stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego w dniach 24-28 maja 2017 r. zorganizowany zostanie Bałtycki Festiwal Nauki.

lis 23

sobota, g. 11:00

Wstęp wolny
lis 30

sobota, g. 11:00 - 13:00

Wstęp wolny
W ramach Festiwalu zaplanowano ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę, odbywających się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. W programie Festiwalu znalazły się m.in: konferencje i pikniki naukowe, pokazy, warsztaty, dyskusje panelowe, wykłady, prezentacje doświadczeń i eksperymentów, zwiedzanie laboratoriów, naukowe wycieczki plenerowe, spektakle i wiele innych ciekawych imprez.

Bałtycki Festiwal Nauki zaliczany jest do największych festiwali nauki w kraju i cieszy się jednocześnie szerokim zainteresowaniem mieszkańców Pomorza.

Wysoka ranga imprezy znajduje również swoje odzwierciedlenie w patronatach honorowych min. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydentów Miast Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Festiwal adresowany jest do szerokiego grona społeczeństwa naszego regionu, niezależnie od wykształcenia i wieku. Uczestnikami imprez są zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jak również, osoby dorosłe, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym.

Celem Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania.

Część imprez festiwalowych objętych jest dofinansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę, z kolei wydarzenia, które podejmują tematykę dotyczącą ochrony środowiska, uzyskały dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W tegorocznej edycji Festiwalu udział zapowiedziało 9 uczelni wyższych zrzeszonych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, w tym według kolejności alfabetycznej:

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Akademia Morska w Gdyni

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Gdyni

Gdańskie Seminarium Duchowne

Politechnika Gdańska

Uniwersytet Gdański

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej

Szczegółowy program imprez festiwalowych dostępny są po kliknięciu w nazwę każdej z uczelni, zgodnie z powyższym zestawieniem.

Do grona organizatorów XIV BFN zaliczyć należy ponadto 3 Instytuty Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Dwa z nich: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zaprezentują się podczas X Sopockiego Dnia Nauki, który jako jedno z wydarzeń XIV BFN odbędzie w sobotę, 27 maja br. w godz. 10:00-16:00 na Placu Przyjaciół Sopotu.

W imprezie udział wezmą ponadto: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Oddział w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe a także Wydział Ekonomiczny Uniwerytetu Gdańskiego. Szczegółowy program X Sopockiego Dnia Nauki dostępny jest pod tym linkiem.

Trzeci z Instytutów PAN - Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku zorganizuje w ramach imprez towarzyszących XIV Bałtyckiemu Festiwalu Nauki "Letnie Spotkania z Nauką" i "Oranżerię Naukową dla Dzieci". Oba wydarzenia to cykl 18 imprez, które już od 15 lat odbywają się w każdy sobotni wieczór lipca i sierpnia na leśnej polanie w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie. Szczegóły odnośnie obu wydarzeń dostępne są pod tym linkiem.

Ponadto w ramach XIV BFN Gdańskie Seminarium Duchowne wraz z Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym w Gdyni zorganizują w dniu 24 maja w Gdańskim Seminarium Duchownym konferencję naukową pt. "Sposoby głoszenia Słowa Bożego dawnej i dziś".

Z kolei w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej w Pelplinie w dniu 26 maja zaplanowano 3 wydarzenia festiwalowe. O godz. 11:00 w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się wykład prof. dra hab. Marka Szulakiewicza (UMK) pt. "Religia a poszukiwania metafizyczne współczesnego człowieka". Od godz. 15:00 uczestnicy wydarzeń festiwalowych w Pelplinie będą mogli wziąć udział grze terenowej pn. "Śladami Biblii Gutenberga". Wreszcie na godz. 17:00 zaplanowano premierę spektaklu "Brat naszego Boga" w wykonaniu zespołu teatralnego Dia logos - w dawnej Aula Magna na Placu Mariackim w Pelplinie.