stat
Impreza już się odbyła

Dźwięki Północy: warsztaty Opinie (1)

Zapraszamy na tydzień z muzyką i tańcami z Danii oraz z Kaszub i Wielkopolski - warsztaty tańca z muzyką na żywo, warsztaty akordeonowe i skrzypcowe. W tym roku po raz pierwszy warsztaty wyjazdowe w Chmielnie na Kaszubach

cze 9

niedziela, g. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, g. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Już po raz trzeci w ramach Festiwalu "Dźwięki Północy" odbędą się warsztaty muzyki tradycyjnej - taneczne i instrumentalne. Uzupełniają one doskonale koncertową część Festiwalu, stwarzając możliwość poznania polskiej i europejskiej muzyki tradycyjnej w sposób aktywny - poprzez wspólne muzykowanie i taniec.

Dominacja muzyki popularnej na polskiej wsi sprawiła, że tradycja wspólnego tańca przy muzyce granej na żywo, poza nielicznymi wyjątkami, zamiera. Muzyka ludowa i tańce, w tradycyjnym brzmieniu i kontekście wykonawczym (podczas wspólnej zabawy) są dziś niemal nieznane w Polsce. Tymczasem tańce tradycyjne stanowią istotną część naszego dziedzictwa kulturowego. Unikalna energia, jaka tworzy się między tancerzami oraz piękno muzyki sprawiają, że mogą być one atrakcyjne i inspirujące także dla mieszkańców miasta. W Europie istnieje wiele przykładów potwierdzających tę tezę: w Szwecji, Norwegii, Danii czy na Węgrzech młodzi ludzie gromadzą się w tzw. domach tańca, by uczestniczyć we wspólnej zabawie przy muzyce i tańcach tradycyjnych ich rodzinnego kraju.

Bałtyckie Warsztaty Muzyki i Tańca Tradycyjnego będą okazją, by poznać tradycyjne tańce i melodie z dwóch wybranych regionów Polski - Kaszub i Wielkopolski oraz odmiennej kulturowo - Danii. Warsztaty taneczne poprowadzą instruktorzy, którzy posiadają bogate doświadczenie w edukacji i popularyzacji muzyki tradycyjnej. Dzięki temu zajęcia stworzą okazję do poznania różnych tradycji tanecznych Europy oraz wymianę doświadczeń muzyków i tancerzy.
Równolegle odbywające się warsztaty instrumentalne pozwolą na odtworzenie naturalnej sytuacji tanecznej oraz poznanie relacji jakie tworzą się pomiędzy osobami w parze, tancerzami na sali oraz tancerzami a muzykami. Uczestnicy poznają melodie tańców, których uczyć się będą uczestnicy warsztatu tanecznego - tak, aby po zakończeniu Festiwalu osoby uczestniczące w zajęciach mogły w swoim gronie dalej je praktykować.

Ważnym i nowym elementem tegorocznych warsztatów są dwudniowe wyjazdowe warsztaty instrumentalne na Kaszubach, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość pogłębionego i niespiesznego obcowania z lokalnymi muzykantami i ich muzyką. Mamy nadzieję, że warsztaty będą bodźcem do dalszej współpracy muzyków młodszego i starszego pokolenia /mistrzów/.

WARSZTATY TAŃCÓW TRADYCYJNYCH
karnet na 5 - dniowe warsztaty taneczne (polsko-duńskie) - 70 zł
maksymalna ilość uczestników w każdej grupie: 20 osób


Tańce duńskie, 30 lipca - 3 sierpnia 2012, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35,
godz. 10.00-12.00 i 13.30-15.30 (wymiennie z tańcami polskimi)


Warsztaty będą swoistą podróżą po wybranych regionach Danii, uczestnicy poznają charakterystyczne dla tych regionów rytmy i tańce. Będą to zarówno tańce w parach (polka, schottish, hopsa, waltz i sønderhoning), jak i tańce grupowe (tańczone w trójkach, a nawet w siódemkach). Ponadto w trakcie warsztatów uczestnicy pracować będą nad samoświadomością tancerza (świadomość ciała, równowaga, poczucie rytmu), współpracą tańczących w parze osób (prowadzenie i podążanie w parze), a także nad relacją tancerzy i muzyków, tak aby tańczące pary i muzyka tworzyły jedną, komplementarną całość.

