W ramach Festiwalu Globaltica pierwszego dnia - 24 lipca odbędą się pokazy filmów dokumentalnych o tematyce muzycznej. Seanse w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym od godz. 18:00. Zapraszamy!
Passionereż. John Turturro
Włochy/USA 2010, 90 min
"Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów" - mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta.
Neapol to tętniące życiem miasto, złożone z wielu różnych kontrastów. Przez kolejne stulecia miasto przeżyło najazdy Arabów, Normanów, a nawet Amerykanów. Z każdej z tych kultur przyswoiło jakiś element i właśnie na tym zmiennym podłożu wyrosła jedyna w swoim rodzaju, przepełniona paradoksami, muzyczna tradycja. Jest ona bardzo bogata i zróżnicowana: od melancholijnych, przypominających portugalskie fado wzniosłych pieśni o wielkich uczuciach, poprzez kiczowate, ale pełne pogodnego rytmu i radości kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, otoczone subtelnym woalem poetyckich słów, aż do agresywnych, pełnych temperamentu piosenek, naszpikowanych ironią i życiową buńczucznością. Jest tu również wiele innych, czasem nie do końca zdefiniowanych, muzycznych utworów.
"Passione" to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają filmowi niepowtarzalnego czaru i rytmu. Narracja prowadzona jest za pomocą obrazowych odsłon, w których pojawiają się kolejni przedstawiciele neapolitańskiej sceny muzycznej. Tempo całości wybijają poszczególne dźwięki, melodie i słowa. Na tej bazie, krok po kroku wyłania się wizerunek Neapolu - klimatycznego miasta z cudowną i niezapomnianą atmosferą, niejednolitego i skomplikowanego. Turturro dzieli się z widzem czymś niezwykle ważnym - pasją do neapolitańskiej muzyki. Czuć to niemal w każdym kadrze filmu, w którym za każdym razem doświadczamy kolejnych muzycznych objawień, które zawsze brzmią tak, jakby wygrywano je po raz pierwszy.
Youssou N'Dour - Miłość do muzykireż. Elizabeth Chai Vasarhelyi
USA 2008, 102 min
Youssou N'Dour to piosenkarz o głosie, który mieści w sobie całe dzieje Afryki - napisał o nim magazyn muzyczny The Rolling Stone. Urodzony w Senegalu artysta Youssou N'Dour to najbardziej znana twarz afrykańskiej sceny muzycznej. Wychowywał się w domu, gdzie od pokoleń przekazywano sobie muzyczną tradycję griotów, śpiewu mówiącego o rodzinie, historii, polityce i religii. Chcę przypominać ludziom o tym, jak wiele mogą osiągnąć - mówi Youssou, oddany misji odbudowywania samooceny Senegalczyków. Zaczynał w zespole Le Super Etoile, w którym odszedł od zachodniego popu i przywracał znaczenie brzmieniom afrykańskim. Światową popularność przyniósł mu utwór 7 Seconds, zaśpiewany z wokalistką Neneh Cherry. Płyta sprzedała się w 2 milionach kopii i wywołała euforię w Senegalu.
Główną osią dokumentu jest okres powstawania i promocji album Egipt. Egipt był projektem ambitnym, przekraczającym granicę popu. N'Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie. Film rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N'Doura w walkę z uprzedzeniami.