Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich,
Oddział w Gdańsku
zapraszają na prezentacje połączoną z warsztatami archeologii eksperymentalnej
pt.
Człowiek epoki kamienia - prymitywny dzikus czy mistrz sztuki przetrwania?
Oddział Sztuki Dawnej, Gdańsk, ul. Toruńska 1
w godz. 10.00-18.00
wstęp bezpłatny
Impreza jest skierowana do wszystkich grup wiekowych, ze względu na swój edukacyjny charakter jest szczególnie polecana dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zwiedzający będą mieli okazję poznać zwyczaje i życie społeczeństw epoki kamienia - od młodszego paleolitu aż do schyłku neolitu.
Temat ten przybliżą interesujące prezentacje, np.
- Techniki obróbki krzemienia - Piotr Dmochowski,
- Miotacz oszczepu i łuk - Andrzej Wędzik,
- Specyfika wytwarzania i zdobienia ceramiki neolitycznej - Olgierd Felczak, Joanna Stąporek,
- Obróbka poroża, kości i drewna w epoce kamienia - Mariusz Czerwiński.
Zwiedzających zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach archeologii doświadczalnej, w ramach których chętni będą się mogli nauczyć wykonywania i używania prostych narzędzi krzemiennych czy spróbować różnych technik zdobienia ceramiki.
Celem dwudniowej imprezy jest przybliżenie uczestnikom różnych aspektów codziennego życia ludzi epoki kamienia: łowców reniferów z młodszego paleolitu, mezolitycznych myśliwych czy pierwszych rolników.
Ta propozycja, wykorzystująca szeroko pojęte badania archeologiczne oraz obserwacje etnograficzne, pozwoli na dobrą zabawę i pogłębienie wiedzy w zakresie niezwykle ciekawej archeologii eksperymentalnej. Być może prezentacje i warsztaty przyczynią się do obalenia wciąż jeszcze pokutującego mitu, który niejako wykreował wizerunek człowieka epoki kamienia jako prymitywnego jaskiniowca.
Prezentacje połączone z warsztatami będą się odbywały na trawniku przed gmachem Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1), w obrębie zaaranżowanego obozowiska mezolitycznych myśliwych.