stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy" prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe.

2 - 8 grudnia 2024, g. 16:00

Gdańsk,
bilety 16 zł
Kup bilet
mar 4

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 199 - 289 zł
Kup bilet
Festiwal, organizowany co 2 lata, przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jedyną imprezą w Polsce, która koncentruje się na prezentacji muzyki folkowej z obszaru Skandynawii, państw bałtyckich, Niemiec oraz oczywiście Polski. Dzięki niecodziennej tematyce oraz swojemu oryginalnemu klimatowi Festiwal zajmuje stałe miejsce w kalendarzu zarówno największych i najistotniejszych imprez folkowych w kraju, jak i wśród znaczących imprez trójmiejskich.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


31. Festiwal "Dźwięki Północy" odbędzie się w dniach 28 lipca - 4 sierpnia 2012 r., złożony jest z pięciodniowych warsztatów tanecznych i instrumentalnych oraz trzech dni koncertowych. Tegorocznym motywem przewodnim imprezy są instrumenty - akordeon i skrzypce oraz ich rola w muzyce tradycyjnej. W bogatym programie Festiwalu znaleźli się artyści prezentujący specyficzne i niezwykłe podejście do akordeonu - od tradycyjnego po awangardowe.

Kontynuujemy zainaugurowaną cztery lata temu część warsztatową, którą zakończy zabawa taneczna. Zapraszamy na tygodniowe spotkanie z muzyką instrumentalną i taneczną Danii oraz Polski (muzyka regionu Wielkopolski i Kaszub). Warsztaty muzyczne: instrumentalne - skrzypcowe i akordeonowe - oraz taneczne poprowadzą instruktorzy-praktycy z Polski i Danii. Uczestnicy spotkania z muzyką Kaszub będą mogli pracować pod okiem swoich mistrzów w niezwykle urokliwym miejscu - Chmielnie na Kaszubach.

Zapraszamy także na pokaz filmu pt."Uniko", który jest zapisem koncertu Kimmo Pohjonena, Samuli Kosminena i Kronos Quartet, reż. Christian K. Weiß, 80 min.
www.kimmopohjonen.com

Po raz pierwszy odbędą się w tym roku także warsztaty wycinanek "Folk it", prezentujące folkowy design. Warsztaty otwarte są dla wszystkich w wieku lat 6 - 99, którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu. Warsztaty realizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Arteria.

O historii Festiwalu...

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem został zapoczątkowany w latach 70. jako przegląd kaszubskich zespołów folkowych, zaś od kilku lat jest organizowany pod nazwą "Dźwięki Północy". Ta międzynarodowa impreza, prezentująca muzyczne tradycje narodów półkuli północnej, gościła dotychczas artystów ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Norwegii, Irlandii, Rosji i Polski. Na festiwalowych scenach prezentowali swoją egzotycznie brzmiacą twórczość Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy oraz Eskimosi. Festiwal jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury i wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski.

Program 31. Festiwalu "Dźwięki Północy":

WARSZTATY:
28 -29 lipca 2012 /Chmielno/

Warsztaty instrumentalne z udziałem instruktorów z Polski (region Kaszuby):
Ludwik Choszcz - akordeon
Henryk Klasa - skrzypce
miejsce warsztatów: GOKSiR w Chmielnie, ul. Gryfa Pomorskiego 22

30 lipca - 3 sierpnia 2012
Warsztaty taneczne z udziałem instruktorów z Danii i Polski (region Wielkopolska):
Rikke Rasmussen i Ulla Ann Jakobsen (taniec) z towarzyszeniem Kristiana Bugge (skrzypce)
Grzegorz Ajdacki i Natalia Marwicz (taniec) z towrzyszeniem Kapeli Manugi
miejsce warsztatów: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

31 lipca - 3 sierpnia 2012
Warsztaty instrumentalne z udziałem instruktorów z Danii:
Nikolaj Busk - akordeon
Hal Parfitt Murray - skrzypce
miejsce warsztatów: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego, ul. Gnilna 3, Gdańsk

3 sierpnia 2012
Noc Tańca - zabawa taneczna z muzyką na żywo (tańce polskie: z zachodniej Wielkopolski i Kaszub, tańce duńskie i szwedzkie)
miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Potańcówka 31 lipca -19:00


