Udany dzień zaczyna się od wartościowego śniadania, zwłaszcza ekologicznego. Dobrą okazją będzie wizyta na Jarmarku Dominikańskim. W stoisku Stowarzyszenia "Polska Ekologia" znajdą się smakowite różne formy jajeczne, z jajecznicą jarską na czele; kluski i pierogi rodem z "Ekopierożka" oklaskiwanego niedawno w Nowym Jorku. Rodzina Maziejuków poczęstuje poszukiwanymi serami kozimi z gospodarstwa "Figa", a arcypiekarz Czesław Meus przygotuje pieczywo z dawnych odmian pszenicy i poprowadzi chlebowe warsztaty. Nie można pominąć wędlin z "Jasiołki, których szczególny smak jest znany daleko poza Polską. Na nadzwyczajne śniadanie na trawie na - zmieniony na Miejski Zielnik (z altanami i stolikami) plac Kobzdeja - trzeba się wybrać 30, a po repetę 31 lipca.
Tradycja tego zaliczanego do największych w Europie jarmarków sięga 1260 roku, a współcześnie owa impreza swoim tysiącem stoisk wypełnia 21 ulic i placów i przyciąga co roku 7 mln gości.
Koniecznie trzeba pytać o kram "Eko Dominka" albo od razu na pl. Węglowym odszukać stoisko Stowarzyszenia "Polska Ekologia" , w którym przez całe 23 dni aż do 21 sierpnia będzie można uzyskać poradę u znakomitych szefów kuchni, spróbować potraw i kupić produkty dostarczone przez gospodarstwa ekologiczne należące do ww. ugrupowania: warzywa, przetwory runa leśnego, miody, soki, makarony i mąki. Bez przesady można powiedzieć, że można z nich skompletować menu na cały dzień. Cel obecności w Gdańsku członków Stowarzyszenia jest jasny - zachęcić konsumentów do powrotu do żywności naturalnej i ekologicznej. No i płynącego stąd przesłania, aby nie zjadać ryzyka zawartego w naszpikowanej sztucznymi dodatkami żywności przemysłowej. Tylko tyle, i aż tyle, albowiem dla kolekcjonerów krążących i szukających skarbów w jarmarkowych kramach, największym skarbem może się okazać odkrycie zdrowego ekologicznego menu.
*****
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia" skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych (!). Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez blisko 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.
Polacy coraz bardziej cenią zdrową żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki - to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego "Kogo nęci zdrowie jedzenie". Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków, to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia "Polska Ekologia".
Prezesem tej organizacji jest Paweł Krajmas, doświadczony i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu. O żywotne sprawy Stowarzyszenia od 10 lat dba Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania. Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.