stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

DIY Hardcore Punk Fest Vol. 8, czyli ósma edycja największego niezależnego festiwalu muzyki hardcore/punk w Polsce. To dwa dni koncertów w Klubie Ucho, na których wystąpi czternaście zespołów, zarówno prawdziwych legend (m.in. Antisect, TZN Xenna, Wolfbrigade), jak i tych młodszych.

cze 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
wrz 26

piątek, g. 17:30

Gdynia,
bilety 70 zł
Tradycyjnie spodziewać się należy szerokiego spektrum muzyki hardcore/punk, niepowtarzalnej atmosfery a także możliwości przebierania w setkach płyt, zinów, książek czy koszulek oferowanych przez niezależnych wydawców i takież dystrybucje.

ciężkie brzmienia - koncerty w Trójmieście


Przed koncertami w Blues Clubie (ul. Portowa 9) odbędzie się część filmowa festiwalu (więcej na jej temat: diyfilmfest.blogspot.com).

Program - 13 lipca (piątek):

TZN XENNA (Warszawa)
AGNOSY (Londyn, UK)
LAST LEGION ALIVE (Ghent, Belgia)
INKWIZYCJA (Kraków)
INFEKCJA (Wrocław)
NERVÖUS (Berlin, Niemcy)
LIFE SCARS (Biała Podlaska)


Godzina: 18.00, wstęp: 35 zł

Program - 14 lipca (sobota):

ANTISECT (Londyn; UK)
WOLFBRIGADE (Sztokholm; Szwecja)
FUTURE RUINS  (Skane, Sztokholm, Goeteborg; Szwecja)
SJU SVARA AR (Sztokholm; Szwecja)
REGRES (Częstochowa)
CALM THE FIRE (Trójmiasto)
CAST IN IRON (Warszawa)


Godzina: 18.00, wstęp: 40 zł

TZN XENNA

Tzn Xenna to niekwestionowana legenda polskiego punk rocka. Kapela założona została w Warszawie w sierpniu 1981. Już w następnym miesiącu zespół zagrał swoje pierwsze koncerty, m.in. w ramach II Festiwalu Nowej Fali w Toruniu. Wiosną 1982 roku Tzn Xenna wspólnie z Dezerterem i Deuterem odbyła trasę "Rock Galicja", a w sierpniu wygrała eliminacje do festiwalu w Jarocinie, z udziału w którym ostatecznie zrezygnowała określając go mianem "milicyjnego". W tym czasie zespół pojawił się także w dwóch programach telewizyjnych - polskim reportażu o subkulturach i zachodnioniemieckim dokumencie o polskich punkach. W 1983 roku Tzn Xenna rozpadła się, aby reaktywować się kilkanaście miesięcy później w nieco zmienionym składzie. W 1984 roku zespół wystąpił w warszawskiej Stodole z amerykańskim Youth Brigade i legendarną Siekierą. Zagrał też m.in. na festiwalu Róbrege, a także zarejestrował w studiu 4 utwory, z których po dwa znalazły się na wchodzących w skład kanonu polskiego punka singlu i na składance "Jak Punk To Punk". W 1987 roku zespół ponownie rozpadł się, lecz tym razem do reaktywacji doszło dopiero po 24 latach. Kilka miesięcy temu ukazała się nowa winylowa epka TZN Xenny, zawierająca zarejestrowane w 2011 roku dwa utwory ze starego repertuaru grupy oraz jeden nowy. Wydawnictwo to, rozprowadzane drogą pocztową i na koncertach, zostało błyskawicznie wyprzedane. Premiera następnego singla na DIY Hardcore Punk Fest! Warto dodać, że poprzedni i jedyny dotąd występ TZN Xenny w Trójmieście miał miejsce 27 lat temu w ramach imprezy "Oj'85", kiedy to kilka kapel punkowych zagrało na przyczepie do traktora, ustawionej na placu między budynkami wydziału matematyczno-fizycznego i wydziału filologii Uniwersytetu Gdańskiego.


