stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Gdynia Design Days Opinie (10)

To już piąta edycja festiwalu Gdynia Design Days. W dniach 7-15 lipca 2012 r. Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Tegoroczna, jubileuszowa edycja wypełniona będzie wystawami, warsztatami i spotkaniami z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie.

wrz 27

piątek, g. 16:00 - 23:59

Gdańsk, Gdynia, Sopot
Wstęp wolny
wrz 27

piątek, g. 18:00

Gdynia,
bilety 25 zł
Organizatorami tegorocznej edycji jest Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.

Głównymi punktami festiwalu Gdynia Design Days są w tym roku wystawy kuratorskie, Gdyński Plener Projektowy, program warsztatów dla profesjonalistów i amatorów oraz wykłady, które odbywać się będą w Terminalu Designu na Skwerze Kościuszki. Dopełnieniem będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących - w tym SuperSam Design, czyli targowisko designu, spacery szlakiem gdyńskiego modernizmu, koncerty oraz liczne imprezy.

ŁADNY KRAJ
MUZEUM MIASTA GDYNI / ul.Zawiszy Czarnego 1
07.07 - 31.08 Godz: 10:00 - 17:00


Główna wystawa tegorocznej edycji, "Ładny kraj", będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokażemy i poddamy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?

Kurator wystawy: Janusz Kaniewski
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne


PRZYDAŚKI, WIHAJSTRY, PIPANTY. WYNALAZKI DOMOWE POLAKÓW 1939-1989
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
07.07 - 15.07


"Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989" to pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że "potrzeba jest matką wynalazku" i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych "designerów". Na wystawę składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która uda się zdobyć od prywatnych osób.

Kurator i komisarz wystawy: Janusz Kaniewski

BÓG HUMOR OJCZYZNA. DESIGN ROSYJSKI
Klub Marynarki Wojennej "Riwiera"/ ul. Zawiszy Czarnego 1
07.07 - 31.07 Godz: 10:00 - 19:00


Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję - jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki - takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalimy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast.

Projekt "Bóg, humor, ojczyzna" jest pierwszą tak pełną prezentacją wzornictwa młodych Rosjan poza granicami tego kraju od czasu rozpadu ZSRR. Stanowi próbę obiektywnego spojrzenia na to, co dzieje się w kraju, o którym od kilku lat mówi się wyłącznie w kontekście polityki. Nas polityka nie interesuje. Nie jesteśmy bynajmniej w tej kwestii ignorantami, ale nasz kontakt z "władzą" ogranicza się wyłącznie do patronatu polskich i rosyjskich instytucji państwowych. Prezentujemy prace wolne od stereotypów, narosłych przekonań, podziałów politycznych, ale nie oderwane od tradycji. Bo wiedza o przeszłości daje siłę. I wiarę.

Bóg. Rozmawiamy o Bogu. I o bogu. O bogach i bożkach. Małą i wielką literą. Przyglądamy się dyskusji młodych ludzi epoki multimediów, obserwujemy zmagania z własną tradycją, zderzenie tradycji Wschodu i Zachodu. Religii z Bizancjum i tradycjami zachodnimi. Wiara staje się wyzwaniem dla koncepcji przedmiotu, ale przedmiot niekoniecznie staje się wyznaniem wiary. I może, jak ona, czynić cuda. Atrybuty wiary przeplecione z ikonami mody ery "fashion is a religion". Dotykanie treści dwuznacznych i wywołujących dziś skrajne emocje. Prowokacje? Profanacje? Prawosławna, bogobojna Rosja bardziej skora jest do dyskusji nad formą krzyża katolickich sąsiadów. Młodzi Rosjanie swoje doświadczenia formułują za pomocą takich pojęć jak obiekt kultu, fetysz, czasem gadżet. Anioły i diabły. Kłobuki, czorty i fantasmagoryczne stwory. Święci w pieluchach. Rodzą się nowi prorocy i nowe ikony. Mamy i stwórcę, i twórcę. Obaj czynią cuda. Prowokacje, moralnie zaangażowane, ale wolne od ryzyka.

Humor. Zamiast manifestacji niezgody - zabawa konwencją, formą, zachłyśnięcie wolnością. Zabawa. Żart. Z siebie, z innych, z dotychczasowej nudy przedmiotu i jego zadań. Zaprzeczamy funkcjom, ale nadal dajemy odbiorcy narzędzie pracy do ręki. Do przedmiotu doklejana jest nowa wartość - reakcja odbiorcy. Przedmioty nie będą już asymilować, będą się wżerać w pamięć. Obserwujemy nowe zjawisko na gruncie rosyjskim - w projektowaniu po raz pierwszy pojawia się przyzwolenie, by przedmiot nie był niezbędny, a w społeczeństwie masowym obserwujemy popyt na zadziwienie. Czyli nie wszystko, co praktyczne i niezbędne, musi być konserwatywne, matowe i smutne.

Ojczyzna. Ale znów bez polityki. Tytuł wystawy jest nawiązaniem do znanej pracy polskiego rysownika Andrzeja Mleczki pt. "Bóg, humor, ojczyzna". U Mleczki na skórce od banana poślizgnęło się chłopię w ludowym stroju, a Bóg się śmieje ze swego żartu. Żart, zabawa z narodowymi symbolami w tle. Czyli znów - takie małe grzeszki, ale bez szkodzenia nikomu. Zapytajmy kogokolwiek na świecie - co jest najbardziej znanym symbolem Rosji? Pewnie będą to Lenin i matrioszka. Lenina się pokazać nie da, a poza tym po co. Matrioszkę, owszem. Te nasze symbole narodowe ciągniemy za sobą latami. Nie można ich od siebie odlepić, ale można zabawić się z nimi i nimi. Atutem staje się nie dekoracja, ale intelektualna materia. Stare rozumienie świata zdewaluowało się, z przetransponowania utartych symboli zrodziła się całkiem nowa perspektywa i nowe wartości. Obrazy zdawałoby się skończone - znów stają się ikonami. Bezwstydnymi, utylitarnymi i egalitarnymi, kipiącymi pluralizmem wartości.

