stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po raz jedenasty Gdynia rozpocznie lato koncertami na plaży i cudawiankowymi atrakcjami. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że zobaczymy się w Gdyni, by wspólnie powitać lato! I nawet prognoza pogody maluje się, na ten moment, dość optymistycznie.

cze 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
lip 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Lato zaczyna się #wGdyni. W sobotę 23 czerwca Gdynia powita lato podczas Cudawianków. Park Rady Europy zamienimy w świat "Czterech Stanów Świadomości", gdzie oprócz wyplatania tradycyjnych wianków będzie też można się zrelaksować, uszyć coś ciekawego, a nawet dowiedzieć się ile zastosowań może mieć stara puszka po napoju. Nowością będzie wieczorne Cudakino prezentujące teledyski studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Cuda Scena
Dobór artystów do tegorocznej edycji Cudawianków nie był wcale prosty, długo szukaliśmy uniwersalnego połączenia różnych brzmień, pozostających jednak w nurcie alternatywy. Finalnie udało się nam stworzyć konfigurację, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy zatem szczecińskich mistrzów słowa, specjalistkę od origami, a także brytyjskich guru od rytmów z pogranicza dub, raggae i ska - wszyscy energetyczni, magiczni i jedyni w swoim rodzaju. Nie trzymając Was w dłużej w napięciu i oczekiwaniu z wielką radością ogłaszamy, że na cudawiankowej scenie (zaprojektowanej przez Jarosława Koziarę) w tym roku wystąpią:

20:00 - duet PARA (support wyłoniony w konkursie)
21:00 - Łona & Webber z zespołem The Pimps
22:30 - Mela Koteluk
00:15 - Dub Pistols


Czeka nas wieczór pełen niespodzianek i muzycznych zawirowań, a nad wszystkim pieczę trzymać będzie dziennikarka Radiowej Trójki - Agnieszka Szydłowska i jej aksamitny głos.

ŁONA, WEBBER AND THE PIMPS
To pochodzący ze Szczecina duet, w skład którego wchodzą raper Adam "Łona" Zieliński i producent Andrzej "Webber" Mikosz. W tym roku mija piętnaście lat od wydania płyty "Koniec żartów" - oficjalnego debiutu, który ukazał się nakładem cenionej wytwórni Asfalt Records, znanej z wydawania ambitnej odmiany hiphopu (m.in. Fisz, Rasmentalism, Taco Hemingway). Już przy okazji pierwszego albumu zwrócono uwagę na niebanalny styl Łony, pełny inteligentnego humoru, słownych gier i posługujący się zręczną puentą oraz na produkcje Webbera, ze smakiem nawiązujące do klasycznej nowojorskiej stylistyki, jednocześnie swobodnie czerpiące z analogowej syntezy.

Łona od początku przyzwyczaja słuchacza do nietypowego charakteru swojej twórczości - poczynając od rozmowy telefonicznej z Bogiem (interpretacja tego utworu była jednym z tematów na maturze z języka polskiego), poprzez konwersację z cutami (skrecze oparte na fragmentach utworów innych artystów), aż do rapowania bez użycia polskich znaków (na przekór internautom stroniącym od używania prawego klawisza ALT). To tylko część nietuzinkowych pomysłów realizowanych przez szczecińskich artystów. Jak twierdzą sami zainteresowani - dobrze słuchać ich przez wazon. Ale jeszcze lepiej na scenach klubów i festiwali.

Kipiące sceniczną energią koncerty Łony i Webbera od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Artyści występowali na wielu największych festiwalach w naszym kraju Przystanek Woodstock, Heineken Opener, Off Festival, Coke Live Festival, Hip Hop Kemp, Męskie Granie.

MELA KOTELUK
Mela wraca do grania na żywo i zapowiada kolejny rozdział swojej muzycznej kariery. Jeszcze w tym roku ma ukazać się trzeci solowy album artystki, którego przedpremierowe fragmenty usłyszymy już 23 czerwca w Gdyni. Mela zadebiutowała w 2012 roku albumem "Spadochron", który przyniósł jej 2 Fryderyki i uzyskał status platynowej płyty, zyskując uznanie fanów i krytyków. Po dwóch latach intensywnego koncertowania, jesienią 2014 roku ukazała się druga, autorska płyta Meli pt. "Migracje". Zapowiedział ją singiel zatytułowany "Fastrygi", który bardzo szybko znalazł się w czołówkach list przebojów. Ostatnia trasa Meli, "Zmienne Tętno", była zwieńczeniem 4-letniego maratonu koncertowego, po którym artystka zrobiła sobie przerwę.

DUB PISTOLS
Jeden z najbardziej zapracowanych zespołów w showbiznesie. Barry Ashworth i jego sprytna ekipa, wypuścili ostatnio nowy album "Crazy Diamonds", taneczno-rytmiczną bombę, której brakowało na brytyjskim rynku muzycznym. Szalona mieszanka brzmienia dub, reggae, ska, punka i drum'n'bass to znak rozpoznawczy formacji.

Zespół Dub Pistols przez całą swoją karierę pruł jak przecinak przez wszystkie możliwe festiwale. Zainspirowany Drugim Latem Miłości zespół założył londyńczyk - Barry Ashworth w 1996 roku. Od tego momentu artyści potrząsają rytmiczną sceną i nie mają zamiaru przestać.

Zespół znany jest jako gwarant wybuchowego występu na żywo, stąd jeden z ich przydomków "Królowie festiwali". Występowali między innymi na Glastonbury, Bestivalu, a także Beat-Herderze. Jednak koncerty live to nie wszystko, Dub Pistols również zwrócili swoją rękę do świata remiksowania tworząc dla Iana Browna, Moby'ego, Limp Bizkit, Korn i Bono, pracowali nawet z legendą hip-hopową - Busta Rhymes. Muzyka zespołu została wykorzystana też przez Playstation i kilka hollywoodzkich produkcji filmowych.