AGNOSY (UK)

Agnosy to w zasadzie doskonale znany bywalcom DIY Festu (bo grający na nim dwukrotnie) zespół Beginning Of The End, którego członkowie zdecydowali się zmienić nazwę, kiedy wokalistkę Agę zastąpił Alex. W ubiegłym roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany "Past The Point Of No Return", zawierający sześć crust punkowych utworów, brzmiących nieco ciężej i potężniej niż nagrania BOTE. Warto nadmienić, że w składzie Agnosy znajdują się członkowie m.in. takich zespołów jak Doom, Hiatus, Health Hazard, Give Up All Hope czy Whole In The Head.


LAST LEGION ALIVE (Belgia)

Last Legion Alive istnieje od trzech lat. Gra klasyczny crust (określany czasem mianem stenchcore) inspirowany dokonaniami takich kapel jak Amebix, Hellkrusher czy Bolt Thrower. Dorobek fonograficzny zespołu to jak dotąd split album z greckim Hellstorm. Last Legion Alive znany jest z tego, że znakomicie wypada na koncertach. Jego występ podczas ubiegłorocznej edycji renomowanego festiwalu Play Fast Or Don't, uznany został za jeden z najjaśniejszych punktów tej imprezy.


INKWIZYCJA

Zespół powstał w 1989 w Krakowie. Jego liderem, wokalistą i autorem wszystkich tekstów jest Ex Pert (Dariusz Eckert) - krakowski poeta, literat i wydawca, który wcześniej występował w grupach Gonokok i Ustawa O Młodzieży. Debiutancki album Inkwizycji, zatytułowany "Na Własne Podobieństwo", ukazał się w 1991 roku nakładem wytwórni Nikt Nic Nie Wie i jest pierwszą niezależnie wydaną w Polsce płytą winylową. Krążek ten rozszedł się w nakładzie wielu tysięcy egzemplarzy, po kilku latach wykonano jego kolejne tłoczenie, a obecnie ponownie szykowany jest on do winylowego wznowienia. Paradoksalnie po dużym sukcesie pierwszego albumu zespół stracił impet, na co wpływ miały różnego rodzaju problemy powodujące roszady w jego składzie. Inkwizycja co jakiś czas zawieszała działalność, a jej kolejne wydawnictwa (epka "Słowo" i album "Stare Fotografie") nie spotkały się już z tak entuzjastycznym przyjęciem, jak zaliczany do kanonu polskiego hardcore punka longplej z 1991 roku. W ubiegłym roku, po kolejnym okresie zawieszenia działalności, zespół ponownie wrócił na scenę. Doskonałe recenzje jego ostatnich występów pozwalają mieć nadzieję, że kolejna płyta Inkwizycji przynajmniej dorówna poziomowi jego debiutu. W trakcie festiwalu będzie można nabyć właśnie wydaną książkę Ex Perta, zatytułowaną "Kamienica". Jak pisze sam autor: (...) Ta książka ma wiele wątków autobiograficznych - faktycznie jest taka ulica, taka kamienica i w takiej okolicy. Zdarzyło się to w określonym, szczególnym momencie mojego życia. Żyją lub żyli opisywani ludzie. Zdarzenia? Zostawiam fantazji i domyślności czytelnika. Tą książkę napisałem dla mojej ukochanej, która, jakby to nie zabrzmiało - podarowała mi nowe życie.


INFEKCJA

Dwadzieścia lat na scenie, kilka płyt i około 400 zagranych koncertów (w tym wiele poza granicami Polski) to dorobek Infekcji - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich zespołów punkowych. Grupa gra crustcore z bezkompromisowym, politycznym przekazem zapodawanym przez charyzmatycznego wokalistę, Mokrego. Ten zespół, to siła i energia wykrzyczana prosto w twarz. Ich występ kojarzy się z wymierzonym policzkiem w to, co zawsze irytowało i przeciwko czemu buntuje się środowisko punkowe od lat. Chłopaki są jak wściekły pitbull kąsający nieustannie tych, którzy na to zasługują.


