Salon Gdański Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Koncert oratoryjny
Rok Chopinowski 2010
Gdańskie Lato Muzyczne 2010
Chopin nad wodami Motławy
Występują:
Kammerchor Münster
Hermann Kreutz - dyrygent
Agnieszka Tomaszewska - sopran
Lidia Golińska - alt
Krzysztof Gasz - tenor
Łukasz Goliński - bas
Medea Berianidze - fortepian
Joanna Bernagiewicz - fortepian
Bogdan Narloch - fisharmonia
W programie:
FRYDERYK CHOPIN
Mazurek g-moll op.24 nr 1
Mazurek C-dur op. 24 nr 2
Nokturn e-moll op. 72 nr 1
GIOACCHINO ROSSINI Petite Messe Solenelle
Zapraszamy na recitale fortepianowe w wykonaniu studentów, absolwentów i profesorów polskich Akademii Muzycznych.
Wieczór z muzyką Chopina dopełni znakomite słowo i nastrojowa atmosfera letnich wieczorów we wnętrzach i tarasie widokowym nad wodami Motławy.
Na godzinną dawkę "Chopina" zapraszamy całe rodziny oraz licznie przybyłych do Trójmiasta gości.
Koncert dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Fryderyk Chopin 2010 - PROMESA".
O występujących:
KAMMERCHOR MOENSTER
Chór kameralny w Münster jest dziełem Hermanna Kreutza - założył go w 1975 i prowadzi nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, obecnie już jako emeryt. Każdego roku przygotowuje z nim cztery wymwgające programy. Wyróżniającymi się wydarzeniami w historii były wykonania La Petite Messe Solennelle, Rossiniego, Weihnachtsoratorium Bacha, Mszy e-moll Bruknera, Requiem Durufle, Weihnachtgeschichte Distlera. Od 1978 zespół utrzymuje przyjacielskie związki z polskimi słuchaczami, zaś od 2002 roku odbywa podróże koncertowe do Polski corocznie.
AGNIESZKA TOMASZEWSKA - sopran
W 2004 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem Gdańskiej Akademii Muzycznej Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie śpiewu dr Aleksandry Kucharskiej - Szefler. Studiowała w Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych przez Thomasa Hampsona, Régine Crespin, Barbare Boney.
W sezonie artystycznym 2005/06 i 06/07 występuje na scenie Hamburgische Staatsoper (Niemcy).
Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury 2002 w dziedzinie muzyki. Stypendystka Ministra Kultury 2004. Laureatka konkursu Internationale Sommerakademie der Universität Mozartem 2004 w Salzburgu. W maju 2005 roku zdobyła I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. "Ady Sari" oraz Nagrodę Specjalną Radia RMF Classic. Na scenie operowej zaśpiewała w latach 2003-2006 partie: Serpina ("La serva Padrona"), Cleopatra ("Giulio Cesare"), Adina ("L'elisir d'amore"), Arminda ("La finta giardiniera"). Występowała w koncertach papieskich - Bazylika Mariacka - Gdańsk w 2003 roku, a następnie - Boston w roku 2004.
W repertuarze oratoryjnym zaprezentowała się ostatnio m. in. w dziełach: "Pasja Mateuszowa" J. S. Bach, "Ein deutsches Requiem" J. Brahms z Kammersinfonie Bremen (W. Helbich); "Pasja Janowa" J. S. Bach z Cremerata Baltica (P. Schreier), "Msza Kaszubska" M. Kuczyńskiego z Orkiestrą Opery Bałtyckiej (J. Przybylski). W ramach Salzburger Festspiele wykonała z Kwintetem Paula Roczka "Stabat Mater" Boccheriniego. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł Jana A. P. Kaczmarka "Kantata o wolności" oraz " Oratorium 1956" (M. Nestorowicz) oraz utworu napisanego z okazji 60-lecia Radia Gdańsk - "Oratorium Gdańskie" (W. Rajski) Marka Kuczyńskiego. Została zaproszona przez Zubina Mehte do wzięcia udziału w tournée po Izraelu z "Mszą h-moll" J. S. Bacha, które odbędzie się w październiku b. r.
Wystepowała z zespołami: Cremerata Baltica, Musica Antiqua Köln, Philharmoniker Hamburg, z Orkiestrami - Filharmonii Bałtyckiej, Opery Bałtyckiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Izmirskiej, Filharmonii Poznańskiej, z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Cappellą Gedanensis w Polsce, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Austrii, Francji, Litwie, Łotwie, Turcji, Stanach Zjednoczonych.
Dokonała nagrań dla Radia i TVP. Nagrała solową płytę "Śpiewam dzieciom".
