stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

26 września - 26 listopada 2024, g. 08:00 - 20:00

Wstęp wolny
"Otwarte na dobry design" - pod tym hasłem w dniach 12-20 czerwca 2010 roku odbędzie się trzecia już edycja Gdynia Design Days, dni Designu Krajów Nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego - ogólnopolską instytucja zajmująca się designem. Zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z nowymi wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i globalna kultura. To wydarzenie adresowane jest do mieszkańców Trójmiasta, turystów i wszystkich zainteresowanych podnoszeniem jakości życia.

W tegorocznej, trzeciej edycji Gdynia Design Days, odwołujemy się do najnowszych trendów w projektowaniu, związanych z nowymi wyzwaniami, jakie stawia przed każdym człowiekiem globalna gospodarka i globalna kultura. Chodzi o Sustainable (zrównoważony rozwój) - życia osobistego, społeczeństw, gospodarki, miast i przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Zrównoważony rozwój zapewnia m.in. takie projektowanie produktów i usług, by ułatwiły i uprościły nasze życie, zachowując jednocześnie równowagę w środowisku, w którym żyjemy. Hasło tegorocznej GDD brzmi: "Otwarte na dobry design". Centrum wydarzeń jest Design w Kontenerach - miasteczko na Placu Grunwaldzkim. W 28 kontenerach prezentować się będzie 16 studiów projektowych różnych branż, których dotąd w Gdyni nie było, m.in. projekty dla miast, a wśród nich ławka miejska studia Latala. Ponadto swój dorobek pokażą wydziały wzornictwa szkół wyższych, laureaci konkursów designerskich i firmy komercyjne znane z dobrze zaprojektowanych produktów. W Bramie Spotkań, co wieczór, odbywać się będą prezentacje i wykłady. W tym roku nawiążą do idei dobrze zaprojektowanego miasta. Do Bramy zapraszamy projektantów i widzów, można posłuchać i podpatrzeć projektantów przy ich pracy.

Muzeum Miasta Gdyni
12 - 20 czerwca wtorek niedziela 12.00 - 19.00
21 czerwca - 31 sierpnia 10.00 - 17.00
Prezentacja przedmiotów powstałych w oparciu o ideę 3R: re.duce - ogranicz, re.use - używaj wielokrotnie, re.cycle - odzyskaj. Zobacz produkty, które zaspokajają nasze potrzeby i jednocześnie są przyjazne środowisku.

Wystawa jest kanwą dla niemal wszystkich wydarzeń GDD. Podczas kilkunastu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystywane będą zużyte przedmioty i materiały z odzysku. Pod okiem GDYNIA DESIGN DAYS 2010 3 projektantów uczestnicy będą mogli projektować meble miejskie, biżuterię, produkty codziennego użytku.

Designer roku 2009. Jak powstają chętnie kupowane produkty.
Pomorski Park Naukowowo Technologiczny 12 - 20 czerwca codziennie 10.00 - 20.00


Wystawa laureata konkursu Dobry Wzór 2009 Andrzeja Śmiałka i grupy projektowej Ergo Design. Zobaczymy jaki proces przeszły produkty polskich marek - Zelmer, Deltim - zanim trafiły na sklepowe półki.

Na wystawie dobrych praktyk wzorniczych zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, które studio zaprojektowało dla polskich producentów i konsumentów. W tym samym czasie z zarządzania wprowadzaniem na rynek nowych wzorniczo produktów, w ramach projektu Zaprojektuj Swój Zysk kształcić się będą przedsiębiorcy i projektanci. Gdynia Design Days adresowana jest do mieszkańców Trójmiasta, turystów, wszystkich zainteresowanych podnoszeniem jakości życia. - Nie trzeba być designerem , aby wiedzieć, że "dobrze" nie znaczy "więcej". Najlepiej świadczą o tym usługi, które w XXI wieku też są projektowane. Dobrze zaprojektowana strona banku w Internecie, to nie ta, która ma więcej funkcjonalności, tylko ta, która ułatwia nam sprawne korzystanie z usług banku. Każdy konsument musi nauczyć się
wybierać. Umieć ocenić, co jest lepsze. Wiedzieć czego może wymagać od swych samorządowych przedstawicieli, żeby miasto, w którym żyje, było ładniejsze i przyjaźniejsze dla niego. Dlatego poznawanie designu dla każdego jest ważne. Wyznacza kierunek rozwoju osobistego, miasta i kraju - mówi Elżbieta Opiła, dyrektor Gdynia Design Days.