NERVOUS (Niemcy)

Nervöus to dwie dziewczyny i trzech chłopaków, którzy od końca 2010 roku grają razem pełen emocji, melodyjny hardcore punk. Zespół wydał dotąd dwie kasety demo, a kilka tygodni temu zagrał swoją pierwszą trasę koncertową, która oprócz Niemiec objęła także Czechy i Austrię.


LIFE SCARS

Zespół tworzą trzy dziewczyny i "brodata perkusistka". Life Scars powstał w 2008 roku w wyniku sentymentu do starych punkowych kapel, dla których ważniejsze od umiejętności były chęci grania, przekazania swoich myśli i wspólnego spędzania czasu. We wrześniu 2009 roku nagrane zostały pierwsze studyjne numery, które kilkanaście miesięcy później ujrzały światło dzienne na debiutanckim CD. W ubiegłym roku natomiast ukazał się winylowy split LP Life Scars z białoruskim zespołem Bagna, pokazujący w pełni dojrzałe już muzycznie oblicze grupy z Białej Podlaskiej. Występ na tegorocznym DIY Feście będzie drugą okazją, aby tę przesympatyczną ekipę zobaczyć w Trójmieście na żywo.


Dzień II - 14 lipca (sobota):

ANTISECT (UK)

Legendarny brytyjski zespół założony w 1981 roku, początkowo grający punk w stylu Discharge (z którym zagrał jedną ze swoich pierwszych tras koncertowych) czy The Varukers (którego basista w 1984 roku dołączył do Antisect). Po nagraniu trzech dem, w 1983 roku nakładem prowadzonej przez członków Flux Of Pink Indians wytwórni Spiderleg, ukazał się pierwszy i, jak się potem okazało, jedyny album grupy zatytułowany "In Darkness There Is No Choice". Krążek ten dotarł na drugie miejsce listy najlepiej sprzedawanych w Wielkiej Brytanii płyt z muzyką niezależną. Co więcej, historia pokazała także, że stał się jednym z najważniejszych albumów w historii punka. Kolejne wydawnictwo Antisect - epka "Out From The Void", to także niezwykle ważna pozycja w dziejach muzyki hardcore/punk. Uznawana jest bowiem, oprócz płyt Amebix, za jedną z definiujących nową odmianę hardcore punka jakim był crust. Pomimo ofert ze strony wytwórni Mortarhate, prowadzonej przez członków Conflict, a zarazem - co ciekawe, Genesisa P. Orridge'a, Antisect nie nagrał kolejnego albumu. Targany rozlicznymi problemami zespół rozpadł się w 1987 roku, aby powrócić na scenę dopiero 24 lata później. Nagrana po reaktywacji, sprzedawana tylko na koncertach (i już uzyskująca wysokie ceny na ebayu), dziesięciocalówka pokazała, że zespół jest w doskonałej formie. Świadczą o tym także entuzjastyczne recenzje występów Antisect na żywo m.in. podczas renomowanego fińskiego punkowego festiwalu Puntala Rock czy trasy zagranej przez grupę na przełomie maja i czerwca w USA (gdzie angielska formacja była jedną z głównych atrakcji słynnego festiwalu Chaos In Tejas).


WOLFBRIGADE (Szwecja)

Ten założony w 1995 roku zespół jest jedną z ważniejszych formacji współczesnej sceny hardcore punk i jednym z czołowych przedstawicieli nurtu d-beat. Na przestrzeni lat w składzie Wolfbrigade (znanego na początku działalności pod nazwą Wolfpack) znajdowali się lub nadal znajdują, członkowie takich grup jak Anti Cimex, Asta Kask, To What End? czy Sju Svara Ar. Grupa ma na koncie setki doskonale przyjętych koncertów oraz kilkanaście znakomitych albumów i epek. Ostatnie wydawnictwo Wolfbrigade to wydany kilka tygodni temu, nakładem wytwórni Southern Lord i La Familia, album "Damned" - już uważany za jedną z najlepszych płyt roku w kategorii hardcore/punk.