I co jeszcze? Obalamy stereotyp złotych klamek, basenów ze sztucznymi łabędziami i wylizanych posadzek. Rosyjscy projektanci, a to oni w dużej mierze kształtują umysły młodego, świadomego pokolenia, odcinają się od tego przepychu, taniej tandety i kawioru na złotej łyżeczce. Pokazujemy dojrzały, świadomy egalitarny produkt, który wcale nie musi odzwierciedlać upodobań masy, ale buduje tożsamość i identyfikację. Nie dzielimy ludzi na biednych i bogatych. Bo to będzie projekt dla każdego.

Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska

Wystawa czynna w godzinach 10:00 - 19:00
Wstęp bezpłatny.

RZECZY PIĘKNE I MĄDRE. DESIGN INNOWACYJNY
Centrum Designu Gdynia/PPNT/ Al. Zwycięstwa 96/98
07.07 - 15.08 Godz: 8:00 - 20:00


Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa "Rzeczy piękne i mądre" pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.

Aby tworzyć rzeczy piękne i mądre innowacja jest niezbędna, aby takie rzeczy powstawały. Tych innowacyjnych rozwiązań, innowacyjnych poszukiwań najlepiej szukać wśród studentów. Młodzi projektanci coraz częściej pokazują przedmioty, projekty, które w niekonwencjonalny sposób rozwiązują problemy po nowemu, właśnie w cenny, innowacyjny sposób. Dlatego w tegorocznej edycji spotkań ze współczesnym wzornictwem Gdynia Design Days prezentujemy innowacyjne projekty autorstwa studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni. Projekty zaskakują swoją odwagą, bezkompromisowością i siłą wyrazu estetycznego. Mogą stać się inspiracją działań w realnych sektorach gospodarki. Niektóre z nich są już opracowywane we współpracy z przemysłem.

Intencja i zakres wystawy
Obcując ze współczesnym designem odnosi się wrażenie, że wznosi się on na coraz wyższe poziomy, coraz bardziej przekraczając granice sztuki popularnej a wchodząc na wyżyny sztuki wysokiej. Epatowanie nas potencjałem intelektualnym czy też bardzo wysokim poziomem estetycznym i projektowym tych wyrobów powoduje, że zaczyna to być sztuka elitarna, która nie odbierana jest powszechnie i nie przedostaje się do kultury masowej. Dlatego każda próba prezentacji przedmiotów i przestrzeni codziennego użytku usprawnia relację pomiędzy użytkownikiem - odbiorcą a twórcą.

Design innowacyjny to nie tylko przedmioty codziennego użytku, to również przestrzeń codziennego użytkowania a wraz za tym i elementy, które tę przestrzeń budują. Częścią składową środowiska człowieka są i produkty wzornicze i wnętrza architektoniczne jak i urbanistyczne, które w sposób ciągły wpływają na zachowania i samopoczucie użytkowników. Współczesne rozwiązania innowacyjne dotyczą coraz częściej większej skali środowiska zbudowanego stając się eksperymentami prowokującymi ludzką inwencję, stymulującymi zachowania społeczne, wymuszającymi świadome samookreślenie. Konieczność zagospodarowywania nowych sfer przestrzeni na potrzeby codziennej ludzkiej egzystencji wymaga od projektantów każdego myślenia kreatywnego, innowacyjnego, odkrywającego nowe zastosowania dla znanych rozwiązań lub inspirującego nowe rozwiązania dla typowych, dotychczasowych zastosowań.

Gdzie tkwi innowacyjność
Rozwiązania innowacyjne to nie tylko sprytne rozwiązania techniczne, technologiczne czy inżynierskie lub ciekawa, nowatorska forma. W procesie projektowania innowacyjne staje się zarówno podejście do problematyki projektowej czy zagadnienia problemowego, które należy rozwiązać. Innowacyjny może być sposób pracy nad danym projektem - ze względu na zastosowanie progresywnych technik czy ze względu na sposób formowania zespołu specjalistów, który nad problemem pracuje. Innowacyjna może być również metodologia wykonywanego projektu - z zastosowaniem narzędzi nietypowych dla standardowego procesu projektowego jak konsultacje społeczne, badania ekologiczne, symulacje ekonomiczne. W każdym z prezentowanych przez nas projektów aspekt innowacyjności znajduje się gdzie indziej i to - naszym zdaniem - zasługuje na szczególną uwagę. Wielopłaszczyznowość innowacyjności, którą podkreślamy pokazując projekty o różnej skali i tematyce - od wzorniczych, przez architektoniczne po urbanistyczne - podkreśla jej znaczenie dla zrównoważonego rozwoju zbudowanego środowiska człowieka.

Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska

Wystawa czynna w godzinach 8:00 - 20:00.
Wstęp bezpłatny.

MADE IN POLAND, CUDZE CHWALICIE WŁASNEGO NIE ZNACIE
Centrum Informacji Miejskiej/ ul. 10 lutego 24
07.07 - 15.07 Godz: pn - pt 9:00 - 18:00, sob, nd 9:00 - 16:00


Czy możemy być dumni z polskiego wzornictwa? Zdecydowanie! Polscy projektanci są cenieni przez filmy polskie i zagraniczne. Podczas wystawy "Made in Poland, cudze chwalicie własnego nie znacie" będzie można zobaczyć przykłady naszych hitów eksportowych - produkty, który przez dobre wzornictwo są ambasadorem polskiego designu za granicą. Kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy - to wzorcowo zaprojektowane produkty, którymi podbijamy świat.

Kurator wystawy: Janusz Kaniewski Wystawa czynna w godzinach:
poniedziałek - piątek 9:00 - 18:00
sobota, niedziela 9:00 - 16:00
Wstęp bezpłatny.

TEMAT DESIGN
07.07 - 15.07


Design stanowi główny TEMAT wnętrza, w którym przebywamy. Zarówno kiedy chcemy być modni, żyć w zgodzie z naturą, nadążać za zmieniającymi się technologiami, stworzyć odpowiednią atmosferę lub też przekazać jakąś treść. W każdym z tych przypadków TEMATem przestrzeni staje się design. Podczas wystawy skupimy się na efekcie końcowym procesu projektowania - produkcie.

