stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019: Collegium Musicum & Bogusław Grabowski.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Wystąpią:
Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum
Janusz Wiliński - dyrygent
Bogusław Grabowski (Gdańsk) - organy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Pauli Andriuskevicius ( *1980) - Laudate Dominum 230
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) - Zdrowaś bądź Maryja
Vytautas Miškinis (*1954) - O Sacrum Convivium
Ola Gjeilo (*1978) - Ubi Caritas solo: Marcelina Russak-Szepel
*********
Bogusław Grabowski Improwizacja organowa na temat Ubi Caritas Ola Gjeilo
*********
Ēriks Ešenvalds (*1977) - Salutation
Ola Gjeilo (*1978) - Northem Lights
Urmas Sisask (*1960) - Heliseb Valjadel (Ring in the Filds) solo: Alicja Czulewicz
*********
Ronius Kutavicius (*1932) - Ad Patres Sonata Pagal
M.K. Čiurlionio paveiksly cikla Laidotuviu Simfonija /Vilnius-Roduka 1983/
*********
Ēriks Ešenvalds (*1977)
Stars solo: Aleksandra Jasinowicz
Salutaris Hostia solo: Alicja Czulewicz i Katarzyna Miller
Ancient Prairie solo skrzypce: Barbara Pliszka

OLSZTYŃSKI CHÓR KAMERALNY COLLEGIUM MUSICUM został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów biznesmenów. U podstaw licznych sukcesów zespołu leży nie tylko profesjonalne wykształcenie, ale przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno - kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie

JANUSZ WILIŃSKI Dyrygent i chórmistrz, absolwent / wyróżnienie 1986 /Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Andrzeja Banasiewicza.
Swoją działalność artystyczną rozpoczął w roku 1980 jeszcze jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, prowadząc chór przy parafii św. Józefa w Olsztynie.
Współpracował z chórami: Uniwersytetu Warszawskiego, University of Lapland /Finlandia/
oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 1984 roku Janusz Wiliński jest dyrygentem i szefem artystycznym Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum.
Ze wszystkimi swoimi zespołami koncertował z dużym powodzeniem zarówno w kościołach jak i prestiżowych salach koncertowych niemal całej Europy, a także w USA.
Zasiada jako juror w konkursach chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum pod jego dyrekcją otrzymał Platynową Płytę za CD Cicha noc oraz nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2010 w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA za płytę z muzyką Feliksa Nowowiejskiego /współpraca z Filharmonią Warmińsko-Mazurską.W latach 1986-1992 pełnił funkcję chórmistrza w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
Janusz Wiliński jest również współtwórcą projektu Filharmonia Europa w Lubece (Niemcy) oraz założycielem i dyrygentem Orkiestry Sinfonia Varmiensis Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego.
Jego pasji i talentowi chór Collegium Musicum zawdzięcza wiele wspaniałych artystycznych wydarzeń, ciekawych znajomości i wielkich zaszczytów na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w Polsce i Europie.

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.
Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.
Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).
Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).
Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.
Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

Przeczytaj także