"Dzięki Bogu" (reż. François Ozon) - pokaz przedpremierowy z udziałem Agaty Diduszko-Zyglewskiej, dziennikarki i aktywistki, m.in. autorki książki "Krucjata polska" i Marty Abramowicz, reporterki, m.in. autorki książek "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" oraz "Zakonnice odchodzą po cichu". Rozmowę poprowadzi Agnieszka Michajłow.
piątek, 13 września, godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
Zapraszamy na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu François Ozona. DZIĘKI BOGU to oparta na faktach, trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary księdza-pedofila organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość.
Bohaterami filmu są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pełni ważną funkcję w strukturach kościelnych.
Film Ozona wywołał duży szum przede wszystkim we Francji, gdzie obejrzało go ponad 881 tysięcy widzów. Miesiąc po premierze, jeden z bohaterów kardynał, Philippe Barbarin został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii.
Rozmowę po projekcji poprowadzi Agnieszka Michajłow.
Agata Diduszko-ZyglewskaDziennikarka, publicystka, działaczka społeczna; od 2018 radna Warszawy (i przewodnicząca Komisji Kultury Rady Warszawy); członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet; autorka i prowadząca feministycznego programu satyrycznego "Przy Kawie o Sprawie" - nominowana do Okularów Równości 2019; autorka książki "Krucjata polska" (wyd. Krytyki Politycznej 2019); nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2018; współtwórczyni mapy kościelnej pedofilii w Polsce; współautorka raportu o tuszowaniu kościelnej pedofilii przez polskich biskupów, który m.in. razem z Joanną Scheuring-Wielgus przekazała w lutym 2019 papieżowi Franciszkowi; współautorka dokumentu "Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020"; członkini Inicjatywy Chlebem i Solą i zespołu programowego Forum Przyszłości Kultury; współautorka książki "Szwecja czyta. Polska czyta" (wraz z Katarzyną Tubylewicz, wyd. Krytyki Politycznej, 2015); w 2018 znalazła się na liście 50 Śmiałych 2018 Roku "Wysokich Obcasów".
Marta AbramowiczDziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata. Jedna z dwunastu Superbohaterek Wysokich Obcasów 2019.
Agnieszka MichajłowDziennikarka radiowa, przez 25 lat była związana z Radiem Gdańsk, gdzie prowadziła m.in. poranny cykl "Rozmowa kontrolowana".
O FILMIE:
DZIĘKI BOGU | Grâce à Dieu
reż. François Ozon, Belgia/Francja 2019, 137'
(in FR with PL subtitles)
MFF w Berlinie 2019: Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź - wygrana, Konkurs Główny - nominacja
MFF Nowe Horyzonty 2019: Sekcja mBank Pokazy Galowe
Alexandre mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet, "Bękarty wojny") i Emmanuel (Swann Arlaud, "Sponsoring"). Film "Dzięki Bogu" skupia się na ofiarach - ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi oraz ich nieoczywisty stosunek do wiary. Światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (metropolita Lyonu, przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał co najmniej 70 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), wiedział od 1991 roku. W lipcu br. Preynat został wydalony ze stanu duchownego. Jego proces ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Film "Dzięki Bogu" wspaniale pokazuje, że wspólne działania ofiar mogą przynieść realne skutki, oraz niesie nadzieję, że proceder molestowania seksualnego w Kościele może zostać zatrzymany.