prowadzenie: Rikke Rasmussen i Ulla Ann Jakobsen (taniec) z towarzyszeniem Kristiana Bugge (skrzypce)

Rikke Rasmussen i Ulla Ann Jakobsen / Dania (taniec) - od 2007 r. tańczą w grupie Embla, wielokrotnie nagradzanej w konkursach tańca tradycyjnego. Podczas zajęć warsztatowych zaprezentują tańce z różnych regionów Danii - polkę, walca, "hopsa", "scottish", z ich charakterystycznym rytmem; tańce w parach i w grupie.

www.embladans.dk

Kristian Bugge - skrzypce; urodził się w 1979 w Næstved, w Danii. Już od dziecka fascynowały go proste melodie łączące w znakomity sposób dwa światy: tańca i muzyki, dostarczające spontanicznej radości. Kształcił się m.in. w Raduga Art College w Moskwie, gdzie pracował pod okiem Michaiła Tsinmana, pierwszego skrzypka z Teatru Bolszoj. W 2000 roku udał się na studia do Malung Folk High School w Szwecji, gdzie pracował z Ami Petterson - znawczynią tańca tradycyjnego, a także pobierał lekcje skrzypiec u szwedzkiego skrzypka Kalle Almlöfa. Ten przełomowy rok w jego karierze artystycznej zdecydował o całkowitym oddaniu się muzyce tradycyjnej.

Od 2002 roku doskonalił swój warsztat muzyczny w Carl Nielsen Academy of Music w Odense w Danii. W 2004 Kristian Bugge został pierwszym muzykiem w historii, który otrzymał Radium Award. Nominowany w czterech kategoriach do Duńskiej Nagrody Muzycznej - Folk 2006, został wyróżniony nagrodami w kategorii "Duński debiut roku" i "Duński instrumentalista Folk roku". Kristian Bugge działa bardzo aktywnie jako muzyk ludowy i instruktor na rynku duńskim i skandynawskim współpracując z wieloma formacjami.

www.kristianbugge.com

Tańce wielkopolskie, 30 lipca - 3 sierpnia 2012,
Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35,
godz. 10.00-12.00 i 13.30-15.30 (wymiennie z tańcami duńskimi)


W Wielkopolsce dominują tańce figurowe, które przywędrowały z Europy Zachodniej i z czasem zaaklimatyzowały się w polskiej kulturze. W czasie pięciu dni warsztatów uczestnicy poznają takie tańce jak: okrągły, siódemka, pisany, luter, wiwat, przewijany, koza, w koło się kręć. Program warsztatów jest tak pomyślany, aby mogły w nich wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i potrafiące już tańczyć. Najistotniejszym elementem spotkania będzie wsłuchanie się w rytm i odtworzenie go własnym ciałem. Tańce bukowieckie nie należą do szczególnie trudnych, ale niektóre z nich są figurowe i potrzeba trochę skupienia, aby się nie pomylić.

prowadzenie: Grzegorz Ajdacki i Natalia Marwicz (taniec) z towarzyszeniem Kapeli Manugi.

Grzegorz Ajdacki - propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2004 r. prowadzi warsztaty na Taborach Domu Tańca oraz zajęcia, imprezy i projekty taneczne w wielu miejscach Polski i za granicą (Portugalia, Francja, Łotwa, Węgry). Jednocześnie ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy. Pełni także funkcję Prezesa Stowarzyszenia "Dom Tańca" w Warszawie.

www.domtanca.art.pl

Natalia Marwicz - pomaga w prowadzeniu stałych warsztatów tańców tradycyjnych w Warszawie oraz okazjonalnych (np. we Francji). Związana jest z teatrem Scena Lubelska 30/32, w którym jako asystentka reżysera współpracowała m.in. przy realizacji spektakli: "Oberki do końca świata", "Tango Muerte".

Kapela Manugi - tradycje muzyczno-taneczne w Bukowcu Górnym nigdy nie zostały przerwane. W centralnej Polsce trudno jest spotkać młodych muzyków z repertuarem tradycyjnym - najmłodsi mają ponad 50 lat. Bukowiec jednak leży w zachodniej Wielkopolsce; w miejscu, w którym najstarsi aktywni muzykanci mają ok. 40 lat. W miejscowości grają obecnie trzy pokolenia muzykantów:
najstarsi: Manugi, którym przewodzi Tomek Kiciński;
jego młodsi wychowankowie: Miglance - dzieci i młodzież
oraz chłopcy, którzy już wyrośli z Miglanców - Muzacy.

