Jesteśmy wszędzie po trochu. Łatwo nam przeoczyć fakt, że podążamy mglistą drogą, której nie rozświetla silna i spójna idea.
Zasoby i rozwiązania mamy w zasięgu ręki, ale jeszcze nie w garści. Globalna skala i zróżnicowanie problemów prowokują do podejmowania prób, poszukiwania odpowiedzi w wielu miejscach równocześnie. W multikryzysach i przyspieszającej współczesności nie jesteśmy w stanie pochwycić ich wszystkich. Zatrzymajmy się więc na moment i rozejrzyjmy. Może nie musimy już dalej szukać?
Tak jak Gdynia w swoich pierwotnych założeniach miała stać się remedium na dolegliwości miast epoki przemysłowej, na kłopoty społeczne i ograniczenia polityczne, tak i teraz marzy nam się wektor ku lepszemu. Nadzieję pokładamy w projektowaniu. Jego potencjał oraz odpowiedzialność wobec współczesności silnie wybrzmią w trakcie tegorocznej edycji Gdynia Design Days. Wykorzystamy jeden z najważniejszych festiwali projektowania w Polsce, by rozmawiać o idei, której potrzebujemy, by mądrze korzystać z istniejących narzędzi. Po raz kolejny gdyńskie spotkania wokół wystaw, warsztatów, wykładów i innych form wymiany wiedzy zaowocują inicjatywami dla lepszego jutra.
przystanąć, zobaczyć i zrozumiećNie do końca pojmujemy miejsce, w którym się obecnie znajdujemy. Jesteśmy zagubieni w wielogłosie i wielowątkowości, redefinicji eksperckości. Alarmujące wyniki badań naukowych, podążające za nimi dyrektywy i oczekiwania społeczne sprawiają, że osoby projektujące stają przed zadaniem - być może - niemożliwym.
Design zrównoważony, inkluzywny, uniwersalny, spekulatywny, posthumanistyczny... O czym mówią te pojęcia
i jak wyłuskać wspólny dla nich mianownik? Potrzebujemy powiedzieć sobie, na jakie wyzwania chcemy i
jesteśmy w stanie odpowiadać. Jak projektować i dla kogo? Czy poszukiwać nowego, skoro wypracowaliśmy już
całe naręcza innowacji?
wewnętrzne stany skupieniaPoświęcenie komuś lub czemuś pełnej uwagi wydaje się być wielką szczodrością w sytuacji, kiedy walczą o nią powiadomienia, zadania i oczekiwania. Nic dziwnego, że trudno nam spriorytetyzować wyzwania globalne, skoro tak łatwo jest się zagubić w etapach rozwoju osobistego, pomiędzy siłownią a kursem językowym, w premierach i bestsellerach. Powoli zaczynamy dostrzegać nasze przebodźcowane relacje z nowymi mediami, odczuwać własne niedostosowanie do warunków, które dla siebie tworzymy. Co konkretnie nie działa? Jak nie szkodzić - sobie i otoczeniu? Jak odzyskać skupienie, ten cenny zasób?
decentralizacjaRozproszenie prowokuje do myślenia o tym, co by było, gdyby zdecentralizować zasoby. Gdyby przemyśleć rolę i potencjały małych miast, dzielnic oddalonych od kluczowych punktów i węzłów? Rozciągamy miejskie tkanki, tworząc obrzeża i suburbia, ale nie radzimy sobie z konsekwencjami: dostępnością i jakością usług, życia kulturalnego i publicznego, logistyki. Jak odpowiedzialnie budować współczesną i przyszłą miejskość? Również tę małoskalową.
pytajmy, na rozwiązania przyjdzie czasTegoroczna edycja GDD będzie edycją wyjątkową. Festiwal dojrzał, obchodzi swoje osiemnaste urodziny, dlatego proponujemy mu lekką przemianę. Zamierzamy otworzyć wątki i pozwolić sobie na kontestację, ale nie licytować się na najlepsze innowacje. Zbyt często poddajemy się przymusowi natychmiastowej reakcji, próbujemy zdążyć przed kolejną porcją wyzwań. Zapraszamy was do otwartych dyskusji, do podważania i namysłu - niech pytania stawiane w trakcie festiwalu nurtują was przez kolejne miesiące, a idee fermentują. Za rok spotkamy się ponownie, tym razem myśląc rozwiązaniami.
Oto kilka z wystaw, które będzie można obejrzeć już pod koniec czerwca:
- "Cykl"- odwiedzając wystawę będzie można dowiedzieć się, co oznacza cykl życia produktu i jakie są jego etapy oraz zobaczyć konkretne przykłady analiz LCA, dzięki którym łatwiej zrozumieć, jaki wpływ na środowisko mają różne przedmioty.
Kuratorka: Dorota Kabała.
- "Ghosts of Tomorrow" - plenerowa ekspozycja wielkoformatowych flag, będących nośnikiem ważnych tematów i świadectwem naszych - jako ludzkości - porażek społecznych, ekologicznych i systemowych. Kurator: Kuki Krzysztof Iwański.
