Ceremonia otwarcia Jarmarku Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ceremonia otwarcia Jarmarku Opinie (7)

  • sobota, 30 lipca 2016,
    godz. 12:00
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

• Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa - z przedproża przebieg wydarzeń komentuje Kronikarz Miejski
• Zielona Brama, Długi Targ - punkt kulminacyjny, oficjalne otwarcie Jarmarku przekazanie kluczy, przemowy, życzenia dla mieszkańców, koncert na największym bębnie świata
• Długi Targ / Długa - trasa parady teatralnej, wydarzenia komentują krzykacze miejscy na drabinach

27 czerwca - 30 lipca 2020, g. 10:00

lip 25-26

sobota - niedziela, g. 10:00

START

przedproże Ratusza Głównego Miasta / 12.00

W tym miejscu kronikarz miejski opowiadać będzie zgromadzonej publiczności krótką historyję Jarmarku. Na schodach prowadzących do Ratusza ustawią się strażnicy miejscy, bębniarze i szczudlarze z gdańskimi flagami. Kiedy zabrzmi ratuszowy carillon, na przedprożu pojawią się włodarze miasta i goście honorowi. W asyście heroldów i werblistów wszyscy podążą ku scenie przy Zielonej Bramie. Na czele orszaku stanie złoty Hermes - opiekun kupców.

OFICJALNA CEREMONIA OTWARCIA

Zielona Brama / 12.15


Kiedy orszak paradny z udziałem dostojnych gości dotrze do Zielonej Bramy, Mistrz Ceremonii o powitanie przybyłych do gdańskiego grodu turystów i gdańszczan zwróci się do: Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Gdańska i Przeora zakonu Dominikanów. Aby tradycji stało się zadość, Prezydent przekaże klucz do bram miasta w ręce reprezentującego kupców prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich. Punktem kulminacyjnym Ceremonii Otwarcia będzie koncert na największym bębnie świata. Do wspólnego odliczania 756 uderzeń w bęben - pod batutą mistrza Bazarnika - zaproszeni zostaną goście honorowi oraz publiczność. Po 755 uderzeniu Mistrz Ceremonii poprosi Prezydenta o oficjalne otwarcie Jarmarku. Prezydent wygłosi tradycyjną formułę: Jarmark św. Dominika Anno Domini 2016 uważam za otwarty! W tym momencie nastąpi 756. uderzenie w bęben. Długi Targ zaludni się barwnymi postaciami, a pośród nich prym wieśc będzie Hermes z Fortuną i karmazynowy kogut - symbol wszystkich Jarmarków św. Dominika.

Realizacja - Gdański Archipelag Kultury PLAMA, reżyseria - Elwira Twardowska.

KONCERT NA NAJWIĘKSZYM BĘBNIE ŚWIATA

15.00, 17.00, 19.00


Ceremonię otwarcia tradycyjnie uświetni koncert na największym (10 metrów średnicy membrany), najwyższym (1.5 m wysokości) i najcięższym (ponad 3 tony) bębnie świata, na którym zagrać może jednocześnie ponad 100 osób. W koncercie czynny udział weźmie również publiczność pod wodzą koncertmistrza - Ryszarda Bazarnika. Śpiew - Iza Kowalewska.

Przyjdź i zagraj z nami! Miejsca nie zabraknie!

Czytaj także