Kapele grają przede wszystkim muzykę wielkopolską na tradycyjnych instrumentach: dudach i skrzypcach podwiązanych. Manugi grywają na weselach, zabawach, wieczorkach i dużych imprezach plenerowych. Zdobyli nagrody w ogólnopolskich konkursach (m.in. w Kazimierzu Dolnym), a także za granicą: w Niemczech, Holandii, Belgii, Finlandii, Czechach, Francji, Włoszech, na Słowacji i Litwie. Grywają zarówno w składzie tradycyjnym, czyli dwuosobowym: dudziarz i skrzypek (na skrzypcach podwiązanych), jak i w składzie rozszerzonym nawet do czterech par muzykantów.

Kapeli Manugi zagra w składzie: Tomasz Kiciński (skrzypce), Michał Mocek (skrzypce) i Wojciech Wojciechowski (dudy)

www.bukowiec-gorny.pl

Noc Tańca, 3 sierpnia 2012,
Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50, godz. 20.40
Wstęp wolny


Zabawa taneczna z udziałem instruktorów i uczestników warsztatów oraz publiczności festiwalowej, do muzyki granej "na żywo". Dobrą zabawę zapewnią m.in. artyści z Kapeli Manugi/ Wielkopolska, Kristian Bugge/ Dania oraz Kapela BAS/ Kaszuby. Uczestnicy warsztatów zaprezentują nabyte pod okiem instruktorów umiejętności, będą też zachęcać zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy. Każdy kolejny taniec będzie poprzedzony krótkim instruktarzem, tak aby wszystkich włączyć w taneczny krąg. Uczestnicy poznają tajniki tańców wielkopolskich i kaszubskich, duńskich i szwedzkich.

Potańcówka 31 lipca - 19.00
WSTĘP WOLNY

POTAŃCÓWKA
W czasie trwania Festiwalu "Dźwięki Północy" zapraszamy na potańcówkę w stylu wiejskich zabaw na deskach, "w ogródku "koło Ratusza Staromiejskiego.

Zaprosiliśmy do współorganizacji świeżo zawiązane Stowarzyszenie TRÓJWIEJSKA z Gdańska, które zaprezentuje tradycyjną , polską muzykę oraz tańce. Poprowadzi także mini- warsztaty, aby każdy mógł wziąć udział w zabawie.

WSTĘP WOLNY.

do tańca zagra Kapela Marka Przewłockiego w składzie:
Marek Przewłocki - skrzypce
Justyna Mazurkiewicz - bębenek obręczowy
Joanna Gostkowska - basy

Prowadzenie tańców:
Joanna Gostkowska, Seweryn Huzarski

www.myspace.com/marekprzewlocki

WARSZTATY INSTRUMENTALNE

Kaszubskie melodie taneczne, 28 -29 lipca 2012, godz. 10.00-16.00
Karnet na warsztaty kaszubskie upoważnia do wolnego wstępu na wszystkie koncerty festiwalu!
UWAGA: dla dzieci i młodzieży uczącej się wstęp na warsztaty kaszubskie jest wolny!
GOKSiR w Chmielnie, ul. Gryfa Pomorskiego 22
maksymalna ilość uczestników w każdej grupie: 12 osób
warsztaty w Chmielnie - 40 zł

Po raz pierwszy w ramach Festiwalu "Dźwięki Północy" zapraszamy na warsztaty muzyki kaszubskiej. W tym celu uczestnicy udadzą się do Chmielna, pięknej miejscowości leżącej w samym w sercu Kaszub, zwanej Perłą Kaszub, aby poznać melodie taneczne z tego regionu...
warsztaty akordeonowe: Koseder, Szyper, Anulka, Polka Kutrowa, Frantówka, Wele wetka, Walczyk na Strądze.

warsztaty skrzypcowe: Czorne ocze, Od błotka, Polka Derno, Koseder, Szyper, Polka Kutrowa, Walczyk na Strądze, Wele wetka, Porenny wiew.