FUTURE RUINS (Szwecja)

Zespół powstał w 2009 roku na gruzach formacji Massmord - doskonale znanej zwolennikom klasycznej szwedzkiej szkoły hardcore punka. Future Ruins grają mocny d-beat hardcore wzbogacony szczyptą metalu. Zespół odbył dotąd dwie europejskie trasy koncertowe, a w ubiegłym roku ukazał się jego debiutancki album wydany zarówno w Europie, jak i w USA.


SJU SVARA AR (Szwecja)

Sju Svara Ar to grający melodyjnego punk rocka zespół, w którego składzie znajdują się członkowie i członkinie takich kapel jak Burning Kitchen, Abductee SD, Asta Kask i Wolfbrigade. Grupa znana jest z żywiołowych koncertów. W ubiegłym roku ukazał się jej debiutancki, bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy, album "Storma Varje Hjarta".


REGRES

Jedna z czołowych polskich kapel hardcore punk, istniejąca od 1999 roku i od początku wyróżniająca się pozytywnym przekazem i energicznymi koncertami. Przez większą część swojej działalności Regres związany był z wytwórnią Refuse Records, która opublikowała trzy jego pierwsze materiały ("Regres" MC, 2002; "Punk Rock Pozytyw", MC/CD, 2003; "W Naszych Dłoniach" CD, 2006), jednak jego ostatnią jak dotąd płytę, zatytułowaną "Ta Iskra Wciąż Płonie", opublikowała na CD i winylu oficyna In Our Hands - prowadzona m.in. przez wokalistę zespołu. Kilka dni temu grupa zakończyła kolejną sesję nagraniową, której efekt powinien ujrzeć światło dziennie w najbliższych miesiącach.


CALM THE FIRE

Jedna z czołowych trójmiejskich kapel hardcore punk, istniejąca od blisko dziesięciu lat. Zespół początkowo grał metalcore, lecz stopniowo ewoluował w stronę mocnego hardcore'u z wpływami szwedzkiego death metalu. Calm The Fire ma na koncie trzy płyty - "Under The Pressure", "Blackout" i wydany w ubiegłym roku LP "There Is No Cure", którym grupa ugruntowała swoją mocną pozycję na polskiej scenie hardcore punk.


CAST IN IRON

Upał lata 2010 roku nie posłużył specjalnie głowom kilku chłopaków, którzy postanowili stworzyć muzyczną hybrydę, o której z pewnością nie można powiedzieć, że to soundtrack do beztroskich wakacji. Byli i obecni członkowie kilku warszawskich zespołów (Government Flu, Drip of Lies, Daymares, Coalition, Sunrise, Born Anew, by wymienić część z nich) stworzyli muzykę ponurą i wściekłą, czerpiąc z dokonań mistrzów "brudnego" grania takich jak Born Against, Rorschach, Neurosis,  Cursed czy Converge. Goryczy i frustracji wystarczyło, aby powstał od razu pełnowymiarowy materiał, składający się z dziewięciu kawałków, który w marcu 2011 roku został opublikowany przez wytwórnię Nikt Nic Nie Wie (na winylu i jako CD). Od tego czasu Cast In Iron zagrał kilkadziesiąt doskonale przyjętych koncertów, odbywając m.in. dwie trasy zagraniczne.


Zobacz naszą relację z festiwalu w 2010 roku:


www.diyfest.scenaonline.org

(fot. Geraldine Hudson)

Informacja o biletach

Dzień I (13.07.) - 35 zł
Dzień II (14.07.) - 40 zł

Przeczytaj także