stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawy, warsztaty i spotkania z najlepszymi polskimi projektantami, m.in. Oskarem Ziętą i Olą Gacą, miejska akcja "Śledź Design", działania w nowych prototypowniach Centrum Designu Gdynia w PPNT, pokaz mody, koncert Mazolewski & Modzelewski i nowy, odświeżony Projekt Market - to tylko część atrakcji, które szykujemy podczas szóstej edycji Gdynia Design Days. Każdy będzie mógł zetknąć się z designem w takiej formie, która najbardziej go pasjonuje - wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

sty 12

niedziela, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Kawiarnia Żak ul....
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł

w każdy wtorek (do 24.06), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
#WARTO BYĆ
W tym roku to, co lokalne będzie na styku tego, co ważne i modne w Polsce i na świecie. Szósta edycja Gdynia Design Days współtworzona jest w dużym stopniu przez lokalne środowisko projektowe. Doradcą programowym festiwalu i kuratorem głównej wystawy - "Na styku" jest Paweł Pomorski ze studia MALAFOR. Do współpracy przy wystawie zaprosił grono wyśmienitych projektantów z całej Polski. Twórcami projektu Terminalu Designu jest z kolei trójmiejska grupa projektowa TABANDA, czyli Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomasz Kempa. TABANDA jest także kuratorem wystawy "Współczesne Improwizacje" pokazującej kulisy pracy lokalnych projektantów.

Dlaczego warto być w Gdyni od 5 do 14 lipca?

- W tym roku jesteśmy bardzo lokalni, nadmorscy, pomorscy. Zaprezentujemy dwie wystawy stworzone z myślą o naszym regionie. Prototypy stworzone na wystawę główną z pewnością pozwolą nam spojrzeć z innej perspektywy na styk morza i lądu i naszą codzienność. Większość wystaw odbywa się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Gorąco zachęcam do pokonania tego niewielkiego dystansu. Festiwal to jedna z niewielu okazji, aby odwiedzić przestrzenie nowych prototypowni i poczuć atmosferę miejsca, w którym już niedługo rozpoczniemy ciekawe inicjatywy projektowe - zachęca Izabela Kotkowska, koordynator Gdynia Design Days - Warto również odwiedzić sam Terminal Designu na placu Grunwaldzkim i po prostu z nami pobyć. Gwarantujemy świetną atmosferę, a na deszczowe lato jesteśmy przygotowani! - podkreśla.

5 lipca, w ramach imprezy otwierającej festiwal, wystąpi gościnnie Wojtek Mazolewski, którego muzyka stanowi również jedną z... improwizacji w ramach wystawy "Współczesne improwizacje".

pdf

#TERMINAL DESIGNU | SERCE FESTIWALU | miejsce spotkań i wydarzeń
Po dwóch latach przerwy spowodowanych remontem Teatru Muzycznego Terminal Designu wraca na plac Grunwaldzki! Takiego Terminalu jeszcze nie było - w piętrowej konstrukcji znajdzie się przestrzeń wystawiennicza, wykładowa, warsztatowa, strefa multimedialna, przestrzeń gastronomiczna, księgarnia i strefa wakacyjnego relaksu. Dzięki temu po wysłuchaniu wykładu lub po warsztatach każdy może wypić kawę, wygrzać się w słońcu lub porozmawiać ze specjalistą, czy projektantem. Autorem koncepcji przestrzennej Terminalu Designu jest grupa projektowa TABANDA.

