stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
sty 30

czwartek, g. 16:30 - 23:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
IX BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

IX Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 25 (środa) do 29 (niedziela) maja 2011 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane już wcześniej. Festiwalowy program (blisko 860 różnych wydarzeń!) można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl/IXBFN.

Udział w festiwalu zadeklarowały instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg) - listę kontaktową załączam. Zgłosiły one 859 imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Pelplina, Malborka, Będomina (gm. Nowa Karczma), Borucina (gm. Stężyca) oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 3 500 osób (!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu).

Bałtycki Festiwal Nauki
jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych.

W ramach festiwalu m.in. odbędą się w niedzielę, 29 maja br. dwa pikniki naukowe (a więc stoiska w miasteczkach namiotowych) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim (ponad 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) i pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 28 maja br.). W Gdyni w niedzielę dostępne będą aż cztery statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz r/v "Balitca", r/v "Oceanograf II" i r/v "Oceania".

Po raz kolejny w festiwalu bierze udział Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, które przygotowała blisko 30 ciekawych wydarzeń na dziedzińcu przed uczelnią (27 maja br., piątek). Formę pikniku będzie miał również IV Sopocki Dzień Nauki (również piątek, 27 maja br. od 10:00 na terenie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55).

Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Barbarą Becker (Politechnika Gdańska). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 26 maja 2011 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Becker jako temat spotkania zaproponowała "Maria Skłodowska-Curie - przykład do naśladowania, czy legenda?".

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa www.festiwal.gda.pl/IXBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Przeczytaj także