Kurator wystawy: Przemysław Pachut i Monika Potorska.
Organizacja:PoCoTo
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo Technologiczny.
Kurator główny: Janusz Kaniewski, Kaniewski Haute Design.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

GDYŃSKI PLENER PROJEKTOWY /ZAREJESTRUJ SIĘ >
MUZEUM MIASTA GDYNI / ul.Zawiszy Czarnego 1/ Wymiennikownia/ Gdynia/ ul. Kartuska 20
08.07 - 15.07


Ważnym punktem tegorocznego programu będą warsztaty plenerowe, podczas których zaproszeni projektanci, zarówno Ci o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i ci dopiero startujący w zawodzie, będą rozwiązywać zdefiniowane problemy projektowe związane z przestrzenią miejską Gdyni. W trakcie trwania festiwalu powstaną konkretne projekty, których celem będzie poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze mają szansę na realizację.

Kurator: Piotr Mikołajczak

SUPERSAM DESIGN
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
14.07 - 15.07 Godz: 10:00 - 21:00 (sb), 10:00 - 20:00 (nd)


SuperSam Design to jedyne takie targowisko sztuki użytkowej. Udział mogą wziąć w nim wszyscy - bez względu na wiek i znajomość sztuki designerskiej.

Chcemy zapewnić swobodny dostęp do przestrzeni, w której korzyść odniesie nie tylko sprzedawca, ale również jego klient. Pragniemy stworzyć istne targowisko sztuki użytkowej.

Super Sam Design daje możliwość wspólnego doświadczania tego, czym jest projektowanie. To ogromna szansa dla designerów, którzy chcą wpływać na kształtowanie kultury materialnej naszego otoczenia oraz nie mają obaw przed bezpośrednią konfrontacją z konsumentem.

SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU (7 LIPCA, GODZ.11) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Gdynia
07.07 Godz: 11:00


Duch modernizmu jest w Gdyni ciągle żywy! Zapraszamy na wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic oraz historię budowy miasta. Śródmieście miasta zlokalizowano na styku z morzem. Większość ulic oraz budynków odzwierciedlało ówczesnego ducha myśli architektonicznej i artystycznej okresu II RP.

Plan spaceru
7 lipca:
I SPACER start godzina 11:00 - Trasa "10 Lutego" + Trasa "Świętojańska" - prowadzi certyfikowany przewodnik gdyński
(ograniczenie wielkości grupy do 40 osób)

SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU (7 LIPCA, GODZ.15) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Gdynia
07.07 Godz: 15:00


Duch modernizmu jest w Gdyni ciągle żywy! Zapraszamy na wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic oraz historię budowy miasta. Śródmieście miasta zlokalizowano na styku z morzem. Większość ulic oraz budynków odzwierciedlało ówczesnego ducha myśli architektonicznej i artystycznej okresu II RP.

Plan spaceru

7 lipca:
 II SPACER start godz. 15:00 - Trasa "10 Lutego" + Trasa "Świętojańska" - prowadzi certyfikowany przewodnik gdyński
 ograniczenie wielkości grupy do 40 osób

SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU (8 LIPCA, GODZ.11) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Gdynia
08.07 Godz: 11:00


Duch modernizmu jest w Gdyni ciągle żywy! Zapraszamy na wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic oraz historię budowy miasta. Śródmieście miasta zlokalizowano na styku z morzem. Większość ulic oraz budynków odzwierciedlało ówczesnego ducha myśli architektonicznej i artystycznej okresu II RP.

Plan spaceru

8 lipca:

III SPACER start godz. 11:00 - Trasa "Kamienna Góra" (zbiórka przed Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1) - prowadzi certyfikowany przewodnik gdyński

Atrakcje w trakcie spaceru:
- Wspólna fotografia (przesyłana na adres majlowy uczestników)
- Quiz z nagrodami
- W przypadku I i II spaceru, wejścia na klatki schodowe kamienic, Mini Muzeum
- Każdy uczestnik Spaceru otrzyma mini pamiątkę oraz folder Gdyńskiego Szlaku Modernizmu (w przypadku Spaceru IV- folder Szlaku Legendy Morskiej Gdyni)
- Start spacerów spod Miejskiej Informacji ul. 10 Lutego 24 (z wyjątkiem spaceru III
- Konkurs Fotograficzny "Oko Moderny" - II Edycja, możliwość zgłoszenia prac na letni konkurs fotograficzny na Gdyńskim Szlaku Modernizmu

POUŻYWAJMY SOBIE (PROJEKCJA POD PATRONATEM DOMO+)
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
08.07 Godz: 20:45


Z tego filmu dowiesz się, kto zaprojektował dzbanek, który stoi w kredensie twojej babci! Dokument w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej daje unikalną możliwość poznania przedmiotów różnego formatu, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Poznajemy nazwiska, które w innych okolicznościach geopolitycznych miałyby szansę zaistnieć na równi z wielkimi światowego designu. Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy. Pamięć o przedmiotach użytkowych dnia codziennego sprzed klikudziesięciu lat jest równie ważna, jak osiągnięcia artystyczne związane ze sztuką czystą. Wiedza na temat wzornictwa to kapitał, z którym każdy człowiek powinien wchodzić w dorosłe życie. Narracja filmu skonstruowana jest z wywiadów z ekspertami z dziedziny wzornictwa przemysłowego, historykami sztuki i projektantami. Znaleźli się wśród nich: Beata Bochińska, Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Czesława Frejlich, Krystyna Łuczak- Surówka, Anna Maga, Józef Mrozek, Michał Stefanowski, Wojciech Wybieralski.

