym i społecznym zaangażowaniu literatury, teatru, sztuk wizualnych, filmu... Czy czegoś tu nie brakuje? No właśnie. O zaangażowaniu muzyki mówi się rzadko. A jeśli już, to utożsamia się je na przykład z tekstem piosenki, komentarzem do niej, czyli nie z samą muzyką. Ta traktowana jest zwykle jako dziedzina sztuki najbardziej oderwana od rzeczywistości, a ta jej abstrakcyjność uchodzi za jej wielką wartość. Co więcej, muzyka traktowana jest zazwyczaj mniej poważnie niż inne dziedziny sztuki i zadaniem przypisywanym jej najczęściej jest sprawianie przyjemności, niewiele więcej. Więc zapytajmy: czy i w jaki sposób muzyka może być zaangażowana? Czy wymagania stawiane przez Brzozowskiego sztuce można postawić też muzyce?

Kamil Szuszkiewicz
Trębacz, kompozytor. Tajniki wykonawcze zgłębiał w Szkole Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie pod kierunkiem prof. Roberta Majewskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma oryginalnymi artystami, wśród których znaleźli się m.in. malijski lutnista i szaman Adama Kamissoko, izraelski saksofonista Assif Tsahar, legendarny perkusista Władysław Jagiełło, charyzmatyczna wokalistka Iza Kowalewska, gitarowy wirtuoz Rafał Sarnecki. Wraz ze znakomitymi muzykami (Piotr Zabrodzki, Maciek Szczyciński, Wojtek Sobura) założył i pracowicie prowadził zespół Kolektyw Etopiryna. Współtworzył zespół Telewizor razem z Marcinem Maseckim, Wojtkiem Traczykiem i Zivem Ravitzem. Obecnie prowadzi kwartet Kapacitron (Szuszkiewicz, Traczyk, Sobura, Zemler). Jest członkiem formacji Szuszkiewicz i Muzycy, Profesjonalizm, Trifonidis Free Orchestra.

Marcin "Dzidzia" Zabrocki
Multiinstrumentalista, kompozytor. Współtwórca płyt takich zespołów jak: Pogodno, Mordy, Biff, obecnie członek grup PuPuPiDu i Bogowie i zespołu Kasi Nosowskiej. Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracował ostatnio ze Zbigniewem Brzozą w Teatrze Wybrzeże. Współtworzył z Michałem Zadarą performerską instalację na Warszawie Singera. Współpracował z twórcą animacji Mariuszem Wilczyńskim, artystą Robertem Knuthem, Korą, T.Love i Lombardem.

Agnieszka Wiśniewska
Absolwentka polonistyki na UKSW, ukończyła studia podyplomowe "Komunikacja społeczna i media" w Instytucie Badań Literackich PAN. Obroniła pracę magisterską w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW o polskim filmie dokumentalnym. Pracowała w ekipie budowlanej, roznosiła ulotki, redagowała horoskopy, pisała do gazety.pl. Redaktorka książek "Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2010) i "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna". Koordynuje działania Klubów Krytyki Politycznej.

Wojtek Zrałek-Kossakowski
Dramaturg i animator życia muzycznego. Jako dramaturg pracował m.in. ze Zbigniewem Brzozą, Natalią Korczakowską, Krzysztofem Minkowskim, Katarzyną Raduszyńską. Aktywnie uczestniczy w projektach artystycznych, obok teatru związanych przede wszystkim z muzyką jazzową i współczesną. Prowadzi eksperymentalny kolektyw muzyczno - DJ-ski "Zralex", a w radiojazz.fm poświęconą awangardzie muzycznej audycję "Wolna Polska". Muzyczny kurator Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, organizator cyklu koncertowego Wolne niedziele. Członek zespołu Krytyki Politycznej. Także tłumacz, okazjonalnie publicysta (poza "Krytyką Polityczną" także "Nowa Fantastyka" i "Kultura Popularna").