Lider zespołu, Barry Ashworth jest również bardzo popularnym DJ'em. Znany ze swoich eklektryzujących występów, był jednym z pierwszych DJ-ów rezydentów w klubie Fabric w Londynie. Występował w takich krajach jak: Australia, Singapur, Serbia, Dubaj, Tajlandia, Niemcy, Chorwacja, Włochy i Francja, a to dopiero początek długiej listy jego osiągnięć. Ponadto jest założycielem Westway Records, londyńskiej wytwórni breakbeatowo - hip-hopowej, która wydała albumy wielu obecnie pojawiających się artystów undergroundowej muzyki tanecznej w Wielkiej Brytanii.

Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o karierze zespołu, który przedstawia niezwykłą podróż Dub Pistols od grania w przysłowiowym garażu, poprzez liczne wpadki, aż do mało prawdopodobnego (jakby się wydawało na początku) triumfu.

Park Cudów
Park Rady Europy zmienimy w świat zmysłów. Naszym hasłem przewodnim są w tym roku "Cztery Stany Świadomości". Podczas działań w godzinach 12:00-18:00 będzie można praktykować jogę i bodyart, odpocząć w specjalnej strefie relaksu, stworzyć spektakl baniek mydlanych, a nawet przerobić starą puszkę po napoju na małe dzieło sztuki. Będziemy uczyli się twórczego recyclingu, oraz prostego designu w nurcie DIY. Dodatkowo stworzymy ciekawą przestrzeń do spędzenia czasu z rodziną, na przykład podczas turnieju gier planszowych, czy eksperymentów z czterema stanami skupienia. Nie zabraknie oczywiście naszych niezastąpionych pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lubichowa, które w pocie czoła będą wyplatały tradycyjne już wianki! Tegoroczny Park Cudów to fuzja zabawy i edukacji, będzie trochę ekologii, trochę wspólnotowości, a nawet szczypta tańca, która doda smaku wszystkim przewidzianym działaniom.

Nowością będzie "Cuda Kino", w którym wyświetlimy prace studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz kroniki gdyńskie.

W programie następujące utwory:
Taifun - UNDADASEA, reż. Stanisław Horodecki
Eleonoro - AJAGORE, reż. Jerzy Rados
Koniec zimy - MIKROMUSIC, reż. Marek Głuszczak
Lights - RALPH KAMIŃSKI, reż. Maria Wider

Sekcja dzienna: 12:00-18:00
Cuda Kino: 19:00-21:30

FOOD CUDA - Festiwal Smaków Food Trucków
Nasze tradycyjne gastro przy Zawiszy Czarnego także zasłużyło na lifting. Po raz pierwszy Festiwal Smaków Food Trucków stanie się częścią Cudawianków! Food trucki z całej Polski oraz dania kuchni z różnych stron świata już 23 i 24 czerwca pojawią się w Gdyni. Organizatorzy zaprosili blisko 20 food trucków z daniami inspirowanymi kuchnią i kulturą wielu krajów świata.

Celem festiwalu jest promowanie idei slow foodu, czyli jedzenia przygotowanego ze świeżych, starannie dobranych produktów, "na oczach" klienta. Slow food to również kultura celebrowania posiłków, jedzenia bez pośpiechu. Festiwal Smaków Food Trucków odbywa się w wielu miastach Polski, a w tym roku po raz pierwszy stanie się częścią Cudawianków, inaugurując Food Cuda.

Na gości czekać będą miejsca siedzące oraz muzyczka, gdzie wraz z przyjaciółmi i rodziną będzie można próbować wszystkich pyszności wydarzenia.

Festiwal Smaków Food Trucków to ogólnopolskie wydarzenie kulinarne, jeden z największych zlotów food truckowych w Polsce organizowanych od 2014 r. W festiwalu udział biorą food trucki z całej Polski. Organizatorzy dobierają wystawców pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Ideą festiwalu jest promowanie slow foodu.

InfoBox
Równie ciekawie będzie z InfoBox'ie, który rano zamienimy świat muzyki klubowej, gdzie sprawdzimy jak działa oprogramowanie Rane i The Loop, pokażemy jak miksować, tworzyć wizualizacje i zadawać klubowego szyku. Warsztaty wymagają wcześniejszej rejestracji mailowej pod adresem: warsztaty@cudawianki.eu. Ale to nie wszystko, wieczorem nasze gdyńskie kontenery zamienimy w lokalną stolicę mody. Kobiety w różnym wieku, o różnych kształtach i rozmiarach zaprezentują kreacje lokalnych butików, między innymi: Colette, Nadia, Bossa Club, Karuzela Pasji, Slow On czy Baldinini.
Warsztaty: 10:00-17:00

Muzyka elektroniczna to nie wszystko, po raz pierwszy w historii Cudawianków zorganizujemy pokaz mody. I to nie byle jaki! Kolekcje lokalnych, gdyńskich butików (Colette, Slow on, Bosa Club, Nadia, Baldinini i Karuzela Pasji) zaprezentują.... piękne gdynianki w różnym wieku. Nie modelki, a kobiety o różnych rozmiarach, kształtach i doświadczeniach życiowych. Pokaz tym samym zainauguruje projekt Gdynia Jest Fashion, który mamy nadzieję rozwinie się i stanie się flagowym tego typu przedsięwzięciem w Gdyni.
Pokaz mody: 20:00-21:30

Do zobaczenia 23 czerwca! Pamiętajcie - LATO ZACZYNA SIĘ #WGDYNI!

Przeczytaj także