Podczas Dni Biznesu Kreatywnego odbędą się kolejne warsztaty w ramach projektu "Zaprojektuj Swój Zysk" :
14-18 czerwca
- Warsztaty dla projektantów,
- Warsztaty dla przedsiębiorców
- Sesja networkingowa

18 czerwca
Warsztaty dla studentów uczelni projektowych i młodych projektantów, Tematem warsztatów będzie dwumiejscowy, lekki, otwarty pojazd rekreacyjny: "na do widzenia tradycyjnemu samochodowi". Prowadzenie Janusz Kaniewski

Design w Kontenerach
Plac Grunwaldzki 12 - 20 czerwca codziennie 12.00 - 20.00

28 portowych kontenerów, a w nich: młode studia projektowe, galerie design, projekty studentów wzornictwa ASP, projekty laureatów konkursu Young Design, warsztaty, księgarnia, bar, informacja i... designerskie zakupy

Mapa jako model, wizualny wyraz designu w kontenerach. To przewodnik po mieście, który stworzony został ze skrajnie funkcjonalnej i logicznej estetyki elektronicznego układu scalonego, mapy metra, komórek liścia, krwiobiegu. Odwiedzających prowadzą linie na ścieżkach, wysokie totemy i tablice informacyjne, porządkujące i anonsujące wydarzenia GDD. Wystawa odzwierciedla wielowarstwową strukturę miasta. Nakładające się na siebie matryce planu urbanistycznego, schematu komunikacyjnego, infrastruktury, intuicyjnie rozmieszczonych funkcji, mapy lokalnych wydarzeń kulturalnych. Temat przewodni tegorocznej edycji GDD, to mądre projektowanie, które chce towarzyszyć ludziom we wszystkich sferach życia. "Design w kontenerach" jest głównym wydarzeniem Gdynia Design Days. To port dla projektantów wzornictwa i promocja designu krajów nadbałtyckich. Prezentujemy na niej nowe idee, koncepcje i produkty - przy czym wszystko to, można na miejscu kupić.

Od trzech lat główną ideą wystawy jest Miasteczko Designu.
W tym roku, to miasto w miniskali, z wyraźniej, niż w latach poprzednich zaznaczonymi sferami: edukacyjną, pracy, biznesu, zakupów, miejsca spotkań, zabawy i odpoczynku. Stawiamy też większy akcent na zilustrowanie etapów procesu rozwoju pomysłu projektanta: pokazujemy produkt od chwili powstania jego idei, poprzez jego prototyp, do momentu wprowadzenia go na rynek. Stad podział wystawy na:
- Koncept - gdzie swój dorobek prezentują uczelnie kształcące w kierunku wzornictwa przemysłowego oraz studenci i absolwenci tych szkół. Tu obejrzeć można najlepsze projekty ASP Gdańsk, ASP Poznań, projekty tegorocznych finalistów konkursu IWP Young Design oraz kilku studentów i absolwentów prezentujących już swój dorobek samodzielnie.
- Produkt - z prezentacją młodych projektantów, grup i młodych firm projektowych, m.in. Latala, Kofikolektif, Pink Pug, Fabriqa, Tabanda, Moostudio. - Market - z ekspozycjami znanych marek komercyjnych, takich, jak Noti, Interior Park, Tikkurila oraz wschodzących marek, które zdaniem IWP, warto promować.

WARSZTATY
Plac Grunwaldzki, wstęp bezpłatny


Warsztaty dla grup szkolnych

14 czerwca godz. 12:00 - 15:00
Re: KONSTRUKCJA Mobile, dekory i inne stwory - z wcześniej zgromadzonych elementów drewnianych wyrzuconych przez morze dzieci stworzą zabawki i ruchome dekoracje. Powstałe przedmioty zostaną wyeksponowane w przestrzeni Placu Grunwaldzkiego.

15 czerwca godz. 12:00 - 15:00
Re: PUBLIKA Miasto moja egzotyczna wyspa - uczestnicy warsztatów wybudują miasto według ustalonych przez siebie zasad. W muszli koncertowej powstanie przyjazny labirynt ze starych makiet architektonicznych, pudełek, kartonów i pustych opakowań.

16 czerwca godz. 12:00 - 15:00
Re: USER Moje miasto mój dom - Co można zrobić ze zużytych butelek PET? My zbudujemy domek igloo... albo coś innego.

