W 2010 roku Festiwal Dźwięki Północy poświęcony jest Norwegii. Przez cały tydzień w środku lata Gdańsk stanie się miejscem spotkania z kulturą tego niezwykłego kraju i jego muzyczną tradycją. Dzięki wielkiej dbałości o zachowanie i twórczą interpretację swojej tradycji Norwegowie mogą poszczycić się bogactwem oryginalnych zespołów folkowych oraz doskonale wykształconych muzyków.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
W ramach Festiwalu, pod hasłem "Panorama norweska", odbędą się koncerty plenerowe oraz kameralne przybliżające polskim odbiorcom folkową scenę norweską. Kontynuujemy zainaugurowaną w czasie poprzedniej edycji imprezy część warsztatową, zakończoną nocną zabawą taneczną. W tym roku poszerzamy ofertę także o warsztaty muzyczne i wokalne. Planujemy pokazy filmów etnograficznych i dokumentalnych związanych z tematyką, nie tylko muzycznej, kultury norweskiej oraz konferencję poruszającą problematykę muzyki ludowej w polskim i norweskim systemie edukacji.
W jubileuszowym Roku Chopinowskim proponujemy także dzień poświęcony twórczości Kompozytora: folkowe interpretacje jego utworów przygotowały zespoły Sarakina i Kwadrofonik, a część warsztatową poprowadzi Janusz Prusinowski Trio.
Pośród wielu znakomitych artystów zaproszonych do udziału w Festiwalu, na uwagę zasługuje Agnes Buen Garnås - światowa gwiazda norweskiej muzyki folk, która przedstawi koncert-performance Syngende i et utvida Norden/ Songs of the extended North. Występ na 30. Festiwalu Dźwięki Północy będzie międzynarodową premierą projektu
Szczególnym wydarzeniem Festiwalu jest norwesko-polski projekt Seabridge, przygotowany we współpracy z norweskimi Partnerami: Førde Folk Music Festival oraz Norwegian Traditional Dance and Music Agency. Seabridge to oryginalne połączenie tradycyjnych i unikalnych elementów kultury muzycznej obydwu krajów. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy artystów z doskonale znanej w Polsce i Zagranicą grupy Kroke oraz norweskiego tria Tindra, którzy zagrają na jednej scenie, tym samym podejmując próbę budowy nad Bałtykiem muzycznego pomostu pomiędzy Polską i Norwegią.
Projekt Panorama Norweska dofinansowany w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
PROGRAM:
25 lipca
Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
19.00 Bubliczki
26 - 30 lipca
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Polsko Norweskie Warsztaty Muzyki Tradycyjnej
Prowadzą: Endre Kleiveland, Janusz Prusinowski oraz Agata Harz
27 lipca
Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
21.00 Pokaz filmu Kaszebe (1970, 82 min)
28 lipca
Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
21.00 Pokaz filmu Ancient Tunes (2004, 26 min), Firekeepers (2007, 57 min)
29 lipca
Scena plenerowa w Parku Oliwskim
19.00 Polsko-norweski projekt Seabridge: Tindra & Kroke
20.30 Projekt Syngende i et utvida Norden/ Songs of the extended North
30 lipca
Scena plenerowa w Parku Oliwskim
19.00 Sarakina
20.30 Kwadrofonik
31 lipca
Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
16.00 otwarty pokaz wokalny grupy warsztatowej Agaty Harz
16.30 prezentacja badawczo-edukacyjno-artystycznego projektu "Cassubia Incognita", prowadzonego przez Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie
pokazom będzie towarzyszyła degustacja regionalnych potraw z Polski i Norwegii
Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
19.00 Sver
20.30 Noc Tańca - zabawa taneczna przy muzyce tradycyjnej, muzyka na żywo i animacja tańców: zespół Endre Kleivelanda (Norwegia) i Janusz Prusinowski Trio. Wstęp wolny.
1 sierpnia
Klub Parlament, ul. Św.Ducha 2, Gdańsk
20.00 Seven Winds
21.30 Johan Sara Jr Group
Impreza towarzysząca Festiwalowi:
1 sierpnia, Scena na Długim Targu
16.00 Koncert Weroniki Korthals
2 września
Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Konferencja pt. "Edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej w Polsce i Norwegii".