stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Czarne Ciasteczka + Forest City Playground Opinie (11)

Muzyka zespołu Czarne Ciasteczka ma charakter półimprowizowany i jest efektem spotkania nowofalowej i noworomantycznej tradycji (sekcja rytmiczna) z nowoczesną, etniczno-jazzową estetyką (Gralak). Efektem jest ekspresyjny i widowiskowy melanż z elementami tanecznymi, stanowiący idealny kontrapunkt do nowych i starych tekstów Marcina Świetlickiego. W tej formacji Świetlicki, zachowując nadal swoją poetycką osobność i zajadłość, penetruje jeszcze mroczniejsze obszary świadomości. Teksty Czarnych Ciasteczek to częściowo improwizowane narracje z motywami śmierci, rozpadu, zdrady, alkoholu i miłości, a z drugiej strony wyrafinowane, krótkie formy należące do nurtu poezji lingwistycznej.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Wśród kompozycji zespołu są zarówno utwory transowe, jak i bardziej tradycyjne piosenkowe formy oraz psychodeliczne ballady. Brak gitar elektrycznych pozwala osiągnąć większą harmonię tekstu i muzyki.

W 2002 roku ukazała się - w limitowanym nakładzie - płyta stanowiąca zapis pierwszego koncertu zespołu w Legnicy, "Tradycyjne polskie pieśni wielkopostne".

Marcin Świetlicki to jeden z najważniejszych polskich poetów, a jednocześnie muzyk, kojarzony z założonymi w 1992 roku Świetlikami. Koncertował i nagrywał również w duecie z Mikołajem Trzaską (płyta "Cierpienie i wypoczynek"), współtworzył efemeryczną supergrupę The Users (m.in. z Trzaską, Tymonem Tymańskim i Robertem Brylewskim), nagrywał z Pidżamą Porno. Ostatnio rozpoczął współpracę z Cezarym Ostrowskim.

Antoni Gralak, trębacz, zdobył sławę jako współtwórca formacji Tie Break. Pomimo sukcesu zespołu Gralak, jeden z najbardziej niepokornych rodzimych jazzmanów, zdecydował się na karierę solową. Jego płyty, szczególnie "Graal 2", z pewnością należy zaliczyć do najbardziej interesujących, pobudzających kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu można określić jako "free jazz". Gralak był także współzałożycielem takich zespołów jak Free Cooperation, Young Power, Woo Boo Doo. Na liście artystów, z którymi współpracował, znajdują się m.in.: Voo Voo, Wilki, Twinkle Brothers, Nick Cave, Dede Bridgewater, Smolik, Tymon Tymański, Jass TRI, Universal Supersession. Na stałe współpracuje również ze Stanisławem Sojką i Justyną Steczkowską. Niedawno ukazała się płyta firmowana nazwą Yeshe.

Sekcję Czarnych Ciasteczek tworzą Grzegorz Dyduch i Marek Piotrowicz. Grzegorz Dyduch to basista i główny kompozytor grupy Świetliki. Na co dzień lekarz; wraz z Marcinem Świetlickim przez blisko dwa lata prowadził telewizyjnego "Pegaza". Ostatnio autor interesujących wywiadów, m.in. dla "Wysokich Obcasów". Marek Piotrowicz jest jednym z najzdolniejszych krakowskich perkusistów. Od początku związany ze Świetlikami. Gra także w zespołach Bakshish, Ragana i Duberman.

---Afterparty---

Forest City to miasto drzew i zarazem las budynków, enklawa zieleni w samym środku ogromnych aglomeracji oraz metropolie otoczone przez dziką przyrodę. Z pozoru wrogie sobie środowiska, w rzeczywistości równie inspirujące wielu wspaniałych artystów.

Miasto symbolizuje elektroniczną muzykę spod znaku electroclash, electropop i futurepop; na czele z takimi artystami jak: Ladytron, Vive la Fête, Robots in Disguise, Chicks on Speed czy Peaches.

Las odwołuje się do inspiracji folkowych, psychodelicznej muzyki z lat 60., New Weird America; reprezentują go tacy muzycy jak: Devendra Banhart, Akron/Family, Fleet Foxes, Kimya Dawson, Animal Collective.

Forest City Playground w Cyganerii będzie pierwszą tego typu imprezą w Trójmieście. Jej kolejne edycje odbędą się również na plaży przed kawiarnią Minga, a jesienią w klubie Ucho.

Zapraszamy freaków i freakówny wszelkiego rodzaju, wstęp wolny!


Przeczytaj także