17 - 18 czerwca godz. 12:00 - 15:00
Klejnoty z odzysku - Zabawa w projektowanie biżuterii ekologicznej. Maluchy malują, tną i wiążą robiąc ozdoby z papieru. Starsze dzieci używając profesjonalnych materiałów stworzą piękne i trwałe ozdoby. Młodzież ma szansę zaprojektowania i wykonania modnej eko biżuterii. Warsztaty poprowadzi Karina Królak, znana projektantka biżuterii, która w projektach wykorzystuje materiały z recyklingu.

Warsztaty otwarte dla dzieci i młodzieży

19 czerwca, sobota godz. 12:00 - 15:00
Re: AKTYWACJA Zostaw swój znak obecności! - Projektujemy swoje znaki, kształty, litery i zostawiamy swój znak zdobiąc lustra, lusterka i lustereczka. Każdy może zrobić pamiątkowe zdjęcie swego odbicia, które zamieścimy na stronie internetowej Gdynia Design Days. Design jest elementem życia, a człowiek elementem designu. Kogo widzisz w lustrze?
ZAPISY NA WARSZTATY przyjmujemy pod adresem e-mail: warsztaty_gdd@gdyniadesigndays.eu

Warsztaty otwarte dla młodzieży i dorosłych
12 czerwca, sobota godz. 12:00 - 15:00
13 czerwca, niedziela godz. 12:00 - 15:00 oraz 16:00 - 19:00
Chcesz się zmierzyć z zadaniem, z którym na co dzień zmagają się projektanci? Dowiedzieć się jak wpłynąć na środowisko naturalne poprzez projektowanie produktu?
Z myślą o Tobie Studio KNOCKOUTDESIGN przeprowadzi warsztaty z projektowania w myśl zasad 3R: re.duce/ogranicz, re.use/używaj wielokrotnie, re.cycle/odzyskaj.
Uczestnicy podzieleni na pięć grup - Express, Materia, Śmieć, Maszyna, Łącznik - zaprojektują i wykonają przedmioty codziennego użytku w niecodzienny sposób.

ZAPISY NA WARSZTATY przyjmujemy pod adresem e-mail: warsztaty_gdd@gdyniadesigndays.eu

PREZENTACJE, WYKŁADY I KONCERTY
Plac Grunwaldzki, Brama Spotkań wstęp bezpłatny


12 czerwca
19.10 wykład "Świadome projektowanie opakowań" Janusz Kaniewski - designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie oraz Institiuto Europeo di Design w Turynie
20.45 koncert Electric Industrial Rockowe przeboje w wykonaniu chóru gospel

13 czerwca
19.10 prezentacja i debata "Better city - better life" Prezentacja i debata o przyszłości miasta na podstawie doświadczeń z EXPO 2010 w Szanghaju Janusz Kaniewski - designer, Michał Guć - Wiceprezydent Gdyni.
20.45 Zaprojektuj swój uśmiech warsztaty Jacka Pokornowskiego

14 czerwca
20.45 wykład Design opakowań Fundacja Promotion of Dreams

15 czerwca
15.00 Food Design warsztaty i pokaz projektowania owoców, prowadzenie Janusz Kaniewski
19.10 panel dyskusyjny "Polski design" w ujęciu Janusza Kaniewskiego, Pawła Grobelnego i Tomasza Rygalika

16 czerwca
19.10 wykład "Wzorowa promocja. Sposoby promocji designu" Magdalena Garncarek, Empty Room 20.45 prezentacja "Design brandingowy" Wojciech Mierowski człowiek reklamy 2008

17 czerwca
19.10 prezentacja "Design dla dzieci" Elżbieta Orbach, redaktor naczelna Kikimora
21.00 Prezentacje młodych grup projektowych Imagine Cup 2010 Prezentacja polskich finalistów
międzynarodowego konkursu Projektowanie Oprogramowania Imagine Cup 2010

18 czerwca
21.30 Pecha Kucha Night Show! Pomysły, projekty i wypowiedzi w niezobowiązujących okolicznościach, designerzy dla designerów i o designerach, 20 slajdów w 20 sekund

19 czerwca

15.00 wykład "Ewolucja projektu biurka" Martela
19.00 prezentacja "Papierowe Love" Pokaz prac wykonywanych z papieru

20 czerwca
15.00 Zaprojektuj swój uśmiech warsztaty Jacka Pokornowskiego

Przeczytaj także