stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 8-9

sobota - niedziela, g. 15:00

bilety 60 zł
mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz związane z nauką środowiska pozauczelniane.

Festiwal jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa Wybrzeża i regionu niezależnie od wykształcenia począwszy od starszych klas szkół podstawowych.

Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić społeczną uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych. W kolejnych edycjach festiwalu szczególny nacisk kładziemy na przedstawienie miejsca, jakie zajmuje morze w badaniach naukowych i wartościach, jakie Bałtyk ma dla naszego regionu.

Żywimy głęboką nadzieję, że w przygotowanym programie imprez znajdą Państwo propozycje, które rozbudzą w Was chęci do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Chcielibyśmy udowodnić, że nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Wierzymy, że uda nam się połączyć naukę z ciekawą zabawą, czego i Państwu, i sobie gorąco życzymy.


Tak zachwalają Festiwal organizatorzy. A oto opis kilku imprez Festiwalu, które nam wpadły w oko:

Lekcja gotyku w Gdańsku - Wieczorna wędrówka z wykładami dotyczącymi histori architektury okresu gotyku na przykładzie dwóch gdańskich kościołów św. Jana oraz Najświętszej Marii Panny. Wykłady będą prowadzone przy wykorzystaniu sztucznego oświetlenia dla ukazania struktury gotyku.

Ptaki wśród nas - Wykłady ornitologiczne (ok. 1,5 godz.) z prezentacją multimedialną, pokazem kolekcji wypreparowanych ptaków, nagrań ptasich głosów, przeźroczy oraz obrączek ornitologicznych, Dodatkowo informacje o histori i i przyrodzie Wyspy Sobieszewskiej.
Po prelekcji wyjście z ornitologami do pobliskiego rezerwatu Ptasi Raj na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną.

Pożytki płynące z browaru - prezentacja multimedialna

Chemia dla najmłodszych - Zapraszamy najmłodszych do polowego laboratorium chemicznego, w którym dzieci samodzielnie wykonują eksperymenty. Będziesz mógł np.: namalować tajemniczy obrazek, zrobić tornado w butelce badź sprawdzić czy ogórek umie śpiewać...

Pirat z Internetu. Klątwa białych myszy (...komputerowych) - Internet i prawa autorskie - co jest legalne a co sprzeczne z prawem? W obliczu postępującej rewolucji internetowej i informatyzacji społeczeństwa temat wydaje się nadzwyczaj aktualny. W dyskusji z uczestnikami spotakania wezmą udział dr Wojciech Wiewiórowski - Kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej WPiA UG oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Poruszymy takie zagadnienia jak: sieci P2P (peer-to-peer), szeroko pojęta scena Warezz, anonimowość w sieci (metody dochodzenia personaliów internautów przez policję), kopiowanie wszelkiego rodzaju płyt CD i DVD, pornografia i pedofilia w sieci, prawdopodobieństwo wizyt funkcjonariuszy policji w domach w celu sprawdzania posiadanego oprogramowania pod kątem legalności.

Jak być bogatym emerytem? - Jak zostać bogatym emerytem? To pytanie będzie nas nurtować podczas IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Już dziś wiadomo, że stary system emerytalny nie zagwarantuje nam godziwej emerytury. Jakie szanse stawiają przed nami Otwarte Fundusze Emerytalne? Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak i w co inwestować?


Zbadaj Morze Bałtyckie - badanie organizuje Akwarium Gdyńskie. Uczestnicy
pikniku naukowego w Gdyni będą mogli sprawdzić czystość Morza Bałtyckiego,
zbadać pod binokularem organizmy, które w nim występują oraz sprawdzić czy
bałtyckie płastugi lubią ludzkie towarzystwo. Do akcji przyłączyło się
także Centrum Interwencji Artystycznej, które przygotowało scenki na
gdyńskiej plaży.

Książki, które wstrząsnęły światem - Książki, które nie tylko są źródłem wiedzy, ale również kształtują nasze nawyki myślowe, zawierają "prawdy oczywiste", nie zawsze zdajemy sobie sprawę skąd one pochodzą? Przedstawiamy wybrane dzieła: Koran, Dialogi Konfucjusza, O powstawaniu gatunków...

Dyskretne i zdecydowane ruchy roślin - Jak broni się mimoza przed szarańczakiem? Co jest przyczyną skręcania się wąsów grochu? Jak zbudować zegar kwiatowy? Dlaczego rośliny zwracają się w stronę światła? Jak bronią się rośliny przed wyschnięciem i zmarznię- ciem? Czy można oszukać muchołówkę? Problemy te zostaną wyjaśnione w trakcie prezentacji poświęconej ruchom organelli, organów i organizmów roślinnych. Obserwacja różnych rodzajów ruchów, charakterystycznych dla roślin jedno- i wielokomórko- wych, umożliwi poznanie roli tropizmów, nastii i taksji w życiu roślin.

Fizyka piosenki turystycznej - Koncert muzyki turystycznej, gdańskiej i morskiej, połączony z eksperymentami fizycznymi.

Terror w Sopocie - W ramach projektu przeprowadzona zostanie symulowana rozprawa w sprawie karnej o przestępstwo terrorystyczne. Trzech mieszkańców Sopotu założyło terrorystyczną organizację Ludowy Front Wyzwolenia Sopotu. Ich celem było odłączenie Sopotu od Polski oraz niepodległość Sopotu. Mieszkańcy ci zaplanowali na dzień 1 czerwca, w Dzień Dziecka, zamach terrorystyczny na Urząd Miasta Sopotu przy użyciu wąglika. Jeden z zamachowców okazuje się anonimowo przebranym policjantem, który demaskuje cały spisek. Następuje aresztowanie pozostałych dwóch członków LFWS oraz zabezpieczenie broni i pojemnika z wąglikiem. W toku rozprawy przedstawiony zostanie akt oskarżenia. Nastąpi przesłuchanie oskarżonych i świadka prokuratury (agenta policji, który ujawnił spisek). Wygłoszona zostanie mowa obrończa oraz zapadnie wyrok. Potem zostaną przedstawieni uczestnicy symulowanej rozprawy oraz będzie możliwość przymierzenia togi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co jeszcze przygotowali organizatorzy to skorzystaj z wyszukiwarki poniżej, lub sprawdź w programie na stronie: www.festiwal.gda.pl


Instytucje uczestniczące w IV Bałtyckim Festiwalu Nauki

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Medyczna w Gdańsku
Akademia Morska w Gdyni
Akademia Muzyczna w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
Archiwum Państwowe w Gdańsku
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku przy Gdańskiej Fundacji Wody
Gdyńskie Centrum Innowacji - operator Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku
Instytut Energetyki O/Gdańsk
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, OM
Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk
Morski Instytut Rybacki w Gdyni
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Muzeum Sopotu
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni
Państwowy Instytut Geologiczny, O. Geologii Morza
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Politechnika Gdańska
Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku
Uniwersytet Gdański
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej
Zaklad Ornitologii PAN w Gdańsku

Patroni i sponsorzy:

Minister Edukacji i Nauki
Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska
Prezydent Miasta Gdyni
Prezydent Miasta Sopotu
Prezydent Miasta Słupska
ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Koncern Energetyczny ENERGA SA
Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego

Patroni medialni

Radio Gdańsk
Gazeta Wyborcza
Portal Regionalny Trójmiasto.pl
Echo Miasta

Specjalne podziękowanie dla Pomorskiego Kuratora Oświaty

Przeczytaj także