stat
Impreza już się odbyła

Dziedzictwo przyrodnicze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - wernisaż

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Dziedzictwo przyrodnicze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego" do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 6.

Mgr inż. Marcin Stanisław Wilga jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej oraz emerytowanym pracownikiem tejże Uczelni. W swoim dorobku autorskim ma liczne artykuły o tematyce przyrodniczej i turystycznej, opublikowane m.in. w byłym "Tygodniku Trójmiasto", politechnicznym "Piśmie PG", roczniku wydawanym przez były Terenowy Inspektorat Straży Ochrony Przyrody przy Zarządzie Parków Krajobrazowych w Gdańsku, w kwartalniku "Gawron", w dawnym miesięczniku "Nie z tej Ziemi". Poważniejsze opracowania są prezentowane w periodyku "Przegląd Przyrodniczy", w dwumiesięczniku "Chrońmy Przyrodę Ojczystą", którego edytorem jest Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, oraz w periodyku Acta Botanica Cassubica, wydawanym przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego.

Jest autorem bądź współautorem kilku wydań książkowych poświęconych przyrodzie okolic Gdańska, będących popularnymi przewodnikami, m.in. "Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym". Z okazji 100-lecia politechniki w Gdańsku i 60-lecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej wydał przewodnik turystyczny pt. "Szlak Królewski w Lasach Oliws­kich", który uświęcił Jubileusz Uczelni (2004-2005). W 2011 r. ukazał się przewodnik po Lasach Oliwskich pt. "Wycieczki przyrodnicze po okolicach Gdańska", którego autorami są M. S. Wilga oraz S. Zieliński.

Szczególnie interesuje się grzybami wiekoowocnikowymi (macro­mycetes), stąd należy do internetowego Klubu Miłośników Grzybów "Darz Grzyb" z siedzibą w Krakowie. Kilka lat temu wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP) - jest członkiem honorowym tej organizacji, oraz Nadwiślańskiego Towarzystwa Literackiego Sodalitas Litteraria Vistulana. W oddziale gdańskim PTTK, do którego niedawno przystał, działa w Komisji Ochrony Przyrody. Pod pseudonimem "Borsuk" występował od przeszło 17 lat w audycjach nadawanych przez Radio Gdańsk.

Fotografią przyrodniczą interesuje się od kilkunastu lat; od 5 lat zgłębia tajniki fotografii cyfrowej.
Przeprowadził szereg prelekcji o przyrodzie Lasów Oliwskich, m.in. w ramach Uniwersytetu III Wieku, prowadził liczne wycieczki po okolicach Gdańska, prezentując budowę geologiczną terenu wycieczek oraz tamtejsze bogactwo przyrody.