stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Gdynia Design Days 2024

Gdynia Design Days 2022

Gdynia Design Days to między innymi bogaty program wykładów i dyskusji, które poprowadzą, jak co roku, eksperci z Polski i ze świata. Interdyscyplinarne grono specjalistów zapewni szeroką perspektywę podczas poruszania najbardziej aktualnych zagadnień. A jakie tematy pojawią się podczas tegorocznej edycji GDD?

W tym roku podczas festiwalu pojawiać będą się znane już wątki, ale w nowych ujęciach. Nie zabraknie także zupełnie nowych tematów.

Pierwszy dzień festiwalu zainauguruje dyskusja panelowa na temat tegorocznego hasła - Współmorze - a następnie wykład Lisy Lang. Niedziela to między innymi wykłady na temat cyklu życia przedmiotów oraz poszukiwania rozwiązań, które ograniczą produkcję nowych. Kolejny tydzień zaczniemy dwoma wykładami o tematyce, która wcześniej nie była poruszana na GDD. Pierwszy z nich dotyczyć będzie projektowania nowych rozwiązań prawnych (legal design), a drugi życia w świecie otaczających nas algorytmów w wirtualnej rzeczywistości. Wtorek, 5 lipca, czekają nas trzy zupełnie różne spojrzenia na hasło empatia. Środa poświęcona będzie tematom związanym z poszukiwaniem nowych materiałów oraz Bałtykowi. Ostatni dzień wykładów - czwartek, 7 lipca - poświęcony będzie tematom związanym z Nowym Europejskim Bauhasem oraz social design.

Jak wziąć udział?
Po dwóch pandemicznych edycjach, Gdynia Design Days powraca do wydarzeń stacjonarnych. Wszystkie wydarzenia z programu odbędą się na Scenie GDD w PPNT Gdynia. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.
Poza tym skorzystać można będzie z wydarzeń towarzyszących, współorganizowanych z partnerami. Nie zabraknie również spacerów - zarówno po mieście, jak i po samych wystawach.


Program



Zrównoważona gospodarka morska
Od zawsze ludzie zamieszkujący tereny nadmorskie, czerpali z jego zasobów i możliwości, jakie daje. Morza dostarczają pożywienia i stanowią szlak transportowy. Ale czy korzystamy z tych możliwości mądrze?

Alternatywne materiały
Wiadomo już, że produkcja nowych tworzyw na szeroką skalę to generowanie kolejnych odpadów, na które nie możemy sobie pozwolić. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to konieczne. Akweny wodne są bogate w zasoby, pozwalające na redukcję śmieci. Wykorzystywać możemy zarówno zupełnie nowe, alternatywne tworzywa, jak i przetwarzać już istniejące odpady.

Kontakt z naturą
Przebywanie nad morzem uczy wielu ważnych umiejętności. Pierwszą z nich jest spowolnienie, które wymusza na nas kontakt z naturą. Kolejna to nauka obserwowania zmian klimatycznych - tutaj ich postęp widoczny jest z roku na rok. Ostatnia to zdolność do szybkiego przystosowywania się do zmian, które wymuszane są przez żywioł wody i wiatru.

Z nad morza, czyli skąd?
Rozmowa na temat wspólnoty oraz morza nasuwa pytanie, kim są tutejsi mieszkańcy? Co ich wyróżnia? Co łączy? Z czym się utożsamiają? Jak morze kształtuje życie ludzi? Jak patrzą na Bałtyk?

To tylko niektóre wątki, które będą się przewijać podczas Gdynia Design Days 2022 pod hasłem "Współmorze". Bądźcie z nami w dniach 2 - 10 lipca. W tym roku spotkamy się przede wszystkim stacjonarnie w Gdyni. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Wystarczy, że zalogujesz się na naszej stronie https://www.gdyniadesigndays.eu.