POTAŃCÓWKA z "muzyką na żywo" - wstęp wolny

W czasie trwania Festiwalu "Dźwięki Północy" zapraszamy na potańcówkę w stylu wiejskich zabaw na deskach, "w ogródku "koło Ratusza Staromiejskiego, ul Korzenna 33/35, Gdańsk

Zaprosiliśmy do współorganizacji Stowarzyszenie TRÓJWIEJSKA z Gdańska, które zaprezentuje tradycyjną, polską muzykę oraz tańce. Poprowadzi także mini- warsztaty, aby każdy mógł wziąć udział w zabawie.

KONCERTY:
2 - 4 sierpnia 2012

2 sierpnia 2012

18:00 Olo Walicki Kaszebe II (Polska)
20:00 Hal & Nikolaj (Dania)
21:40 Antti Paalanen (Finlandia)

3 sierpnia 2012
19:00 Nordic (Szwecja)
20:40 Noc Tańca - taneczna zabawa z muzyką graną na żywo/ Wstęp wolny

4 sierpnia 2012

19:00 Chłopcy kontra Basia (Polska)
20:40 Olav Mjelva i Erik Rydvall (Norwegia/Szwecja)
22:00 The Samurai (Finlandia/ Belgia/ Francja/ Irlandia/ Italia)

miejsce koncertów: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

POKAZ FILMOWY:


1 sierpnia 2012
miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk; godz. 19:00,wstęp: 30/20 zł
"Uniko" - zapis koncertu Kimmo Pohjonena, Samuli Kosminena i Kronos Quartet
reż. Christian K. Weiß, 80 min, www.kimmopohjonen.com

Kimmo Pohjonen należy do ścisłej czołówki wirtuozów akordeonu i kompozytorów naszych czasów. Już od pierwszego solowego koncertu Pohjonen próbował ukazać ogromne spektrum możliwości brzmienia akordeonu, które ukrywało się za utrwalonymi strukturami muzyki tradycyjnej.

miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

4 sierpnia 2012
Warsztaty rękodzieła artystycznego "Folk it"
miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk


ANTTI PAALANEN

Antti Paalanen, posługując się diatonicznym akordeonem, stworzył nowe akustyczne brzmienie, któremu nadał także nową nazwę - Breathbox. Taki tytuł nosi także wydany w 2010 r., solowy album artysty. Producentem artystycznym albumu jest światowej sławy muzyk i wykonawca Kimmo Pohjonen.

Paalanen jest czołowym reprezentantem współczesnego fińskiego folku. Charakteryzuje go bardzo otwarte i swobodne podejście do instrumentu oraz hipnotyzujące, minimalistyczne melodie opowiadające historię współczesnego świata.

Antti Paalanen ukończył Akademię Muzyczną Sibeliusa na wydziale Muzyki Tradycyjnej, obecnie pracuje nad doktoratem, komponuje też utwory na akordeon diatoniczny.

Antti Paalanen reprezentował Finlandię na targach muzycznych "WOMEX 11" w Kopenhadze w październiku 2011. W ciągu ostatnich kilku lat Paalanen koncertował w Europie, Chinach, Rosji i Meksyku.

video

NORDIC

Mistrzowskie wykonanie muzyki ludowej z nowatorskim podejściem. Nordic to jedna z najlepszych i najczęściej angażowanych szwedzkich grup folkowych. Dzięki zaraźliwemu urokowi i radości z grania, zespół ten odniósł sukces w Szwecji i na świecie.

Nordic to nie tylko muzyka ludowa. Korzeniami trio sięga do muzyki tradycyjnej, ale eksperymentuje w poszukiwaniu środków wyrazu. W rezultacie powstają kompozycje charakteryzujące się narracją, pełne malowniczych dźwięków, rytmów, groove, muzyki reggae i improwizacji. Niecodzienne zestawienie wiolonczeli, nyckelharfy i mandoliny daje unikalne brzmienie i przyczynia się do eksperymentalnego wyrazu twórczości zespołu.

