stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Nordic Focus Festival 2024
PATRONAT
lis 22

piątek, g. 18:30

Wstęp wolny
gru 13

piątek, g. 19.00

bilety 50 zł
Kup bilet
Häxan - opowieść wokół czarownic. Na wskroś współczesna wyprawa w meandry średniowiecza, kobiecej wolności, granic i psychologii. Podejrzenia, zasłuchania. Pytania bez odpowiedzi. Magia. Czary.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Wieczór wypełnią głosy i dźwięki ilustrujące wizję reżyserską Benjamina Christensena z 1922 r. - współczesne historie muzyczne przefiltrowane przez kobiecą wrażliwość. W swym najpopularniejszym filmie B. Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat średniowieczne opętanie czarownicami. Ukazując ilustracje z epoki, daje najpierw widzowi wgląd w świat wyobrażeń owych czasów, aby następnie, juz w scenach sfabularyzowanych, przedstawić plastycznie wiarę w czarownice: kobiety te pokazuje w trakcie warzenia miłosnego napoju, przed kontaktem z diabłem czy przy denuncjacji przez ich współtowarzyszki. W końcu na ekranie ukazują się narzędzia tortur...

Dokonując następnie skoku we współczesność (odtwórczynie ról czarownic ujawniają się jako beztroskie mieszkanki domu starców), Christensen wiąże średniowieczne zabobony z "nowoczesnymi" chorobami nerwowymi, takimi jak histeria czy kleptomania.

Reżyserowi chodzi w tym filmie nie tyle o historyczne fakty, ile raczej o skutki oddziaływania przesądów na psychikę jednostki. Mimo to film ostro atakują przedstawiciele Kościoła katolickiego za fałszowanie historii. Po realizacji filmu Christensen opuszcza Szwecję i udaje się do Hollywood.



Maja Miro | Maria Ka to kobiecy duet z Gdańska tworzący muzykę opartą na połączeniu
nowoczesnych improwizacji, autorskich kompozycji i tradycyjnych form. Posługując się głosem, instrumentami i przetworzeniami elektronicznymi, artystki wykonują koncerty, dla których punktem wyjścia nierzadko są mało znane dzieła kinematografii niemej.

Do autorskich projektów duetu należą m.in. Muzyka do zaginionego filmu jidysz (muzyczny scenariusz rekonstruujący zaginiony film niemy kinematografii jidysz Tkies Kaf z 1924 r.; wydawnictwo płytowe w toku) oraz Szpilki (teatralizowany koncert wokół poezji i biografii Zuzanny Ginczanki; z gościnnym udziałem bębniarki Marii Graczyk). Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują muzyczki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawia, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.



Wykonawczynie:

Maria Ka - śpiew, modulacje głosowe, instrumenty klawiszowe, looper
Wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów; stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury oraz laureatka stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska; tworzy autorski materiał z zakresu muzyki alternatywnej i ilustracyjnej; psycholożka, judaistka. www.mariaka.bandcamp.com

Maja Miro - flet barokowy i współczesny, cytra, looper
Flecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); doktor sztuki z zakresu muzyki współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta. www.traverso.pl


Wydarzenie odbywa się w ramach Nordic Focus Festival