stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Wciąż można oglądać dwie wystawy zostały poświęcone pomysłom i projektom młodych projektantów - studentów i absolwentów szkół plastycznych i technicznych. "Design Innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre", "Dyplomy ASP w Gdańsku" to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ogromny potencjał polskich i zagranicznych projektantów, którzy dopiero rozwijają skrzydła.

24 stycznia - 7 lutego 2025, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 23

niedziela, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Gdynia Design Days 2013 to szansa dla najmłodszej generacji projektantów, by zaprezentować swoje możliwości, a dla publiczności, by zobaczyć pomysły, projekty i prototypy, do których nie jest łatwo samodzielnie dotrzeć. Wszystkie zaskakują przebojowością, odwagą i kreatywnością. Dlaczego warto postawić na młodych? Sprawdźcie!

#DESIGN INNOWACYJNY. RZECZY PIĘKNE I MĄDRE | 6 - 31 lipca | PPNT

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami i nowoczesnością. Symbolem tego podejścia jest rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego, w którym swoją przystań znalazło wiele młodych i rozwijających się firm. Dlatego właśnie PPNT jest doskonałym miejscem, by pokazać drugą edycję wystawy "Design Innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre". Po sukcesie pierwszej edycji, kuratorka, Ksenia Piątkowska, ponownie zebrała wizjonerskie prace młodych projektantów z Polski i zagranicy, m.in. z Danii. Stworzone przez studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni zaskakują swoją odwagą, bezkompromisowością i siłą wyrazu estetycznego. A co najważniejsze, mogą stać się inspiracją dla producentów i przedsiębiorców. Lampa BIONIKA z piłeczek pingpongowych, lampy o nietypowych formach, które są zarówno użytecznym przedmiotem, jak i elementem wystroju wnętrza - to tylko kilka przykładów projektów, które można zobaczyć na wystawie.

- W tym roku prezentujemy projekty, które są piękne, dzięki zawartej w nich mądrości. Przedstawiamy dwie grupy koncepcji: te, które wykorzystują znany już materiał w dotąd nieznany, niestosowany sposób oraz te, które z materiałów odpadowych, recyklingowych tworzą nową formę i jakość - opowiada Ksenia Piątkowska, kuratorka wystawy.

Do pierwszej grupy należy kolekcja z The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Design, w której projektanci eksperymentują z HI-MACS®, kamieniem akrylowym, znanym pod nazwą Corian. Współcześnie stosowany jest m.in. do produkcji blatów kuchennych czy okładzin fasadowych. Ciekawym projektem jest także bambusowy rower stworzony wspólnie przez firmy Fera Bikes i Erboo. Drugą grupę prezentują studenckie projekty z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykorzystują zbędne przedmioty codziennego użytku oraz nowe materiały powstałe w wyniku przetworzenia odpadów. Szczególne miejsce na wystawie zajmują projekty architektoniczne, które ilustrują ideę piękna poprzez mądrość zastosowanych rozwiązań w większej skali, skali na co dzień trwale wpływającej na życie człowieka.

- Wystawa "Rzeczy piękne i mądre" podchodzi wielopłaszczyznowo do tegorocznego hasła festiwalu - "Na styku". Pokazujemy potencjał przedmiotów uznawanych za bezużyteczne (na styku nieprzydatności i ponownych narodzin - tzw. życie po życiu śmieci), prezentując studenckie prace non-profit oraz komercyjne projekty młodych twórców, którzy już osiągnęli sukces i zestawiając przedmioty codziennego użytku z architekturą obiektów użyteczności publicznej - tłumaczy Ksenia Piątkowska.

PROJEKTANCI, KTÓRYCH MOŻNA ZOBACZYĆ NA WYSTAWIE:

Bastian | The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Design
Aleksandra Radej
Dominika Bigaj |ASP Kraków
Katarzyna Jaskółka | ASP Kraków
Gabriela Gajek | ASP Kraków
Justyna Zych | ASP Kraków
Natalia Sienkiewicz | ASP Kraków
Weronika Tylec | ASP Kraków
Robert Kornijenko | FeraBikes
Kinga Matusiak | ClipClop
Kurator wystawy: Ksenia Piątkowska

Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kiedy: 6 - 31 lipca
Godziny otwarcia: 12:00 - 20:00
Wstęp wolny