EWA WADYŃSKA-WĄSIKIEWICZ
Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wydziału wokalno-aktorskiego w klasie Ireny Maculewicz-Żejmo. Laureatka konkursów wokalnych St.Moniuszki oraz E.Griega.
Koncertuje w kraju i za granicą wykonując partie altowe (Haendel-Mesjasz,Mozart -Requiem,Bethoven-IX Symfonia,Haydn -Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu,Dworzak -Stabat Mater,Pergolesi Stabat Mater,Salve Regina,.Verdi- Requiem..) oraz arie,pieśni i duety z repertuaru światowego. Prawykonawczyni utworów A.Cwojdzińskiego. Wielokrotnie śpiewała na Festiwalach Organowych pokazujac różnorodny repertuar. Obecnie występuje na deskach Opery Wrocławskiej.
KRZYSZTOF GASZ
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu Floriana Skulskiego (dyplom 2005r.). Artysta jest solistą Opery Bałtyckiej, gdzie w roku 2005 debiutował partią Stefana w operze "Straszny Dwór" St. Moniuszki. Tamże można usłyszeć również w partii Sandora Barinkaya "Baron Cygański" (premiera grudzień 2007) oraz w partii Don Josego - koncertowe wykonanie "Carmen" (czerwiec 2005). Jeszcze jako student podejmował współpracę z filharmoniami, z czego najwyżej ceni sobie koncertowe wykonanie " Cavalerii Rusticana" P. Mascagniego (partia Turriddu) w Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, pod batutą J. Przybylskiego.
Od 2002 roku Krzysztof Gasz regularnie występuje jako solista Cappelli Gedanensis, chętnie wykonując repertuar kantatowo-oratoryjny, m. in. Na deskach Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonał "Magnificat" A. Vivaldiego (luty 2007r.). W roku 2006 uczestniczył w obchodzie Roku Mozartowskiego w Salzburgu, gdzie brał udział w premierowym przedstawieniu opery Mozarta "Kamień filozoficzny" w głównej partii tenorowej Nadir. Od 2006 roku artysta występuje także na deskach Opery Nova w Bydgoszczy kreując m. in. partię Manrico w "Trubadurze" u boku Stefanii Toczyskiej (czerwiec 2007), czy też Don Jose w "Carmen" (czerwiec 2008). W listopadzie 2007 został zaproszony przez Konsulat Polski w USA na cykl koncertów w Ambasadzie Polskiej w Chicago. Kolejnym przedsięwzięciem jest "Napój Miłosny"G.Donizettiego, gdzie Krzysztof Gasz zaprezentuje się w roli Nemorina na deskach Opery Nova w Bydgoszczy. W repertuarze artysta ma partie operowe i operetkowe jak: Alfred "Traviata" G. Verdi, Camill "Wesoła Wdówka", Książe "Rigoletto" G. Verdi, Don Jose "Carmen".G.Bizet.
RYSZARD KALUS
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim (Dyplom z Wyróżnieniem u prof. Alicji Słowakiewicz - czerwiec 2004 - G. Rossini "Il barbiere di Siviglia" - Figaro - Opera we Wrocławiu). Kursy mistrzowskie oraz dalszą edukację odbywał pod kierunkiem tak znakomitych śpiewaków i nauczycieli jak Helena Łazarska, Sebastian Vittucci, Ingrid Kremling, Ileana Cotrubas, Kurt Streit, Jolanta Żmurko, Anna Murry, Grace Bumbry, Falk Struckmann.
Podczas studiów wielokrotnie brał udział w konkursach wokalnych, m.in. 2 nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym A.Dvoraka w Karlovych Varach (Czechy, 2001), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Trnavie, (Słowacja, 2002), IV Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2002), II Nagroda na Ogólnopolskim Wokalnym im. Haliny Halskiej - Fiajłkowskiej we Wrocławiu (2003), Nagroda Cesare Bardelli na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym G.B.Viottiego w Vercelli (Włochy, 2003), I Nagroda i 11 Nagród Specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (2004).
W czerwcu 2005 roku debiutował partią Janusza w premierowym przedstawieniu "Halki" S. Moniuszki podczas obchodów 60-lecia Opery śląskiej. W latach 2005-2007 występował na scenie Hamburgische Staatsoper (Niemcy) jako członek Międzynarodowego Studium operowego a od 2008 jako solista goscinny. Od roku 2008 należy do zepołu Hamburgische Kammeroper gdzie występował jako Figaro, Leporello,Dulcamara oraz Kaspar. Obecnie bierze udział w produkcji Hamburgische Staatsoper jako Bellone oraz Huascar w operze "Les Indes galantes".