stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Do nasadzania Opinie (3)

  • sobota, 16 października 2021, godz. 11:00 - 16:00
  • Lokalizacja
    Nadleśnictwo Lipusz
    Organizator: Torus

Jesienią 2019 roku blisko 1500 osób, pracowników trójmiejskich firm i instytucji odtworzyło 11 ha lasu na terenach Nadleśnictwa Lipusz dotkniętych nawałnicą w 2017 roku. Nasadzono wtedy blisko 110 tysięcy brzóz, modrzewi, sosen i innych gatunków drzew. 16 października Torus organizuje kolejną edycję akcji "Do nasadzenia", bo potrzeby związane z odtworzeniem ekosystemu leśnego wciąż są duże.

w każdą sobotę (do 16.12), g. 9:00 - 14:00

Gdańsk, Piecki-Migowo na skwerze...

w każdą sobotę (od 02.12 do 23.12.2023), g. 10:00 - 14:00

Sopot,
- Dwa lata temu posadziliśmy 110 tys. drzew i... wciąż nam mało. W ubiegłym roku, z powodu pandemii nie udało nam się zorganizować kolejnej edycji akcji "Do nasadzenia", ale w tym roku wracamy pełni energii i zapału do pracy. Cieszy nas, że zainteresowanie ze strony firm jest znowu tak duże i mam nadzieję, że ponownie przekroczymy założenia - mówi Monika Brzozowska, z-ca dyrektora marketingu w firmie Torus, organizatora akcji "Do nasadzenia".

Prace trwają
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwach w Gdańsku zniszczonych zostało w różnym stopniu ok. 49 tys. ha lasu. W Nadleśnictwie Lipusz, które najbardziej ucierpiało w nocy z 11/12 sierpnia 2017 roku powierzchnia ta wyniosła blisko 18 tys. ha, w tym ok. 4,2 tys. ha to lasy zniszczone całkowicie.

- Prace nad przywracaniem lasu po huraganie 100-lecia, jaki przeszedł przez teren naszego kraju w 2017 roku cały czas trwają. W wielu miejscach las na terenach poklęskowych w naszym regionie już rośnie. Ponad połowa zniszczonych pomorskich lasów jest już odtworzona - mówi Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz.

Dotychczas w lipuskich lasach udało się przywrócić drzewka na powierzchni 2,6 tys. ha - drzewostan odtworzono więc w blisko 62%. Tylko wiosną br. dzięki zaangażowaniu leśników i pracowników zakładów usług leśnych przywrócono las na powierzchni 1000 ha. Leśnicy z Lipusza przygotowują się do kolejnych prac odnowieniowych, tym razem jesiennych, w ramach których planują posadzić ponad 100 ha lasu. Nadleśnictwo Lipusz położone jest częściowo na terenach Borów Tucholskich stąd też dominującym gatunkiem jest sosna. Wiosną bieżącego roku posadzono jej ok. 6 mln szt., pozostałych gatunków takich jak buk, dąb, brzoza, modrzew, świerk, lipa, bez czarny, grusza, jabłoń, kruszyna, jarząb, jawor posadzono blisko 1,2 mln szt. Z inicjatywy Torusa do działań leśników po raz kolejny włączą się firmy z Trójmiasta.

- Zaangażowanie środowiska biznesowego w odtwarzanie lasów jest niezwykle cenne i ma wiele wymiarów. Pierwszy jest oczywisty - wsparcie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i nasadzenia nowych drzew, ale dzięki akcji firmy Torus jest to też okazja dla wielu osób "z miasta", do głębszego poznania lasu i zasad jego funkcjonowania. Także do przyjrzenia się pracy leśników, integracji czy edukacji najmłodszych jak powstaje las - dodaje Anna Kukier.Jest energia w biznesie
W tegorocznej edycji akcji "Do nasadzenia", która odbędzie się w sobotę 16 października, do zalesienia będzie powierzchnia blisko 11 ha. Niedaleko miejscowości Dziemiany na terenie Leśnictwa Dywan (Nadleśnictwo Lipusz) sadzone będą sosny, buki, modrzewie i świerki.

- Nasza akcja ma charakter całodziennej imprezy. Rozpoczynamy zbiórką na miejscu ok. godziny 11:00, później krótki instruktaż, że sadzimy "zielonym do góry" i do godziny 16.00 działamy. Planujemy wykorzystać 110 tysięcy sadzonek, czyli tyle, ile przed dwoma laty, przy ograniczonej liczbie uczestników. Plany są bardzo więc ambitne, ale wierzę, że nam się uda. W przerwach można będzie odwiedzić stoiska edukacyjne naszego partnera strategicznego - Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, zregenerować siły czy skosztować ciepłego posiłku - dodaje Monika Brzozowska.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku wprowadzonych zostało kilka zmian organizacyjnych w stosunku do pierwszej edycji wydarzenia, związanych z potrzebą zachowania dystansu społecznego (np. limit uczestników to 750 osób, a dojazd odbywa się własnym transportem), dezynfekcją (środki do dezynfekcji będą na terenie całego wydarzenia), a także certyfikatem szczepień (aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa i zorganizować wydarzenie w oparciu o aktualne rekomendacje Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, spośród 750 uczestników eventu, 375 będzie zobligowane do okazania tzw. unijnego certyfikatu COVID-19).
---
Organizator: TORUS
Partner strategiczny akcji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
Partnerzy: Euro Styl, Ergo Hestia, ISOC Group
Patroni medialni: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, outsourcingportal.eu, Outsourcing & More, ekologia.pl.

Uczestnicy: wakacje.pl, Refinitiv, DNV GL, Viterra, ERGO Technology & Services, Northvolt Poland, Thomson Reuters, Polski Związek Firm Deweloperskich, EPAM, Bayer, Ricoh, Lohmann Tapes, TORUS, EURO STYL, ISOC Group.