DIZAJNERKI (PROJEKCJA POD PATRONATEM DOMO+)
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
09.07 Godz: 21:00


Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations", będącą częścią projektu POLSKA!YEAR, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Film składa się z dwudziestu epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. "Dizajnerki" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję DOMO+.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również te, które dopiero zaczynają karierę. Widzowie mają okazję zobaczyć obiekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego designu, będących niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie. Każda z bohaterek ma swoją teorię na temat projektowania i roli kobiet w designie. Każda z nich inaczej też postrzega niezwykle skomplikowany proces tworzenia. Jednak z tej wielości myśli i wrażeń wyłania się bardzo spójny obraz polskiego rynku wzornictwa. We wszystkich głosach słychać tę samą nutę nadziei na przyszłość: niebawem polski design będzie rozpoznawalny na świecie i stanie się ważnym elementem polskiej rzeczywistości.

Jacek Dużyński jest operatorem obrazu, scenarzystą i reżyserem. Studiował na UAM w Poznaniu filologię polską oraz w PWSFTviT w Łodzi na wydziale operatorskim. Jest współtwórcą grupy Ankh Fabryk, zajmującej się filmem, muzyką i działaniami plastycznymi. Zdobywał nagrody na festiwalach międzynarodowych (Tel Aviv, Monachium, Houston). Współpracował z Leszkiem Mądzikiem, Ferencem van Damme i Grzegorzem Królikiewiczem. Ma na koncie zdjęcia do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji. Jest autorem filmów animowanych i wideoklipów. Na stałe współpracuje z Se-ma-forem, CANAL+ i TVP.

NARROGIN (PROJEKCJA POD PATRONATEM DOMO+)
10.07 Godz: 21:00


Dokument opowiada o procesie projektowania wieży widokowej Banksia, której budowę zaproponowali architekt Jakub Szczęsny i kuratorka Kaja Pawełek. W ramach projektu "SPACED Art Out of Place", organizowanego przez IASKA, Polacy spędzili w ubiegłym roku w Australii dwa miesiące, tworząc koncepcję architektoniczną dla miasta Narrogin.

IASKA to organizacja NGO powstała w 1998 roku z inicjatywy farmerów i artystów w Australii. W 2010 roku zainicjowała projekt "SPACED. Art Out of Place", do którego zostali zaproszeni polski architekt i artysta Jakub Szczęsny oraz kuratorka sztuki i architektury współczesnej Kaja Pawełek. W ramach rewitalizacji historycznej stacji kolejowej w centrum miasta Narrogin Polacy zaproponowali budowę 18-metrowej stalowej wieży widokowej z fasadą poruszaną za pomocą sensorów ruchu. W ten sposób budowla mogłaby wchodzić w reakcję ze zwiedzającymi, być jak żywy organizm.

Narrogin wydaje się pod każdym względem odległe od polskich realiów, jednak w wielu wymiarach, niczym w soczewce, skupia problemy zglobalizowanego świata, wspólne już niemal pod każdą szerokością geograficzną. Wizualizacja wieży powstała w oparciu o pogłębione badanie lokalne: Szczęsny i Pawełek rozmawiali z mieszkańcami o historii regionu i ich oczekiwaniach co do nowej budowli. Odkrywali specyfikę Narrogin, jego rzeczywistość mającą znamiona postkolonialne, ujawniające szereg lokalnych problemów, jak konflikty pomiędzy aborygeńskimi klanami czy częste samobójstwa wśród młodych mężczyzn. Poprzez swój nietypowy projekt chcieli pokazać, że architektura i sztuka mogą pomóc w odzyskiwaniu i wzmacnianiu tożsamości miejsca.

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

Kaja Pawełek - kuratorka sztuki i architektury współczesnej zajmuje się aktywnie sztuką publiczną. Realizowała między innymi projekt "Dotleniacz" autorstwa Joanny Rajkowskiej (z ramienia CSW Zamek Ujazdowski) oraz wiele innych działań w przestrzeni publicznej.

CARACAS (DOKUMENT)
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
12.07 Godz: 21:00


W ciągu ostatnich dziesięcioleci miasto Caracas, stolica Wenezueli, stało się potężnym magnesem dla milionów ludzi, którzy szukali pracy i lepszego jutra. Obecnie ponad cztery miliony osób żyje tu w prowizorycznych domach własnej konstrukcji, w dzielnicach biedy, gdzie jedynym obowiązującym prawem jest prawo do samoobrony. Nie mają wody ani prądu, nie dociera do nich komunikacja miejska, żyją w nieformalnych osadach walcząc o przetrwanie.

Caracas to miasto, w którym bieda sąsiaduje z bogactwem. Na wzgórzach otaczających zamożne centrum metropolii rozwija się inny świat, plątanina wąskich uliczek z chaotycznymi domami, chatami i barakami. Caracas uważane jest za najbardziej niebezpieczne miasto w Ameryce Południowej. Miejscowi bogacze wydają rocznie miliardy dolarów na prywatną ochronę i ogradzanie swoich posesji drutem kolczastym pod napięciem. Uporządkowanie chaosu urbanizacyjnego w mieście jest ogromnym wyzwaniem dla architektów: Alfredo Brillembourga i Huberta Klumpnera, którzy wiedzą, że jedyną metodą jest wykorzystanie potencjału mieszkańców.

Projekcja pod patronatem DOMO+

SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU (14 LIPCA) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Gdynia
14.07 Godz: 11:00


Duch modernizmu jest w Gdyni ciągle żywy! Zapraszamy na wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic oraz historię budowy miasta. Śródmieście miasta zlokalizowano na styku z morzem. Większość ulic oraz budynków odzwierciedlało ówczesnego ducha myśli architektonicznej i artystycznej okresu II RP.