#WYSTAWA | #WSPÓŁCZESNE IMPROWIZACJE
Kurator wystawy: Tabanda | Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa
Gdzie: Terminal Designu - Plac Grunwaldzki
Kiedy: 5 - 14 lipca w Terminalu Designu | 15 - 31 lipca PPNT
Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

Jaki potencjał twórczy mają pomorscy projektanci i producenci? Na to pytanie odpowiada wystawa "Współczesne Improwizacje". Kuratorzy koncentrują się na sposobie, metodzie oraz procesie powstawania różnych produktów. Przybliżają także definicję twórczej improwizacji w pracy projektowej i przypominają o wartości warsztatów rzemieślniczych. Każdą historię z zakresu wzornictwa, muzyki, animacji opowiadają, pokazując widzowi, co kryje się za drzwiami warsztatu, pracowni lub studia. TABANDA wyszukuje ciekawe historie, zdjęcia, odkurza szkice i prototypy. To pretekst, by zastanowić się, w jaki sposób stolarz doszedł do projektu formy swojego krzesła, jaki kierunek wybrał, a który porzucił i co zaskakującego odkrył po drodze? Kuratorzy przyglądają się, jak muzyk komponuje melodię już od pierwszych jej taktów - ile w tym improwizacji, a ile przygotowań? Wspólnie zajrzymy także do... kurnika i z wnikliwością przeanalizujemy jajko od kury z wolnego wybiegu - jakie warunki trzeba spełnić, by osiągnąć tak doskonałą formę? Wszystkie te poszukiwania przyczynią się do rekonstrukcji momentu, w którym współczesny twórca, przy użyciu prymitywnych narzędzi, rozpoczął swoją improwizację, nadając osobowość i indywidualność produktu. Będziemy świadkami magii tworzenia i kreowania.

#BALTIC FASHION BUSINESS COOPERATION EVENT / #WARSZTATY / #SHOWROOM /
# POKAZ MODY

Gdzie: Terminal Designu | Plac Grunwaldzki
Kiedy: 12-13 lipca
Szykuje się wielkie spotkanie projektantów i producentów z regionu Morza Bałtyckiego! Podczas dwóch dni wykładów i spotkań uczestnicy będą mieli okazję nawiązać otwarty dialog i przeprowadzić konstruktywną wymianę myśli na temat szeroko rozumianej branży designu, możliwości współpracy na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Wskażemy obszary o wysokim potencjale rozwoju oraz zdefiniujemy te, które wymagają poprawy, bądź zastąpienia nowymi rozwiązaniami.
Wydarzenie składa się z trzech części:

# PANEL DYSKUSYJNY dla projektantów, MŚP i instytucji
Będziemy gościć ekspertów w dziedzinie design management, producentów, projektantów, przedsiębiorców. Moderatorem dyskusji będzie redaktor naczelna magazynu Design Alive - Ewa Trzcionka.

#WARSZTATY
W ramach spotkania odbędą się dwa warsztaty dla profesjonalistów. Pierwszy dotyczyć będzie obsługi oprogramowania UNICUTbyOptitex i będzie przeznaczony dla konstruktorów ubrań, właścicieli firm, kierowników produkcji oraz osób odpowiadających za proces produkcji. Drugi warsztat skierowany jest z kolei do młodych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą w branży modowej i szukają pomocy w rozwinięciu swoich pomysłów.

#SHOWROOM / #POKAZ MODY
Showroom to miejsce, w którym firmy odzieżowe i projektanci będą mogli zaprezentować swoje kolekcje. Celem jest pokazanie potencjału twórczego projektantów oraz odkrycie i promocja młodych talentów. Będzie to również doskonała okazja do znalezienia nowych partnerów biznesowych. W showroomie wezmą udział młodzi projektanci z całej Polski. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

# PROJEKT MARKET | targowisko designu |

Gdzie: Terminal Designu
Kiedy: 5 - 7 lipca

Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

"Projekt Market" to możliwość spotkania z młodymi producentami i twórcami. Innowacyjne projekty, przedmioty i po raz pierwszy w historii festiwalu także POMYSŁY zostaną pokazane w Terminalu Designu na Placu Grunwaldzkim. "Projekt Market" pozwala każdemu poczuć siłę designu, a dla projektantów jest okazją do wymiany doświadczeń na temat wzornictwa i zaprezentowania się w luźnej, letniej formule.

