stat
Impreza już się odbyła
gru 9

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 - 25 zł
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na performatywne czytanie dramatu „Savonarola” Moniki Milewskiej . Fragmenty przeczytają Jarosław Tyrański i Krzysztof Gordon – aktorzy Teatru Wybrzeże. Teatr przy Stole odbędzie się w poniedziałek, 14 listopada o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie. 

„Savonarola” to dramat w jednym akcie mówiący o szansach i kosztach „rewolucji moralnej” w realiach renesansowej Florencji. Tytułowy bohater Girolamo Savonarola (ur. w 1452 r. w Ferrarze) to postać dość kontrowersyjna: dominikanin, reformator religijny, przywódca polityczny Republiki Florencji, ekskomunikowany przez Kościół katolicki, spalony na stosie, a po śmierci zrehabilitowany, święty Kościoła anglikańskiego imariawickiego.

Monika Milewska zadebiutowała w wieku lat trzynastu w Telewizji Polskiej. Czytana w Dworku sztuka jest debiutem dramaturgicznym Moniki Milewskiej. Napisana przez autorkę w liceum „Savonarola”, została wydrukowana w Dialogu w 1992 r., a wystawiona w 1995 r. w Teatrze Polskiego Radia w reżyserii Janusza Kukuły. 

Monika Milewska jest autorką wielokrotnie nagradzanej scenicznej baśni „Dzieje sławnego Rodryga” oraz eseistycznej książki „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne”, która przyniosła jej stypendium Polityki i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. „Podróż na księżyc”, prezentowana w ubiegłorocznym Teatrze przy Stole przyniosła autorce II nagrodę w konkursie z okazji 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Na XV Festiwalu DWA TEATRY słuchowisko „Podróż na Księżyc” zdobyło Grand Prix dla najlepszego słuchowiska, w tym M. Milewska została nagrodzona za tekst. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z Moniką Milewską, wzbogacone prezentacją fragmentów nagrania wywiadu z pisarką w wieku 13 lat oraz jej młodzieńczej sztuki „Diabelskie znamię”.

Sztuka „Savonarola” jest prezentowana w Teatrze przy Stole za zgodą autorki – Moniki Milewskiej oraz dzięki uprzejmości agencji ADiT.