Plan spaceru

14 lipiec
- V SPACER "Działki Leśne" - start godz. 11:00 - prowadzi historyk, certyfikowany przewodnik gdyński - Marcin Szerle
- Hasło - "odkrywamy modernizm Gdyni"
- Quiz z nagrodami
- Wejścia do kilku obiektów na trasie
- Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową mapkę trasy i wydruk fotografii kamienic
- Start spaceru spod adresu - Pomorska 18 - spod kamienicy z tablicą upamiętniającą prof. Szczeblewskiego

Atrakcje w trakcie spaceru:
- Mini gra poświęcona dzielnicy Działki Leśne
- Quiz z nagrodami - ciekawostki o dzielnicy, jej mieszkańcach i obiektach
- Wspólna fotografia (przesyłana na adres majlowy uczestników)
- Pokaz zdjęć historycznych - Archi Projekcja przeprowadzona przez przewodnika
- Każdy uczestnik Spaceru otrzyma mini pamiątkę oraz folder Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
- Konkurs Fotograficzny "Oko Moderny" - II Edycja, możliwość zgłoszenia prac na letni konkurs fotograficzny na Gdyńskim Szlaku Modernizmu

ART. UŻYWANE (WYSTAWA)
Galeria Sztuki Współczesnej "Od czasu do czasu..."/ Gdynia, ul. Armatorów 31
07.07 - 02.08


Składowa tytułu wystawy dotyczy przestrzeni, jaką często określa się, z angielskiego, sztukę - ART - wówczas bez kropki oznacza dzieła, przedmioty, działania określane przez kuratorów jako komentarz, wypowiedź sformułowaną przez ARTystę.
W języku polskim art z kropką to po prostu skrót od słowa artykuły. Tu bardzo świadomie skojarzony skrót ze słowem używane tworzą przewrotny tytuł wystawy "Art. Używane". Realizacje prezentowane w ramach wystawy dotyczą przedmiotu, rzeczy o funkcjach określonych w innej przestrzeni czasowej. Przywołane przez artystów przedmioty i znaki umieszczone w innym kontekście, "wyjęte" z czasu i przestrzeni stają się osobistym w trzech przypadkach, różnym komentarzem konkretnych zjawisk ważnych człowiekowi. Design, umieranie i odradzanie się przedmiotu to wskaźniki pośrednio opisujące współczesność. Ta wystawa to podróż przez trzy, różne światy wypełnione przedmiotami, symbolami i nowymi znaczeniami.

Gosia Golińska:
Jestem kuratorką i jednocześnie uczestniczką wystawy. Krótko opiszę projekt zatytułowany "Stół Pański", który po raz pierwszy zostanie pokazany w ramach wystawy "Art. Używane". Sam tytuł sugeruje, niczym Grób Pański, odrodzenie, zmartwychwstanie, drugie życie w innej przestrzeni. Tą przestrzenią staje się sfera sztuki i przestrzeń publiczna jaką jest galeria. Półprzestrzenne kompozycje z "nikomu niepotrzebnych śmieci" - niosą przesłanie - pragnienie odrodzenia i chęć życia w każdym jego aspekcie. Moje wizualne historie dotyczą stołu, który w naszej kulturze ma szczególne znaczenie, opowiadają one o naturze człowieka, jego chęci komunikowania się i przekazywania wartości. Gościnność, wspólne ludzi siedzenie, dekorowanie stołu, tematy poruszane przy jedzeniu - rytuały życia codziennego - to wiadomość formułowana przeze mnie poprzez przygotowane obiekty składające się na tryptyk o jednym tytule. Elementami składowymi obiektów są jednorazowe naczynia z liści palmowych, które zostały wcześniej użyte do kolacji, obrusy haftowane z wielkim nakładem pracy przez kobiety, tkaniny starannie przechowywane w szafach na szczególną okazję, serwety, bieżniki, koronki, części garderoby wyszukane z hałd z odzieżą używaną.

Zbigniew Lesiak skupia swoją uwagę na przedmiotach codziennego użytku i kontempluje ich proces zniszczenia, obserwuje utratę ich formy i funkcji. Przedmiot w jego realizacjach przyjmuje obraz zgrafizowanego nagrobka, czarno-białego ducha po sugerowanym wcześniej życiu. Metalowe puszki, fragmenty części samochodowych, zamki - zaprojektowane, wykonane i używane w zeszłym wieku - to męski świat, w którym każdy metalowy drobiazg jest godny uwagi i zachowania, bo może się przydać. Pozbawione trójwymiarowości, z funkcją - której możemy się jedynie domyślać, wyrwane brutalnie z naturalnego otoczenia, przeskalowane i umieszczone w sterylnej bieli przedmioty stają się obiektem sztuki. Zamknięte w kwadratach o równych wymiarach kompozycje stają się precyzyjnym zapisem grafika - alchemika, starającego się dotrzeć do istoty cyfrowo analizowanej struktury. Poszukiwania autora trwają latami, patrząc na datowanie kompozycji. Część z obserwowanych przedmiotów, teleportowanych z minionego świata zaistnieją w postaci instalacji. Kolekcja zaprojektowanych, wykonanych z należytą starannością, kiedyś bardzo przydatnych, czy nawet niezbędnych przedmiotów jest autorskim memento dla designu, a dla dzisiejszych odbiorców młodszego pokolenia odkryciem poszukiwacza skarbów. Wydobyte ze zgliszczy umarłego świata przedmioty stają się reliktami mówiącymi o kruchości i delikatności nawołują do uważności i szacunku dla codzienności.

Jakub Pieleszek poprzez instalację z kształtów jakby znanych, niby widzianych, a może nawet lubianych wciągnie widza w dialog o współczesności, o uniwersalności języka popkultury i kultury ludowej dziś zwanej folk design'em. Znaki, z natury swojej uproszczone w formie i kolorze, tu poprzez swoje nieoczekiwane sąsiadowanie, czy skalę stanowią dla artysty alfabet, a one same są jak litery. Zestawiając je ze sobą w słowa i zdania Pieleszek formułuje manifest artysty. Jego inspiracją są aktualne, ale jakby już wyeksploatowane wizualnie logotypy, oznaczenia i międzynarodowe symbole precyzyjnie określone przepisami bhp tu nabierają innej mocy, tu podlegają innym wymogom i zasadom. Poprzez filtr wyobraźni artysta tworzy własną oryginalną skondensowaną wypowiedź, przemawia językiem, który jest nam bliski, którego doświadczamy chcąc nie chcąc na ulicach i w sklepach, a który zmieniony potrafi przekazać nieoczekiwaną informację dla konsumenta, tu konsumenta sztuki. Zainspirowani jak i sam artysta ludowością, miejskością, międzynarodowością eksponowanych elementów kompozycji tworzący misterny fryz, możemy na własną rękę prowadzić poszukiwania źródeł. Możemy reagować i rozszyfrowywać wszechobecny język popkultury. Otrzymujemy narzędzia, manifest i pytania, na które sami jako konsumenci musimy znaleźć odpowiedź.