W tym roku twórcy będą mogli zaprezentować nie tylko gotowe produkty. Projektanci będą mogli przedstawić także projekty, który są zapowiedzią produktu lub ciekawej usługi.

#WARSZTATY dla dzieci i dorosłych |
Warsztaty dla dzieci i dorosłych to jeden z największych hitów Gdynia Design Days. Szczegółową listę tegorocznych warsztatów wraz z opisem prześlemy w kolejnym komunikacie.

#SPOTKANIA | #WYKŁADY
Do tego mnóstwo popołudniowych wykładów ekspertów, spotkań z projektantami i przedsiębiorcami, którzy wykorzystują design w działalności swoich firm.

#POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY | miejsce wystaw oraz warsztatów dla projektantów

# WYSTAWA GŁÓWNA | # NA STYKU

Kuratorzy wystawy: Agata Kulik-Pomorska & Paweł Pomorski, MALAFOR
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kiedy: 5 lipca - 31 lipca
Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

Wystawa główna jest rozwinięciem idei "NA STYKU". Dziwne? Nie! Oczywiste. Design to przecież działania na styku: sztuki i przemysłu; masowości i unikatowości; typowości i oryginalności; powszechności i specyficzności. Sześć grup projektowych z całej Polski, przygotowało projekty dedykowane naszemu regionowi. Co zaprezentują? Efektem będą prototypy nawiązujące do specyfiki nadbałtyckości, dające nowe spojrzenie na region lub zrealizowane przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu.

Projektanci biorący udział w projekcie:
- Bartosz Mucha / POOR DESIGN
- Jakub Gołębiewski
- Paweł Grobelny
- Paulina Krauza & Jacek Ryń / RAZY 2
- Katarzyna Sokołowska & Wojciech Sokołowski / SOKKA
- Agata Kulik-Pomorska & Paweł Pomorski / MALAFOR

#WYSTAWA | #DESIGN INNOWACYJNY. RZECZY PIĘKNE I MĄDRE

Kurator wystawy: Ksenia Piątkowska
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kiedy: 5 - 31 lipca
Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. Dlatego jedną z wystaw ponownie poświęcamy innowacyjnym projektom. Wystawa "Rzeczy piękne i mądre" zaprezentuje wizjonerskie prace młodych projektantów z Polski i zagranicy. Innowacja jest niezbędna, by tworzyć rzeczy piękne i mądre. Tych innowacyjnych rozwiązań, innowacyjnych poszukiwań najlepiej szukać wśród studentów. Młodzi projektanci coraz częściej pokazują przedmioty i projekty, które w niekonwencjonalny sposób rozwiązują problemy w nowatorski sposób. Dlatego w tegorocznej edycji spotkań ze współczesnym wzornictwem chcemy zaprezentować najciekawsze prace stworzone przez studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni. Projekty zaskakują swoją odwagą, bezkompromisowością i siłą wyrazu estetycznego. Mogą stać się inspiracją działań w realnych sektorach gospodarki. Niektóre z nich są już opracowywane we współpracy z przemysłem.

# WYSTAWA | #DYPLOMY ASP W GDAŃSKU
Kurator wystawy: ASP w Gdańsku oraz Centrum Designu Gdynia
Gdzie: Pomorski Park Naukowo - Technologiczny
Kiedy: 5 - 31 lipca
Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

Po raz pierwszy na festiwalu Gdynia Design Days możemy zobaczyć prace dyplomowe studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Akademia otwiera się na zwiedzających i pokazuje wszystko to, co najlepsze na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Mamy więc okazję zobaczyć prace młodych projektantów tworzących na styku pracy akademickiej i zawodowej. Prezentowane projekty zostały wyłonione spośród wszystkich dyplomów magisterskich i licencjackich - pokazują najbardziej twórcze, lekko szalone, nowatorskie, pomysłowe i estetyczne projekty, jakie powstają na ASP w Gdańsku. W trakcie trwania wystawy na GDD 2013, spośród eksponatów zostaną wyłonione dwie najlepsze prace z wzornictwa i architektury. Całość prezentowana jest w przestrzeni zaaranżowanej przez samych studentów - to studenci projektują dla studentów, a wykreowana przestrzeń jest efektem pracy trzech studentek z koła naukowego "360 º sztuki".

# WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW
Szczegółową informację na temat warsztatów dla profesjonalistów prześlemy w kolejnym komunikacie prasowym.
#GDYŃSKI PLENER PROJEKTOWY
Kurator: Piotr Mikołajczak
Kiedy: 7 - 14 lipca
Gdzie: Prototypownia PPNT | Plaża Śródmieście

To już druga edycja Gdyńskiego Pleneru Projektowego. W ubiegłym roku projektanci z całej Polski tworzyli aranżację wnętrza dawnej Wymiennikowni ciepła w Gdyni Chyloni, kreując przestrzeń Centrum Kreatywności Młodzieży. Tym razem zadaniem uczestników pleneru będzie realizacja projektu na styku lądu i wody. Przedmiotem projektu mają być obiekty pływające przeznaczone do rekreacji na przybrzeżnej wodzie, jednocześnie sprawdzające się podczas relaksu na plażowym piasku.

Zaproponowane modele, skonstruowane z tanich, lekkich i powszechnie dostępnych materiałów, zostaną przetestowane na gdyńskiej plaży.

Plener jest skierowany do profesjonalnych projektantów, którzy ukończyli studia, realizują się rynkowo, a jednocześnie chcieliby współtworzyć środowisko zawodowe w Polsce.

# POZOSTAŁE PUNKTY PROGRAMU

# WYSTAWA | # W WITRYNACH
Kurator: Centrum Designu Gdynia
Gdzie: Witryny sklepowe przy ul. Świętojańskiej | Gdynia
Kiedy: 5 - 14 lipca
Godziny otwarcia: 24h

W tym roku po raz pierwszy w ramach Gdynia Design Days zorganizowana zostanie wystawa "W witrynach", podczas której zaprezentują się młodzi projektanci wychodzący w swych projektach poza wyznaczone granice w myśleniu o przedmiocie.

Tegoroczne hasło festiwalu, odzwierciedla ideę wystawy i miejsce jej prezentowania. Sklepowe witryny, w których swoje prace pokażą młodzi, zdolni projektanci, znajdują się na styku strefy publicznej i strefy prywatnej. Pokazywane w nich obiekty znajdują się zaś na styku projektowania i społecznego zaangażowania. Niekonwencjonalne materiały łączą się tu z ekologicznym i zrównoważonym podejściem do produktów. Widelec, czy łyżka staje się elementem lampy, a zwykły szary papier zmienia się w funkcjonalną i pojemną torbę na zakupy. Dzięki zgięciom i zaskakującym rozwiązaniom torba nie tylko jest wytrzymała i przystosowana do wielokrotnego użytku, ale także po złożeniu mieści się w damskiej torebce.

#ŚLEDŹ DESIGN |#MINI TAXI

Kolejna odsłona akcji miejskiej - ŚLEDŹ DESIGN, podczas której na rowerach będzie można odwiedzać designerskie miejscówki. Organizatorzy przygotowali specjalne stojaki na rowery. Nowością będą bezpłatne taksówki MINI, które w weekend będą rozwozić uczestników między punktami festiwalu.

#SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU
W zeszłym roku kilkuset chętnych ruszyło w podróż do przeszłości trasą najstarszych i najciekawszych architektonicznych atrakcji Gdyni. W tym roku także starczy miejsc dla wszystkich, którzy chcą poznać miasto od podszewki.

Organizatorem kolejnej edycji jest Centrum Designu Gdynia, jednostka powołana przez Miasto Gdynia, działająca w ramach Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego.

Przeczytaj także