stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 8-9

sobota - niedziela, g. 10:00

Wstęp wolny

7 lipca 2024 - 28 lutego 2025, g. 10:00 - 18:00

bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
Gdynia Design Days to międzynarodowe wydarzenie, o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, popularyzujące design krajów nadbałtyckich, adresowane do masowej publiczności, projektantów, grup zawodowych z obszaru kreatywnego biznesu oraz przedsiębiorców wszystkich branż. Celem Gdynia Design Days jest promocja kreatywnego, nowoczesnego projektowania otaczającej nas rzeczywistości poprzez atrakcyjne w formie prezentacje dobrze zaprojektowanych rozwiązań - przedmiotów i usług w sferze prywatnej i przestrzeni publicznej i interakcję z publicznością.

Gdynia Design Days to wydarzenie cykliczne organizowane co roku, które pozycjonuje polski design jako część historii myśli projektowej Europy i jest spójne ze strategią tworzenia przez Unie Europejską marki Regionu Bałtyku. Formuła wydarzenia: wystawy w różnych lokalizacjach miasta, wydarzenia w przestrzeni publicznej, warsztaty z projektowania, prezentacje designerów, wykłady międzynarodowych gwiazd designu, imprezy towarzyszące w klubach Trójmiasta.

Gdynia Design Days stanowi element strategii miasta jako miejsca przyjaznego dla designu i biznesu kreatywnego.

Design w Kontenerach to centrum wydarzeń w ramach Gdynia Design Days 2009.
Swój udział w wystawie potwierdzili między innymi: PaperDolls Design z Estonii, międzynarodowa grupa Polygon, Alelale, Razy2, Limo, Wzorowo, OOdesign, 60bag, Kosmos Project, Lapolka, Kafti oraz Biuro Kreacja. W kontenerach największych polskich galerii designu zobaczyć będzie można historię designu i współczesne produkty. Miłośnicy projektów vintage również znajdą coś dla siebie. W kontenerze studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych zobaczyć będzie można najbardziej innowacyjne, kreatywne pomysły młodych projektantów. W kontenerze dla dzieci będą odbywały się warsztaty dla najmłodszych, prezentowane też będą kreatywne pojemniki Y-Water zaprojektowane
przez Yvesa Béhara. Wieczorami, przy biesiadnym stole prezentować wiedzę będą goście - specjaliści i miłośnicy designu. Wykłady, prezentacje i dyskusje organizowane są we współpracy ze znanymi projektantami, wykładowcami oraz praktykami wzornictwa. Swoją obecność potwierdziła prof. Czesława Frejlich z Akademii Sztuk pięknych w Krakowie, redaktor naczelna kwartalnika 2+3D, dr Marek Średniawa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dr hab. Marek Adamczewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który prowadzi pracownię Marad Design. Wstęp dla każdego. W strefie relaksu będzie można odpocząć, zjeść i posłuchać prezentacji. Dzieci, pod okiem wykładowców, będą mogły spróbować własnej kreacji i projektowania w interaktywnych formach edukacji i zabawy, w specjalnie dla nich przygotowanym kontenerze i na placu w miasteczku designu. Kuratorem i organizatorem wystawy Design w Kontenerach jest gdańskie studio projektowe 1:1, które wygrało konkurs zamknięty na organizację i realizację wystawy, organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - organizatora GDD 2009. Szefuje mu projektant i wykładowca na wydziale wzornictwa ASP w Gdańsku, Jarosław Szymański. Studio otrzymało niedawno pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję scenografii wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Studio pracowało dla takich firm i marek, jak Roger, Flowair, Profim, Reserved, Insgraf, Cropptown, Rejs, Home&You, Cezos czy Royal Collection.
Wystawa Design.

Design w Przestrzeni Miasta - to wystawa poświęcona energii odnawialnej. W centralnych punktach miasta staną totemy symbolizujące 5 nowych źródeł energii: słońce, wodę, wiatr, biomasę i biogaz. Totemy edukacyjne - przeskalowane, oryginalnie zaprojektowane obiekty umieszczone w strategicznych częściach miasta, w zaskakujący sposób zilustrują zastosowanie źródeł energii odnawialnej.

"Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj" to wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 9 lipca do 30 sierpnia. Ekspozycja przywołuje ideę czterech elementów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją i przetrwaniem na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Design - według szwedzkich projektantów, ma nam to życie ułatwiać, polepszać jego jakość i zwyczajnie uprzyjemniać.
Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie około 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Uczestnicy Gdynia Design Days będą mogli przekonać się, na czym polega siła i urok szwedzkiego designu, kojarzonego powszechnie z takimi cechami, jak: funkcjonalność, elegancja, prostota, czyli tym, co dziś oznacza "szwedzki styl". Będzie to pierwsza narodowa prezentacja w ramach Gdynia Design Days, zbiegająca się z objęciem przez Szwecję od 1 lipca przewodnictwa
w Unii Europejskiej. Kuratorem wystawy jest Margarita Matiz Bergfeldt, projektantka wzornictwa przemysłowego pracującą na wielu polach designu, którą Instytut zaprosił do współpracy. Obecnie prowadzi własne studio projektowe, a w przeszłości pracowała dla takich firm jak Whirlpool czy Electrolux. Zasłynęła m.in. udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej
International Space Station ISS. Poza projektowaniem produktów zajmuje się także projektowaniem przestrzeni, wystaw, rzemiosłem oraz prowadzi wykłady na temat designu. Honorowym patronem wystawy jest Ambasada Szwecji w Polsce.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ GDYNIA DESIGN DAYS 2009

Nadbałtycki Design

Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj.
Uroczyste otwarcie wystawy
09.07 17:00
Muzeum Miasta Gdyni

Inauguracja Gdynia Design Days 2009 - z udziałem zaproszonych gości

Design w Kontenerach
9-19.07 (codziennie od 12:00 do 20:00)
Plac Grunwaldzki

W 21 portowych kontenerach prezentować będą swoje produkty polskie i międzynarodowe studia projektowe oraz największe polskie galerie designu. Produkty będzie można kupić. W kontenerze studentów Wydziału Wzornictwa ASP zobaczyć będzie można innowacyjne pomysły młodych projektantów.
W kontenerze dla dzieci będą odbywały się warsztaty dla najmłodszych. Do zabawy dostępne będą
kreatywne pojemniki Y-Water, zaprojektowane przez Yvesa Béhara. Kuratorem i organizatorem wystawy Design w Kontenerach jest gdańskie studio projektowe 1:1, któremu szefuje projektant i wykładowca na wydziale wzornictwa ASP w Gdańsku, Jarosław Szymański.

Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj
9.07-19.07 (codziennie od 12:00 do 19:00), 19.07-30.08 (10:00-17:00)
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa prezentująca ideę czterech elementów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją i przetrwaniem na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie około 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Kuratorem wystawy jest Margarita Matiz Bergfeldt, projektantka wzornictwa przemysłowego. Obecnie prowadzi własne studio projektowe, a w przeszłości
pracowała dla takich firm jak Whirlpool czy Electrolux.

Design w Przestrzeni Miasta
Design w Przestrzeni Miasta
9-30.07 codziennie Gdynia

Wystawa poświęcona energii odnawialnej. W centralnych punktach miasta staną totemy symbolizujące źródła energii: słońce, wodę, wiatr, biomasę i biogaz.

Dni Biznesu Kreatywnego

Wprowadzenie nowego produktu na rynek - warsztaty
13-17.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Warsztaty dla projektantów, organizowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, w ramach
finansowanego ze środków unijnych programu "Zaprojektuj Swój Zysk".

Dobry Wzór 2009
9-19.07, od 10:00 do 20:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Wystawa finalistów i laureatów tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór 2009, na najlepiej
zaprojektowane produkty na polskim rynku, organizowanego przez IWP pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki. Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Wystawa Yves Béhar
9-19.07, od 10:00 do 20:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Yves Béhar i zaprojektowane przez niego obiekty ilustrujące modele współpracy projektanta
z przedsiębiorstwem, m.in. laptop XO za 100 dolarów. W ramach wystawy warsztaty dla dzieci.
Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Young Design
16.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Prezentacja finalistów i laureatów tegorocznej edycji organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Young Design, którego celem jest wyłonienie projektanta o największym potencjale rynkowym

Imagine Cup
16.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Prezentacja finalistów międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2009, w kategorii Projektowanie
Oprogramowania. Interdyscyplinarne zespoły, w skład których wchodzą designerzy, zaprezentują
projekty funkcjonalne, wraz z wariantami modeli biznesowych i zastosowań rynkowych.


Lokalizacje wystaw i wydarzeń:
• Pomorski Park Naukowo - Technologiczny,
Al. Zwycięstwa 96/98

• Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Zawiszy Czarnego 1

• Plac Grunwaldzki,
centrum miasta

• Skwer Kościuszki
• Ulice Miasta Gdyni

MAPA MIESC GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ WSZYSTKIE WYSTAWY

Przeczytaj także