Oficjane otwarcie wystawy Art.Używane 11 lipca 2012, środa, g.19:00
Galeria "Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31.
www.galeriaoddo.pl

SPACERY SZLAKIEM GDYŃSKIEGO MODERNIZMU (8 LIPCA, GODZ.15) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Gdynia
08.07 Godz: 15:00


IV SPACER start godz. 15:00 Trasa "Szlak LEGENDY MORSKIEJ GDYNI" - spacer inaugurujący nową trasę turystyczną po historycznym Śródmieściu Gdyni, eksponującą wybrane, najciekawsze wątki związane z historią morską miasta, w tym również aspekty modernistycznej i marynistycznej architektury Gdyni. - prowadzi Aleksander Gosk, współautor projektu, niezależny publicysta Morski

Atrakcje w trakcie spacerów:
- Wspólna fotografia (przesyłana na adres majlowy uczestników)
- Quiz z nagrodami
- W przypadku I i II spaceru, wejścia na klatki schodowe kamienic, Mini Muzeum
- Każdy uczestnik Spaceru otrzyma mini pamiątkę oraz folder Gdyńskiego Szlaku Modernizmu (w przypadku Spaceru IV- folder Szlaku Legendy Morskiej Gdyni)
- Start spacerów spod Miejskiej Informacji ul. 10 Lutego 24 (z wyjątkiem spaceru III
- Konkurs Fotograficzny "Oko Moderny" - II Edycja, możliwość zgłoszenia prac na letni konkurs fotograficzny na Gdyńskim Szlaku Modernizmu

GALA OTWARCIA GDYNIA DESIGN DAYS
MUZEUM MIASTA GDYNI / ul.Zawiszy Czarnego 1
07.07 Godz: 16:00 - 17:00


Gala otwarcia festiwalu Gdynia Design Days oraz wernisaż wystawy Ładny kraj.

WERNISAŻ WYSTAWY BÓG HUMOR OJCZYZNA
Klub Marynarki Wojennej "Riwiera"/ ul. Zawiszy Czarnego 1
07.07 Godz: 19:00 - 20:00

Wernisaż wystawy "Bóg Humor Ojczyzna. Design rosyjski".

OTWARCIE TERMINALU DESIGNU
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
08.07 Godz: 10:00 - 11:00


Otwarcie kontenerowego Terminalu Designu - serca tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

WARSZTATY

PANEL BIZNESOWY / ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
13.07 Godz: 10:00 - 16:00


Jesteś projektantem i chciałbyś poznać producentów i firmy, które wykorzystują wzornictwo w codziennych działaniach? Weź udział w panelu biznesowym - wydarzeniu, które ma być platformą wymiany doświadczeń i kontaktów dla designerów i ludzi ze świata biznesu. Temat przewodni spotkania to: "Inwestycja w projektantów w firmie. Sukces, a koszt. Czy warto inwestować?". W ramach panelu odbędzie się także wykład połączony z warsztatem, pt. "Język komunikacji między projektantem a przedsiębiorcą".

Moderatorem panelu biznesowego będzie Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu Design Alive.

WARSZTATY Z FIRMĄ SATEL (WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW)
Centrum Designu Gdynia/PPNT
07.07 - 08.07 Godz: 9:00 - 17:00


Fascynuje Cię wzornictwo urządzeń elektronicznych? Chciałbyś projektować dla przemysłu? Zobacz, jak projektuje się interkom i spróbuj sam swoich sił pod okiem projektanta firmy Satel. Szymon Wanatowicz poprowadzi także wykłady i przedstawi case study wdrożonego produktu.

Satel sp. z o.o. jest krajowym liderem w produkcji urządzeń do systemów alarmowych. Firma posiada m.in. własny dział projektowy (hardware i software), oraz działy zajmujące się projektowaniem i produkcją detali z tworzyw sztucznych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Wybór uczestników na podstawie nadesłanego portfolio.

Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca.

WARSZTATY Z FIRMĄ TERMA TECHNOLOGIE (WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW)
Centrum Designu Gdynia/PPNT
10.07 - 11.07 Godz: 9:00 - 17:00


Pasjonuje Cię architektura wnętrz i design? Zobacz jak tworzy się grzejnik łazienkowy do współczesnego salonu łazienkowego. Posłuchaj wykładu i stwórz własną koncepcję. Zajęcia i wykłady poprowadzi związany z firmą Terma Technologie projektant Jacek Ryń.

Terma Technologie to uznany i wielokrotnie nagradzany producent grzejników. Firma posiada nowoczesną linię produkcyjną. Terma Technologie od wielu lat kładzie nacisk na wysoką jakość wzornictwa współpracując z projektantami i organizując konkursy dla designerów.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Wybór uczestników na podstawie nadesłanego portfolio.

Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca.

WARSZTATY Z FIRMĄ TREFL (WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW)
Centrum Designu Gdynia/PPNT
13.07 - 14.07 Godz: 9:00 - 18:00


Lubisz pracować z papierem? Pasjonuje Cię grafika ilustracyjna i tworzenie obiektów trójwymiarowych z tektury? Czujesz projektowanie dla dzieci? Spotkaj się z firmą Trefl. Prześledź proces produkcyjny, specyfikę technologiczną. Samodzielnie zaprojektuj kartonową zabawkę. Zajęcia i wykłady dotyczące wdrażania projektów do produkcji poprowadzi Karolina Kędzierska - Specjalista działu Badań i Rozwoju w firmie Trefl.

Trefl SA to jeden z liderów na polskim rynku zabawek, producent gier planszowych, kart do gry oraz jeden z największych producentów puzzli w Europie. Firma dysponuje własnym parkiem maszynowym gwarantującym najwyższą jakość specjalistycznych wyrobów z tektury.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Wybór uczestników na podstawie nadesłanego portfolio.

Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca.

WARSZTATY Z MODELOWANIA CLAY (WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW) / ZAREJESTRUJ SIĘ
Centrum Designu Gdynia/PPNT
09.07 Godz: 10:00 - 17:00


Profesjonalny, całodniowy workshop z modelowania w glince modelarskiej clay. Tematem będzie stworzenie i zaprezentowanie kształtu pojazdu użytkowego lub wybranego detalu tego pojazdu. Uczestnik warsztatu przejdzie przez wszystkie etapy tworzenia modelu: przygotowanie narzędzi i materiału, szybkie modelowanie, precyzyjne wykończenie detalu, rozmowę o sposobach prezentacji. Weryfikacja poprawności projektu i jakości samego modelu odbędzie się poprzez symulację prawdziwej ewaluacji przeprowadzanej w europejskich centrach projektowych firm samochodowych, gdzie dany projekt badany jest jednocześnie przez działy designu, marketingu, wdrożenia, produkcji, recyklingu itp. Warsztaty dopełniać będą krótkie, kilkunastominutowe wykłady na temat projektowania, projektowania procesu produkcji, technik prezentacji i najciekawszych tendencji w dziedzinie Transportation Design.

Warsztaty poprowadzi Janusz Kaniewski.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Wybór uczestników na podstawie nadesłanego portfolio.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

JAK SPRZEDAĆ SWÓJ PROJEKT (WARSZTATY DLA PROJEKTANTÓW) / ZAREJESTRUJ SIĘ
Centrum Designu Gdynia/PPNT
12.07 - 13.07 Godz: 9:00 - 17:00


Renata Paczkowska-Kostrzewska, specjalistka w dziedzinie marketingu, public relations, sprzedaży oraz zarządzania projektami podzieli się sposobami na to, jak z gotowymi projektami przebić się do producentów. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę na temat komunikacji w biznesie, sposobów prezentacji siebie i swojej firmy, kontraktów handlowych.

ELEVATOR SPEECH, CZYLI JAK W 3 MINUTY SPRZEDAĆ SWÓJ TEMAT MEDIOM? (DLA PROJEKTANTÓW) /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
09.07 - 10.07 Godz: 11:00 - 13:15


Czasem o publikacji w dobrych mediach decyduje łut szczęścia, chwila rozmowy, przypadkowe spotkanie z dziennikarzem. Co powiedzieć? Jak zainteresować? Sobą, projektem, produktem? Znajdź mocne strony, wyróżniające cechy i pochwal się! Krótko i na temat (elevator speech*). Jesteś gotowy? Zmierz się. Przynieś dobry pakiet prasowy i spróbuj w trzy minuty sprawić, by o tobie napisali.

Zasady:
1. Elevator speach - 3 minuty by zainteresować dziennikarza tematem (projektem, technologią, sobą, wydarzeniem, produktem...)
2. Prezentacja pakietu prasowego - przynieś przygotowany w cyfrowej formie materiał do wykorzystania w mediach
3. Komentarz - dowiedz się, co możesz poprawić.

Najciekawsze projekty, produkty zostaną opublikowane na łamach portalu i/lub magazynu Design Alive.

Design Alive jest patronem tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

*elevator speech (elevator pitch, elevator statement) - to krótka zwarta forma słownego przedstawienia rozmówcy siebie, produktu, organizacji oraz ich najważniejszych cech w taki sposób, aby być dobrze zapamiętanym. Winno to trwać tyle, ile trwa podroż windą, a więc od 30 sekund do 3 minut.

ARCHIDZIECIAKI: URZĄDZAMY GDYNIĘ! /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
08.07 Godz: 10:00 - 12:00


Bawimy się! Projektujemy! Budujemy! Wspólnie odkrywamy świat zbudowany i poszukujemy piękna kryjącego się w przestrzeni. Obserwujemy, jak działa miasto, jak żyją jego mieszkańcy i czego potrzebują, by się w nim dobrze czuć. Próbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: dlaczego? po co? jak?
Jak powinien wyglądać prawdziwy salon miasta? Czy są to tylko sofy i ładny dywan? Co kreuje jego atmosferę? Zdefiniujemy przestrzenie, jakich potrzebują ludzie, by mogli się w nim dobrze czuć. Miejsca do zabawy i hasania, ale także do odpoczynku i wyciszenia. Razem z dziećmi zaprojektujemy i zbudujemy miejski krajobraz. Wykonamy go z prostych materiałów, w taki sposób, by mogli z niego korzystać uczestnicy festiwalu oraz mieszkańcy Gdyni.

Celem jest pozwolenie dzieciom, by poczuły się jak prawdziwi architekci i zobaczyły, jak łatwo mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Chcemy rozbudzić w nich wrażliwość na problemy przestrzenne i nauczyć je kreatywnie rozwiązywać problemy i zadania, tak, by w przyszłości świadomie mogły kształtować świat wokół siebie.

Termin: 8 lipca
Czas trwania: 2 x 2 godziny
Uczestnicy: dzieci w wieku 4 - 10 lat
Prowadzący: Maria Anna Kowalska, Katarzyna Pedrycz oraz Paweł Pedrycz absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

PAPIEROWE PLECIONKI /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
08.07 Godz: 12:00 - 17:00


Przeczytana gazeta w rękach projektanta może zmienić się w prawdziwe cudo. Podczas warsztatów "Papierowe plecionki" poznamy sposoby na to, jak stare i niepotrzebne gazety zmienić w fantazyjną i pomysłową biżuterię, torebki, a nawet naczynia.

Termin: 8 lipca
Czas trwania: 4 godziny
Uczestnicy: dzieci w wieku 12+
Prowadzący: Magda Godawa
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

ECHO MIASTA /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
08.07 - 10.07 Godz: 10:00 - 15:00


Miasto jest żywym i dynamicznym organizmem. Jego piękno odkrywamy doświadczając go, wchodząc z nim w interakcję, korzystając z jego zasobów. By nabrać większej świadomości tworzenia i aranżowania przestrzeni, która nas otacza, zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których uczestnicy zaprojektują pawilon nawiązujący formą do gdyńskiego krajobrazu. W procesie projektowania będzie można odkrywać i badać charakterystyczne dla miasta kolory, formy, kształty i faktury, decydujące o tym, czy przestrzeń miejska jest przyjaźnie zaprojektowana.

