Już po raz piąty
zapraszamy do udziału
Bałtyckim Festiwalu Nauki
pod patronatem
Rady Rektorów Województwa PomorskiegoW tym roku
32 instytucje angażując ponad
3700 osób(!) przygotowały
683 festiwalowe wydarzenia, które odbędą się nie tylko w Trójmieście i Słupsku, ale również w Bytowie, Pelplinie, Malborku, Kwidzynie, Będominie i w Wąglikowicach.
Strona festiwalu - szczegółowy programWe wstępie do katalogu festiwalu JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
prof. Andrzej Ceynowa m. in. napisał:"Niezbędna jest powszechna świadomość roli badań naukowych w poprawie komfortu codziennego życia. Trudno to osiągnąć, gdy większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Ignorancja w tej dziedzinie bywa niewyobrażalnie wielka! To takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki, mogą to skutecznie zmienić."To będzie wielkie święto pomorskiej nauki. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a jeżeli nie uda się zobaczyć wszystkiego... VI BFN będzie za rok!
Święto nauki dostępnej dla każdegoZbliża się najważniejsze wydarzenie naukowe roku na Pomorzu - V Bałtycki Festiwal Nauki.
O wydarzeniu rozmawiamy z dr Tadeuszem Zaleskim, pełnomocnikiem Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Festiwalu Nauki
Festiwal Nauki zbliża się wielkimi krokami, warto więc odpowiedzieć na pytannie do kogo jest on skierowany, do jakich grup wiekowych trafia najlepiej?Staramy się, by każdy znalazł wśród setek (dokładnie 683) imprez coś dla siebie. Organizatorzy sami decydują, do jakiej grupy wiekowej jest adresowana ich impreza. A więc są imprezy przygotowywane z myślą o najmłodszych, o przedszkolakach. W tym roku będzie ich 17 i wierzymy, że podobnie jak w poprzednich latach cieszyć się będą równie wielkim zainteresowaniem. Proszę mi wierzyć, że wzruszający jest widok przyszłych Skłodowskich i Einsteinów maszerujących karnie dwójkami za swoją wychowawczynią. Z takimi właśnie imprezami pojechała w ubiegłym roku na Kataloński Tydzień Nauki nasza reprezentacja i Hiszpanie nie mogli się nadziwić, że festiwale nauki mogą być również atrakcyjne dla przedszkolaków. Oczywiście gros imprez, to oferta dla gimnazjalistów i licealistów (oni też stanowią najliczniejszą grupę zainteresowaną festiwalem). Dużo jest też wydarzeń, gdzie organizatorzy nie sugerują wieku odbiorców, a więc są one w domyśle dla wszystkich. W ośmiu przypadkach zaznaczono, że impreza jest wyłącznie dla dorosłych...
W dniach od 24 do 27 maja działo się będzie w Trójmieście i okolicznycznych miastach wiele. Co na przykład można będzie zobaczyć?.To mój wielki problem. Każda z imprez jest warta zobaczenia i czułbym dyskomfort polecając wydarzenie "A", sugerując tym samym, że "B" jest warte mniej. Koordynuję Bałtycki Festiwal Nauki od 2002 roku, gdy przygotowywaliśmy jego pierwszą edycję (odbyła się na przełomie maja i czerwca 2003 roku) i - co jest rzeczą zrozumiałą - unikam odpowiedzi na tak zadane pytanie. Dodam jedynie, że sam staram się co roku być w innym miejscu. No i zdradzę, że w tym roku między innymi wybiorę się w sobotę do Malborka i Kwidzyna, gdyż po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział Muzeum Zamkowe w Malborku, które przygotowało bardzo bogata ofertę. A w pozostałe dni będę się dwoił i troił, by zobaczyć jak najwięcej. Wreszcie żelaznym punktem programu jest też w niedzielę Piknik Naukowy w Gdyni (już ósmy, a więc o trzy lata starszy od samego festiwalu!), tam przygotowywanych jest 75 stoisk, a przy nabrzeżu będą stały aż trzy statki naukowo-badawcze udostępnione do zwiedzania.
Festiwal wrasta już na stałe w terminarz imprez edukacyjnych. Na czym polega jego fenomen?Laboratoria naukowe, gabinety uczonych czy też sale seminaryjne nie są na co dzień - z oczywistych względów - dostępne dla osób postronnych. A w te kilka niezwykłych dni, dzięki chęci i wysiłkowi bardzo wielu osób (w organizację tegorocznego festiwalu zaangażowanych jest ponad 3700 osób z 32 instytucji) jest inaczej. Otwieramy laboratoria i sale i zapraszamy wszystkich - "choćcie, zobaczcie nad czym się na co dzień trudzimy, spróbujemy pomóc zrozumieć, jak piękna i niezwykła jest nauka". Ważny jest również fakt, że wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny!
Różnorodność organizatorów - różne instytucje, instytuty, uczelnie - dlaczego wszyscy włączają się do akcji?Znakomita większość osób parających się badaniami naukowymi ma głęboko zakorzenione poczucie misji dzielenia się tym, nad czym pracuje. Czyni to wówczas, gdy publikują w możliwie jak najlepszych czasopismach naukowych rezultaty swych prac. Ale to jest hermetyczny świat (kto czyta "Nature" lub "Science" przy porannej kawie?). Naturalną konsekwencją jest więc również misja popularyzowania swojej dziedziny badań. I tu - jak sądzę - tkwi tajemnica.
Czasem wśród argumentów przeciwko Festiwalowi podnoszony jest ten, że za dużo wszystkiego na raz. A jednak z roku na rok coraz więcej osób w nim uczestniczy...No właśnie! Nie jest to efekt z góry założony, ale mamy świadomość, że oferując tak wielką liczbę wydarzeń... powodujemy poczucie niedosytu. I być może również o to chodzi. Wszystkich "nienasyconych" chcę uspokoić - VI Bałtycki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach od 29 maja do 1 czerwca 2008 roku.
Kilka informacji o V Bałtyckim Festwialu NaukiGłówne wydarzenia V Bałtyckiego Festiwalu Nauki będą miały miejsce w dniach od 24 do 27 maja 2007 roku, ale są takie, które odbędą się nieco wcześniej, sporo jest również wydarzeń zaplanowanych po 27 maja br. Festiwal można spotkać nie tylko w Trójmieście i Słupsku, ale również w Bytowie, Pelplinie, Malborku, Kwidzynie, Będominie i w Wąglikowicach.
Program festiwalu dostępny jest on-line na stronie www.festiwal.gda.pl, gdzie m. in. posługując się mechanizmem "szukania zaawansowanego" można wygenerować swój własny katalog! Warto też kupić w sobotę, 19 maja br. "Gazetę Wyborczą" z "Gazeta na Festiwal Nauki" zawierającą program całego festiwalu.
materiał prasowy Ewesa Studio Promocji i Pr