W grudniu 2008 r. grupa wydała cieszący się ogromnym uznaniem album "Metropol". Kolejny album "Hommage" został wydany w kwietniu 2012 r.

video

THE SAMURAI

Każdy z pięciu utalentowanych muzyków projektu The Samurai przyczynił się do rozwoju gry na diatonicznym akordeonie; każdy w innej dziedzinie: w muzyce tradycyjnej, ludowej, irlandzkim folku, jazzie czy muzyce filmowej.

Podobnie jak bohaterowie ożywiający fantastyczny świat japońskiej wyobraźni, każdy z muzyków osiągnął mistrzostwo w połączeniu stylów dając słuchaczom odważne i pełne ekspresji wrażenie obcowania z muzyką. Genialnie melodyczne, błyskotliwie tonalne zaproszenie do obcowania z muzyką - raz intymne, a raz zmuszające do dzikiego tańca. The Samurai muzycy oferują spektakularne i oczarowujące widowisko.

video

HAL & NIKOLAJ

Hal & Nikolaj to nowy duet, szybko rozwijający się na międzynarodowej scenie muzyki tradycyjnej. W 2009 r. ich debiutancki album "Hal & Nikolaj" otrzymał tytuł "Debiut Roku" i "Kompozytor Roku" w ramach Danish Music Award w dziedzinie muzyki tradycyjnej w 2009.

Obaj muzycy posiadają solidne przygotowanie w muzycznej tradycji celtyckiej i skandynawskiej, ale grają głównie własne kompozycje, charakteryzujące się wyjątkową oryginalnością.

Krajobraz, przez który nas prowadzą to harmonijna całość złożona z kontrastów: kompozycje dojrzałe i żartobliwe, kapryśne i zamyślone, eteryczne i przyziemne. Dzięki właściwie pojętej wirtuozerii i twórczym aranżacjom, ci dwaj muzycy robią doskonały użytek z posiadanych umiejętności. Zarówno na scenie, jak i na dobrze przyjętej debiutanckiej płycie, ich upór by grać to co im się podoba i niechęć do artystycznych kompromisów procentują porywającym urokiem, dając słuchaczom niepowtarzalne doświadczenie muzyczne.

Hal Parfitt-Murray - skrzypce - wychował się w Szkocji i Australii, ma solidne przygotowanie w celtyckiej tradycji muzycznej. Studiował muzykę tradycyjną na Akademii Carla Nielsena w Danii oraz kompozycję w International Center for Music Studies na Uniwersytecie w Newcastle Upon Tyne.

Nikolaj Busk - akordeon - studiował w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze; wyrastał na różnorodnej muzycznej diecie: od tradycyjnych duńskich melodii poprzez Louisa Armstronga po The Beatles, by ostatecznie poświęcić się muzyce folk. Może właśnie ta skłonność do muzycznych wędrówek i brak uprzedzeń z obu stron uczyniły współpracę muzyków z różnych kultur tak pomyślną.

video

OLAV MILEJVA I ERIK RYDVALL

Olav Luksengård Mjelva - skrzypce hardanger. Olav Luksengård Mjelva pochodzi z górniczego miasta Rorøs w Norwegii, blisko granicy ze Szwecją. Jest muzykiem znanym na skandynawskiej scenie folkowej, występuje z grupą SVER i The Nordic Fiddles Bloc.

W 2010 r. Olav został wyróżniony nagrodą Spelemannprisen - norweskim odpowiednikiem nagrody Grammy, a także otrzymał nagrodę w 2011 r. jako członek Unni Boksasp Ensemble. Olav jest także aktywnym muzykiem sesyjnym i wziął udział w nagraniu ponad 30 albumów, ponadto działa jako muzyk grający do tańca i regularnie prowadzi warsztaty w Norwegii i za granicą.

Mjelva gra na tradycyjnym instrumencie norweskim - hardanger fiddle. Ten rodzaj skrzypiec posiada 4 główne struny i 4, 5 strun dodatkowych rezonujących, co daje mu unikalne brzmienie. Tradycyjna muzyka na skrzypce hardanger składa się z krótkich motywów muzycznych, bardziej otwartych na improwizację.

