stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Narodowy Bank Polski i Komisja Europejska zapraszają na wystawę edukacyjną "Euro, waluta europejska".

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 11 czerwca 2014 o godz. 13:00 w Dworze Artusa ul. Długi Targ 43 - 44 w Gdańsku z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Zaleskiej, Członka Zarządu NBP oraz Rafała Rudnickiego, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Konferencja prasowa z prof. dr hab. Małgorzatą Zaleską przewidziana jest po uroczystym otwarciu wystawy.

Wystawę "Euro, waluta europejska" przygotowała Komisja Europejska we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Ukazuje ona historię wspólnej waluty europejskiej oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej. W atrakcyjny sposób przedstawiono również historię strefy euro, rolę euro w Unii Europejskiej i świecie oraz jej znaczenia dla obywateli. Wystawa zawiera także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków uczestnictwa w strefie euro oraz perspektyw przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez Polskę.

W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty.

W związku z prezentacją wystawy w Polsce przygotowano także specjalny panel prezentujący historyczny, sięgający początków XV wieku dorobek Polski, który stanowił istotny wkład w tworzenie zasad demokracji europejskiej oraz idei federalizmu w Europie.

Zwiedzający dowiedzą się również, jak zabezpieczone są banknoty i monety euro, a także otrzymają pamiątkowy żeton i dyplom potwierdzający udział w wystawie. Najmłodsi widzowie będą mogli natomiast poznać banknoty i monety euro, grając w edukacyjne gry komputerowe i oglądając film animowany.

Ekspozycja została opracowana przez Komisję Europejską i zaprezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła 10 krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest jedenastym krajem goszczącym wystawę.

Na wybór Dworu Artusa jako miejsca ekspozycji "Euro, waluta europejska" ma nie tylko fakt, że obiekt ten znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu Gdańska, w Centrum Starego Miasta, ale również historia tego budynku, która związana była z transakcjami handlowymi. W okresie między XIV i XVI wiekiem, w Dworze Artusa, spotykali się kupcy i rzemieślnicy i wymieniali się informacjami ze świata, dyskutowali oraz zawierali transakcje handlowe.

W XVII Dwór Artusa został główną giełdą kupiecką (i pozostał nią aż do ostatnich lat II wojny światowej), gdzie załatwiano główne transakcje zbożowe i inne handlowe.