stat
Impreza już się odbyła

Elvin Flamingo: Dekapitacja ewolucji Nowa ewolucja | pokaz projektu

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na Elvin Flamingo - premierowy pokaz projektu SciArt. Dekapitacja ewolucji - Nowa ewolucja.

5 - 31 grudnia 2024, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny

29 listopada 2024 - 12 stycznia 2025

Gdańsk, LKW Gallery Ul. Szopy
Wstęp wolny
Opieka naukowa: prof. dr hab. Eligia M. Szewczyk
Program:
Otwarcie 13 stycznia 2022 o 19.00
Od 13 do 22 stycznia 2022

13 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na premierowy pokaz projektu artysty Elvina Flamingo.

Instalacja SciArt zatytułowana Dekapitacja ewolucji Nowa ewolucja stworzona została we współpracy z prof. dr hab. Eligią M. Szewczyk.
Powstanie projektu Dekapitacja ewolucji Nowa ewolucja wynika z konieczności zauważenia problemu niepoprawności istnienia wybujałego EGO Homo sapiens. Bio-Świat/Życie na Ziemi, ewoluujące od ponad 3 miliardów lat zmierza ku upadkowi w wyniku uporczywie utrzymywanego antropocentryzmu. Powstanie projektu Dekapitacja ewolucji Nowa ewolucja wynika z konieczności zauważenia problemu niepoprawności istnienia wybujałego EGO Homo sapiens. Bio-Świat/Życie na Ziemi, ewoluujące od ponad 3 miliardów lat zmierza ku upadkowi w wyniku uporczywie utrzymywanego antropocentryzmu.

Istotą projektu Dekapitacja ewolucji Nowa ewolucja jest wskazanie warunków do hipotetycznego wznowienia ewolucji dla autentycznych drobnoustrojów, które w przebiegu znanej nam, trwającej ewolucji nie uległy znaczącym przemianom, co daje im szanse na przetrwanie, nawet w niekorzystnych dla innych organizmów warunkach. Praca Elvina Flamingo ma charakter artystyczno-badawczy. Balansuje na styku sztuki i nauki, przybierając formę autentycznego inokulum do hipotetycznego wznowienia ewolucji.

CSW Łaźnia rozpoczęło dwa lata temu współpracę z Elvinem Flamingo nad przygotowaniem kilku projektów bio-art na indywidualny pokaz artysty w 2024 roku. Jeden z projektów miał swoją premierę w 2021 roku w ramach Ars Electronica Garden Gdansk LAZNIA Center for Contemporary Art Changes and Challenges. Styczniowy pokaz to przybliżenie kolejnej z prac, swoista zapowiedź wystawy i zaproszenie do zapoznania się z aktualną twórczością tego artysty.

Styczniowy pokaz to przybliżenie kolejnej z prac, swoista zapowiedź wystawy i zaproszenie do zapoznania się z aktualną twórczością tego artysty.

Elvin Flamingo, prof. ASP dr hab., artysta i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty łączą sztukę, biologię i technologię. Zdecydowanie najważniejszym projektem Elvina Flamingo jest Symbiotyczność tworzenia. Prace nad nnim rozpoczęły się w 2012 roku i mają potrwać do 2034 roku. Praca składa się z trzech części przywołujących wątki zniszczenia i odtworzenia. Najbardziej znanym elementem tej pracy jest Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury. Elvin Flamingo jest także założycielem i kuratorem Międzyuczelnianego Koła Naukowego Biomedia. Artysta współpracuje z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eligia M. Szewczyk, prof. dr hab. nauk farmaceutycznych, emerytowana profesorka w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii klinicznej. Zajmuje się naukowo ewolucją patogenów zwierzęcych w kierunku powodowania chorób ludzi, patogenezą zakażeń i lekoopornością drobnoustrojów. Autorka i współautorka ponad stu artykułów naukowych i książek. Wykłada mikrobiologię ogólną i szczegółową, genetykę drobnoustrojów, diagnostykę zakażeń, antybiotykoterapię i immunoprofilaktykę. Propagatorka świata mikrobów, ogrodniczka, wędrowniczka, amatorka kina, teatru i sztuki współczesnej.