Erik Rydvall - nyckelharpa

W ciągu kilku ostatnich lat Erik stał się gwiazdą na szwedzkiej scenie muzyki folkowej, szczególnie wśród adeptów gry na nyckelharfie. Erik pochodzi z Vasterbotten, ale przeprowadził się na południe Szwecji, by studiować swój wyjątkowy instrument, początkowo na Eric Sahlströms Institutet w Tobo, a następnie na Royal Collage of Music w Sztokholmie. Obecnie mieszka w Sztokholmie i jest muzykiem oraz nauczycielem.

Erik poczuł zew na kursie muzyki folkowej w Falun latem 1999 r. Spotkał tam młodych ludzi z całego świata i zrozumiał, że muzyka jest językiem bez granic. Miało to wpływ na jego podejście do grania i do samego instrumentu. Erik nieustannie poszukuje nowych impulsów i wyzwań.

Erik Rydvall gra na nyckelharfie - szwedzkim instrumencie ludowym, na którym gra się smyczkiem jak na skrzypcach, choć ma on klawisze jak lira korbowa i rezonujące, dodatkowe struny jak viola d'amore. Najpopularniejszą odmiana tego instrumentu używana współcześnie ma 3 struny melodyczne, 1 strunę prowadzącą i 12 strun rezonujących. Repertuar utworów na ten instrument sięga od tradycyjnych buczących pieśni po nowe kompozycje stworzone na chromatyczną nyckelharfę w ciągu ostatnich stu lat.

Rydvall i Mjelva opierają się na tradycyjnej muzyce z Norwegii i Szwecji, tworząc jednocześnie nowe brzmienie Północy.

video

Chłopcy kontra Basia

Chłopcy kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.

Chłopcy kontra Basia są laureatami Mikołajków Folkowych 2011 oraz plebiscytu wydawnictwa World Music Network na najlepszy utwór w nurcie world music - "Battle of Bands". Wystąpili także w finale programu TV Polsat "Must be The Music".

video

OLO WALICKI KASZËBË II

Olo Walicki debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole NIEBIESKI LOTNIK, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim.
Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera.

W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z KWARTETEM ZBIGNIEWA NAMYSŁOWSKIEGO.
Współtworzył free-jazzowy ŁOSKOT, a także popowo-alternatywną SZWAGIERKOLASKĘ, grupę OCZI CZIORNE i późny skład zespołu MIŁOŚĆ.

Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów, w nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

W 2007 r. powstał album Olo Walicki Kaszëbë, z kompozycjami Walickiego, zrealizowany z Piotrem Pawlakiem, Damroką Kwidzińską - autorką tekstów w języku kaszubskim, Marią Namysłowską, Karoliną Amirian, Cezarym Paciorkiem i Kubą Staruszkiewiczem. Za ten album Olo Walicki otrzymuje Statuetkę Gryfa Pomorskiego - Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Olo Walicki Kaszëbë II, to kontynuacja projektu zapoczątkowanego w 2007 roku. Premierę płytową drugiej odsłony projektu zapowiedziano na jesień 2012 r.

Nowy skład zespołu, nowe utwory na nową płytę! Olo Walicki Kaszëbë II, to subiektywne podejście do pierwotnego znaczenia pojęcia folk/ Volk. Rozpoczął się proces powstawania nowego materiału, którego inspiracją jest rodzaj niesamowitego związku, między zespołem a tzw. ludem. Ładunek energii, którą wymieniają się muzycy i lud w akcie live, jest wysokiej jakości pożywką dla obu stron. Zespół postanowił się temu przyjrzeć bliżej. Oczywiście podczas koncertu, usłyszymy też utwory z pierwszego albumu - Kaszëbë.

video

www.dzwiekipolnocy.pl

Informacja o biletach

Koncert pojedynczy / pokaz filmowy – 20 zł /ulgowe/ i 30 zł /normalne/
Karnet na 1 dzień festiwalowy – 40 /ulgowe/ i 50 zł /normalne/
Karnet na cały festiwal – 100 /ulgowe/ i 120 zł /normalne/
Warsztaty - całość karnet - 150 zł
Warsztaty - karnet taniec / instrument - 70 zł
Warsztaty wyjazdowe - Chmielno - 40 zł

Przeczytaj także