GAK Plama (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) i Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec zapraszają na kolejne spotkanie o podróżach w ramach cyklu Na krańcach świata. 9 marca w ramach Dnia Kobiet - Anna Dembicka i Marcin Ochal opowiedzą o swojej wyprawie do kraju Afryki Centralnej Republiki Czadu. Poznamy Ndżamenę oczami kobiety, która pierwszy raz dotarła do Afryki i oczami mężczyzny, który wspomagał wiedzą i doświadczeniem fundację otaczającą opieką kobiety z dziećmi. Zapraszamy.
Jestem Ania, wraz z moim partnerem Marcinem spędziliśmy wspaniały i inspirujący czas w stolicy Czadu mieście Ndżamena, gdzie poznałam mozaikę społeczności tego niezwykłego miejsca. Było to moje pierwsze zetknięcie się ze społecznością Czadu, ich kulturą, religiami, klimatem. Przedstawimy ten zakątek oczami kobiety, której wiedza na temat tej części Afryki, tak bardzo pomijanej przez świat, była ograniczona i momentami stereotypowa zanim stanęła na spękanej, wysuszonej przez słońce ziemi Ndżameny.Marcin z zawodu jest pielęgniarzem medycyny tropikalnej. Jego praca to pasja, która kształtuje jego karierę zawodową. Pracował w obozach dla uchodźców w Kosowie i Albanii, Czadzie Wschodnim, jak również wśród ludności Nuer w Sudanie Południowym oraz z plemionami Papuasów w Papui - Nowej Gwinei.
Nasza podróż do Afryki Środkowej była zainspirowana spotkaniem Marcina ze swoim długoletnim przyjacielem Tamam - Czadyjczykiem, z którym pracował w organizacji IRC (International Rescue Committee. www.rescue.org) w Bahai. Tamam kilka lat temu osiadł na stałe w swojej ojczyźnie po wielu latach pracy humanitarnej w różnych zakątkach Afryki. W Ndżamenie otworzył dwie przychodnie medyczne dla mieszkańców stolicy i jest prezesem fundacji AMAME*, o której pracy też opowiemy.
Nasz pobyt w Czadzie nie był ukierunkowany na "rekreację i wypoczynek". Od samego początku Marcin zaangażowany był w poprawę i rozwój koordynacji pracy w przychodni.*
AMAME -
Association Monde Ami des Meres et Enfants organizacja pozarządowa pomagająca głównie kobietom z dziećmi.
,
,
,
,
,