- "Sztuka starzenia"- kim będziemy i co będzie dla nas ważne w świecie, który nie zwalnia? Wystawa to próba spojrzenia w przyszłość nas wszystkich i proces starzenia się społeczeństw
Kuratorzy: Izabela Serej, Aleksandra Majdzik-Cisowska i Szymon Serej.
- "Typoteka.pl" - opowieść o tożsamości, pamięci i projektowaniu, czyli wystawa poświęcona polskim krojom pisma i ich twórcom.
Kuratorzy: Mateusz Machalski, Michał Jarociński, Andrzej Tomaszewski, Adam Twardoch, Ania Wieluńska, Borys Kosmynka.
- "Produkt mieszkanie" - jakie są przyczyny i systemowe uwarunkowania kryzysu mieszkaniowego? Czy analizując typowe mieszkania powstające w tym samym mieście, lecz w odmiennych kontekstach społeczno-ekonomicznych, możemy lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszego systemu mieszkaniowego?. Kuratorzy: Zofia Piotrowska, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska.
- "Nowa generacja" - nie zadają tych samych pytań i nie szukają tych samych odpowiedzi. Nie boją się myśleć i działać inaczej - poza tym, co znane i oczywiste. Nowa generacja to przegląd prac z pięciu polskich uczelni projektowych i artystycznych.
Kuratorzy: zespół Centrum Designu Gdynia.
Oto wybrane spotkania, które odbędą się podczas Gdynia Design Days 2025:
Rozproszenie i skupienie. Dialog z tekstem programowym GDD 2025 | Jacek Dominiczak
Wykład Jacka Dominiczaka, który będzie szukał odpowiedzi na pytanie, jak odpowiedzialnie budować współczesną i przyszłą miejskość?
24 czerwca 2025, godz. 17:00-19:00
Sytuacje graniczne. Medytacja architektoniczna | Łukasz Galusek
Wykład. Jeżeli dziś żyjemy w stanie rozproszenia i samo życie rozprasza, to czymże jest próba skupienia? Rodzajem sytuacji granicznej? A czymże są sytuacje graniczne? Próbami odnalezienia się na nowo w zmienionym świecie?
25 czerwca 2025, godz. 17:00-18:00
Fonosfery rozproszone. Soniczne myślenie jako sposób na rozumienie dźwięków miasta | Marta Michalska
Wykład zaznajomi zgromadzoną publiczność z wybranymi, ciekawymi zagadnieniami współczesnych badań nad dźwiękiem, filozofii dźwięku i metody sonicznego myślenia.
25 czerwca 2025, godz. 18:00-19:00
Sztuczna inteligencja vs. prawdziwa głupota - prawo autorskie w projektowaniu okładek | Magdalena Miernik-Grzesiowska, Mateusz Kosma, Dominik Aziewicz
Dyskusja. Podczas panelu z Magdaleną Miernik-Grzesiowską (Lookreatywni) i Mateuszem Kosmą (Decybele Dizajnu) porozmawiamy o granicach prawa autorskiego w dobie AI, szczególnie w kontekście projektowania okładek płytowych.
26 czerwca 2025, godz. 17:00-18:00
Ewolucja typografii łacińskiej na podstawie przykładów z archiwum Typoteka.pl | Borys Kosmynka
Wykład poświęcony ewolucji typografii łacińskiej - od najstarszych druków po współczesne projekty. Na przykładach z archiwum Typoteka.pl omówione zostaną zmiany form literowych w kontekście kulturowym, technologicznym i estetycznym.
26 czerwca 2025, godz. 18:00-19:00
Krótka historia rozproszenia zabudowy na terenach wiejskich | PROLOG
Wykład będzie próbą przedstawienia historii rozproszenia przestrzennego na obszarach wiejskich Polski. Jego tematyka dotyka architektoniczno-urbanistycznej części zagadnienia "Rozproszenia".
27 czerwca 2025, godz. 17:00-18:00
W sieci miejsc - między rozproszeniem a wspólnotą | Hanna Obracht-Prondzyńska
Wykład zabierze nas w podróż w kierunku wymarzonej jakości życia, przypominając, że urbanistyka mniejszych ośrodków jest nie tylko przepisem na szczęście, ale rozwiązaniem dla klimatycznych wyzwań.
27 czerwca 2025, godz. 18:00-19:00
Projektowanie w erze algorytmów. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? | Beata Bochińska
Przez przykłady z przeszłości, teraźniejszości i predykcję przyszłości odkryjemy możliwości, jakie daje łączenie technologii z humanistycznym podejściem do projektowania.
28 czerwca 2025, godz. 14:00-15:00
Walki produktowych remediów, czyli paradoks kury i jajka we wzornictwie | Daniel Kraszewski
Intencją wykładu będzie pogłębiona analiza wybranych produktów, których przykłady pokażą, jak te już istniejące tworzą uzasadnienia dla kolejnych ich wariantów i pokoleń. Wspólnie zastanowimy się, jak nie wpadać w zastawione na nas pułapki.
28 czerwca 2025, godz. 15:00-16:00
Wszystkie spotkania odbędą się w sali kinowej PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, w budynku nr 3. Zachęcamy do odwiedzania strony, a także mediów społecznościowych festiwalu, gdzie będą się pojawiać informacje na temat kolejnych wydarzeń.
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.