Termin: 8 - 10 lipca 2012
Czas trwania: 5 godzin
Uczestnicy: młodzież 12+, dorośli
Prowadzący: Anna Wróbel, Anna Wrobel Workshop i Gary Johnson, wykładowca na Wydziale Architektury PG, architekt w Gareth Hoskins Architects.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń..
UWAGA: Warunkiem uczestnictwa jest udział we wszystkich trzech dniach warsztatów.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

PROJEKTOR /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
10.07 Godz: 14:00 - 17:00


Poznajemy podstawy procesu projektowania!
Każda sesja warsztatowa będzie poprzedzona krótkim wprowadzeniem z pokazem slajdów mającym na celu przybliżenie zagadnienia związanego z kreowaniem, projektowaniem i tworzeniem produktu. Dzieci poznają podstawowe zasady konstrukcji i kompozycji. Zajęcia teoretyczne zostaną połączone z praktycznymi i podczas każdego spotkania uczestnicy będą samodzielnie projektować i wprowadzać swoje pomysły w życie. W trakcie warsztatów spróbujemy stworzyć własną lampę, opakowanie i siedzisko.

Termin: 10 lipca
Czas trwania: 14:00 - 17:00
Uczestnicy: młodzież w wieku 13 - 17 lat
Prowadzący: PoCoTo
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

PAPIER MACHE /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
14.07 Godz: 10:00 - 14:00


Papier to magiczny surowiec. Można z niego wyczarować rzeczy modne i praktyczne. Gazety, ścinki - wszystko się przyda. Podczas warsztatów PAPIER MACHE spróbujemy zrobić z nich lampę. Bądźmy Eko. Bądźmy kreatywni i bawmy się designem.

Termin: 14 lipca
Czas trwania: 4 godziny
Uczestnicy: bez ograniczeń wieku
Prowadzący: Marek Dybiżański
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco

SMOK /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
11.07 Godz: 10:00 - 15:00


Każde dziecko wie, że wbrew temu, co mówią w niektórych bajkach, smoki to wyjątkowo sympatyczne bestie. Najlepszym przykładem jest nasz latający smok, który uwielbia bawić się z dziećmi. Ta ekologiczna, tekturowa zabawka powstała z inspiracji zabawkami ludowym, a jej...
Więcej >
FLY DESIGN /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
12.07 Godz: 10:00 - 14:00

Czy Leonardo da Vinci pokona współczesnych projektantów? W czasie kilkugodzinnych warsztatów w namiocie projektowym dzieci będą pracowały pod okiem designerów nad projektami spadochronów. Pierwsza grupa wykona spadochron wg projektu Leonarda da Vinci, druga spróbuje stworzyć spadochron współczesny. Który okaże się lepszy? Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy projektowania, zdobędą także wiedzę z dziedziny fizyki i techniki.

Termin: 12.07.2012
Czas trwania: 4 godziny
Uczestnicy: dzieci w wieku 6+
Prowadzący: Anna Wróbel, Anna Wrobel Workshop
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

WSZYSTKO ZAPROJEKTOWANE /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
14.07 Godz: 11:00 - 15:00


To cykl warsztatów dla dzieci rozwijających kreatywność, ciekawość świata, hobby oraz zdolności manualne. Podczas zajęć dzieci uczą się przez współtworzenie, doświadczanie, wspólne projektowanie. Podczas Gdynia Design Days dzieci pobawią się modą podczas warsztatów "Wszystko zaprojektowane, czyli o co chodzi w modzie?"

Termin: 14.07.2012
Czas trwania: 2 grupy po 1,5 godziny
Uczestnicy:
Prowadzący: Kasia Świeżak
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

LALE /ZAREJESTRUJ SIĘ
Terminal Designu/ Skwer Kościuszki
15.07 Godz: 12:00 - 16:30


Szmaciane lale były kiedyś ulubionymi dziecięcymi zabawkami. Wraz z trendem na zrównoważony i ekologiczny styl życia znów stają się modne. Podczas warsztatów będziemy bawić się w projektowanie niepowtarzalnych lalek ze szmatek. Z wcześniej przygotowanych materiałów i elementów dzieci będą mogły skomponować własne, wyjątkowe laleczki.

Termin: 15 lipca
Czas trwania: 4 godziny
Uczestnicy: dzieci w wieku 4 - 9 lat wraz z rodzicami
Prowadzący: Viola Orzechowska, Kasia Nicińska
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Termin warsztatów może jeszcze ulec zmianie. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

WARSZTATY LOMOGRAFICZNE /ZAREJESTRUJ SIĘ
Centrum Designu Gdynia/PPNT
15.07 Godz: 10:00 - 13:00


Co to jest lomografia? Jeśli masz ochotę rozszyfrować ten tajemniczy termin, poznać historię lomografii, rodzaje klisz, aparatów i efekty, które można dzięki nim uzyskać, musisz być na tych warsztatach. Każdy z uczestników będzie mógł wypożyczyć aparat i w...
Więcej >
GDYŃSKI PLENER PROJEKTOWY /ZAREJESTRUJ SIĘ
MUZEUM MIASTA GDYNI / ul.Zawiszy Czarnego 1/ Wymiennikownia/ Gdynia/ ul. Kartuska 20
08.07 - 15.07

Ważnym punktem tegorocznego programu będą warsztaty plenerowe, podczas których zaproszeni projektanci, zarówno Ci o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i ci dopiero startujący w zawodzie, będą rozwiązywać zdefiniowane problemy projektowe związane z przestrzenią miejską Gdyni. W trakcie trwania festiwalu powstaną konkretne projekty, których celem będzie poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze mają szansę na realizację.

Kurator: Piotr Mikołajczak


Zobacz relację z minionej edycji



Przeczytaj także