prowadzenie: Ludwik Choszcz - akordeon, Henryk Klasa - skrzypce

Ludwik Choszcz (Sznurki k. Chmielna) - akordeonista, bazunista, członek Kapeli "Pleskota" z Chmielna. Henryk Klasa (Sierakowice) - skrzypek; upodobał sobie skrzypce, z którymi nie rozstaje się po dziś dzień. W rodzinnej kapeli "BAS", którą prowadzi od 2001 roku i pełni w niej funkcję kierownika artystycznego, gra na skrzypcach, burczybasie oraz śpiewa.
W latach 1991 - 2006 był członkiem Zespołu Pieśni i Tańca "SIERAKOWICE".

www.kapelabas.orangespace.pl

Duńskie melodie taneczne, 31 lipca - 3 sierpnia 2012, godz. 15.00-18.00
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego, ul. Gnilna 3, Gdańsk

WSTĘP WOLNY! ZAPISY NA: edukultura@nck.org.pl

Podczas warsztatów instrumentalnych prowadzący zapoznają uczestników z tradycyjnymi melodiami tanecznymi wybranych regionów Danii.

prowadzenie: Nikolaj Busk/Dania - akordeon, Hal Parfitt-Murray/Dania - skrzypce

Hal Parfitt-Murray - dzieciństwo spędził w Szkocji i Australii. Studiował muzykę tradycyjną w Carl Nielsen Academy w Odense (Dania) i kompozycję w International Centre for Music Studies w the University of Newcastle Upon Tyne.

Nikolaj Busk - kształcił się w the Rhythmic Academy w Kopenhadze. Wzrastał w cieniu tradycyjnej muzyki duńskiej, pieśni Louisa Armstronga i zespołu The Beatles. Wspólnie z Halem wykorzystują mariaż swoich doświadczeń z muzyką.

www.halnikolaj.com

WARSZTATY WYCINANEK "Folk it"

4 sierpnia 2012, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
grupa I: godz. 9.30-11.30; grupa II: godz. 14.00-16.00,

maksymalna ilość uczestników i uczestniczek w grupie: 30 osób
wstęp wolny/decyduje kolejność zgłoszeń

W tym roku odbędą się również warsztaty wycinanek zatytułowane "Folk it", prezentujące folkowy design łączący regionalne, tradycyjne wzory ludowe z motywami wytworzonymi przez popkulturę. Na warsztaty zapraszamy wszystkich w wieku od 6 do 99 lat, którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu.

prowadzenie: Kasia Kmita
organizator: Stowarzyszenie Arteria
współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Katarzyna Kmita - urodzona w 1972 r., ukończyła Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskała dyplom z malarstwa.

Wycinanki Kasi Kmity inspirowane są polską sztuką ludową. Kmita twórczo interpretuje wkraczające też w polską rzeczywistość elementy wizualne zachodniej popkultury. Wykorzystuje motywy ze świata reklamy i nowoczesnych mediów, na tej samej zasadzie na jakiej dawne ludowe artystki uwieczniały obrazy otaczającej je przyrody.

www.kasiakmita.com

Stowarzyszenie Arteria: Stowarzyszenie Arteria prowadzi działania z zakresu animacji kultury na terenie Trójmiasta - dotąd realizowane projekty to: "Akcja! Komiks w ruchu", "Sąsiadki - Nachbarinnen", "Dziewczyny też rysują komiksy!" (pierwsza i druga edycja), "Klisze i piksele. Edukacja wizualna", "Legendy gdańskie w dziecięcej twórczości animowanej", "Świat Praw Człowieka", "VHS Hell". Obszarem naszych działań są dziedziny z pogranicza sztuk albo takie, które znajdują się na peryferiach kultury. Zależy nam na odkrywaniu tego, co w kulturze pominięte bądź niedowartościowane i docieranie do grup, które mają utrudniony dostęp do danych dziedzin artystycznych i kultury.

www.art-eria.pl

Partnerzy:
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie www.muzeum.wejherowo.pl
GOKSiR w Chmielnie
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku
Stowarzyszenie Arteria

Informacja o biletach

Zapisy na warsztaty: edukultura@nck.org.pl
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ceny warsztatów:
całość karnet (taniec +instrument) - 150 zł
/karnet na warsztaty upoważnia do wstępu wolnego na wszystkie pozostałe wydarzenia Festiwalu „Dźwięki Północy”, w tym koncerty i pokazy filmowe/.
warsztaty - karnet taniec / instrument - 70 zł
warsztaty wyjazdowe - Chmielno - 40 zł

Przeczytaj także